Big_Eyes_Live3_JenCray

Get Out! April 17 – April 23

Monday, April 17th

529: Acid Mothers Temple; Babylon; Reverends
ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Second Death
CITY WINERY: Emily King
THE EARL: CJ Ramone; Big Eyes; Skin Jobs
EDDIE’S ATTIC: Agnes Scott Glee Club
FAT MATT’S: Larry Griffith
GEORGIA THEATRE (Athens): Broccoli Samurai (rooftop)
JAVA MONKEY Open Mic Music
MAMMAL GALLERY: Elder Ones
THE MASQUERADE: Pile; Gnarwhal; Fuiste (Purgatory)
SMITH’S OLDE BAR: Macy Todd; Brytly (downstairs)
STAR BAR: Rotknee’s Monday Night Comedy (upstairs); Skye Paige’s Songwriter Showcase (downstairs)
TERMINAL WEST: Clean Bandit; Zara Larsson; Starley

Tuesday, April 18th

529: Breathers; Shinji; Big Ded; Sequoya; Digital Nun
ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Framing The Red; Matt Carlock
CITY WINERY: Junior Brown
FAT MATT’S: J T Speed
THE FOUNDRY (Athens): Pickled Holler
GEORGIA THEATRE (Athens): Lord Nelson (rooftop)
THE MASQUERADE: R.LUM.R. (Purgatory)
RED LIGHT CAFE: Bourgeois Mystics
SMITH’S OLDE BAR: Will Trosclair; Greg Finger Band; Justin Dukes (downstairs)
STAR BAR: DJ MP3PO
THE TABERNACLE: Big Sean
TERMINAL WEST: Foxygen; Gabriella Cohen
VARIETY PLAYHOUSE: Myavi; Slit Machine; Kiha & the Faces
VENKMAN’S: Joe Gransden’s Jazz Jam
VINYL: Sallie Ford; Molly Burch

Wednesday, April 19th

529: Wake; Astrea Corp; Lingua Franca; Victor Mariachi
AVONDALE TOWNE CINEMA: Nick & The Grooves
BUCKHEAD THEATRE: Andrew McMahon in the Wilderness; Atlas Genius; Night Riots
CITY WINERY: John Burke
CRIMSON MOON CAFE (Dahlonega): Ann Whitley-Singleton & Friends
EDDIE’S ATTIC: Maggie Koerner
FAT MATT’S: Georgia Flood
GEORGIA THEATRE (Athens): Turkuaz; Organ Freeman; The Bucket Shot Revival (theater); Mo Lowda; The Humble (rooftop)
THE MASQUERADE: Hannibal Buress (Heaven); Nonpoint; Nine Shrines; All My Vices at Once; Filthy Rebel (Hell)
RED LIGHT CAFE: Gordon Vernick Quartet
TERMINAL WEST: Vieux Farka Touré; Last Good Tooth

Thursday, April 20th

40 WATT CLUB (Athens): Son & Thief
529: The Difference Machine; Stono Echo; 12 Mirrors; STLNDRMS
AISLE 5: The Fritz; Bird Dog Jubilee; The Groove Orient
ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Underhill Family Orchestra
CITY WINERY: Everly Brothers Experience
COX CAPITOL THEATRE (Macon): Bobby Rush
THE EARL: Dick Dale; The Gartrells
EDDIE’S ATTIC: Matthew Logan Vasquez; Idianola
FAT MATT’S: Chickenshack
THE FOUNDRY (Athens): Billy Joe Shaver; Tyler Childers
GEORGIA THEATRE (Athens): Amorphis; Swallow the Sun; Beast Mode; Khaotika (theater)
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): CBDB
THE LOFT: Y&T; Kickin’ Valentina
THE MASQUERADE: Lil Peep (Hell); Kilter (Purgatory)
RED LIGHT CAFE: Max Godfrey; Daryl Shawn; I Together S.O.U.L.
SMITH’S OLDE BAR: Kung Fu; Those Cats; Dr. Strangelove (upstairs); Moontower; Chief Wiggum (downstairs)
STAR BAR: Southern Culture on the Skids; The Woolly Bushmen (upstairs)
SYMPHONY HALL: ASO Rocktopia Live
TERMINAL WEST: Cody Johnson; Riley Green
VARIETY PLAYHOUSE: Jump Little Children; Young Mister; Katie Rose
VISTA ROOM: Colonel Bruce Hampton & the Madrid Express

Friday, April 21st

529: Cellular Chaos; Bataille; Fever Hands; Ian Deaton; Waterfall Wash
AISLE 5: Random Rab
ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Leopold & His Fiction; Wild Adriatic
AVONDALE TOWNE CINEMA: Dan Random; Daniel Cowan
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): A.J. Gaither One Man Band
BUCKHEAD THEATRE: Jessie James Decker
CENTENNIAL OLYMPIC PARK: Trey Anastasio Band; San Holo; Tep No; Talib Kweli; Moe.; Daily Bread; Twiddle; Andy Bruh; Dirty Heads; CBDB; Organik; Samantha Fish; Chelsea Shag; Juju Beats; The Hip Abduction; Parrotice; Tedo Stone (12pm)
CRIMSON MOON CAFE (Dahlonega): Bluebillygrit
THE EARL: Oak House; Dot.s; Neighbor Lady
EDDIE’S ATTIC: Caroline Herring; Billy Joe Shaver
FAT MATT’S: Sweet & Salty
THE FOUNDRY (Athens): Band of Oz
GEORGIA THEATRE (Athens): Turnpike Troubadours; Cordovas (theater); Cranford Hollow (rooftop)
HARD ROCK CAFE: Runaway Gin
HIGH MUSEUM: Jason Collier
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): The Georgia Flood; Royal Johnson
THE MASQUERADE: The Maine; Beach Weather; The Orphan; the Poet (Heaven); Diet Cig; Daddy Issues; dadgoth (Purgatory)
MILL TOWN MUSIC HALL (Bremen): Bill Champlin; Kim Carnes; John Ford Coley; Lenny LeBlanc; Greg Barnhill
OPERA: Party Thieves
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): ESOEBO’s Death Defying Musical Review
RED LIGHT CAFE: Last Pasties Standing
SMITH’S OLDE BAR: Bloodkin (upstairs); Midnight North; Zale (downstairs)
STAR BAR: Hilly Casino; Hot Rod Walt; The Psycho Devilles (upstairs)
TERMINAL WEST: Kyle Hollingsworth; The Nth Power
VENKMAN’S: 500 Songs For Kids

Saturday, April 22nd

40 WATT CLUB (Athens): Boybutante
529: Honey Radar; Faults; Air Sea Dolphin; SheHeHe; Attempt
AISLE 5: The Vagabonds; Morning Fatty
ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Josh Morningstar & The Pickups
AVONDALE TOWNE CINEMA: Emi Sunshine; Emelise & Friends
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Big Daddy and Company
CENTENNIAL OLYMPIC PARK: Widespread Panic; Savoy; G-Buck; Jackie Greene; Slightly Stupid; Probcause; Dopapod; McBeezy; Fortunate Youth; Trombone Shorty & Orleans Avenue; Stop Light Observations; Big Something; Hiku; The Steppin Stones; Anders Osborne; Porch 40; The Morkestra; Voodoo Visionary; Ron Pope; Where Are We; Hedonistas (12pm)
CITY WINERY: Jon McLaughlin; Katrina Woolverton
COX CAPITOL THEATRE (Macon): Billy Joe Shaver
CRIMSON MOON CAFE (Dahlonega): Valerie Smith; Liberty Pike
DECATUR SQUARE: Lucinda Williams; Noah Gundersen; Packaway Handle Brand; John Moreland; Harold Holloway & Co.; Kristen Englenz & the Committed (4 pm)
DRUNKEN UNICORN: Froth
EDDIE’S ATTIC: Leopold & His Fiction; Scott Miller
THE EARL: JesusHoney
FAT MATT’S: Dr Dixon & The Operators
THE FOUNDRY (Athens): Departure
GEORGIA THEATRE (Athens): Brandi Carlile (theater)
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): The Bama Gamblers
JAVA MONKEY Joe Smith
KAVARNA: Mia Green
THE LOFT: Sunsquabi
THE MASQUERADE: Hennypalooza (Heaven)
MOJO VINYL (Roswell): Project: Detour (1pm)
PHILIPS ARENA: Tim McGraw; Faith Hill; Needtobreathe
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Chuck Cannon; Lari White
SMITH’S OLDE BAR: Sam Holt Band (upstairs)
STAR BAR: Bitter; A Drug Called Tradition; Midnight Larks; Paralyzer; Aw Phooey; Hymen Moments (upstairs)
TERMINAL WEST: Big Wild; Tennyson; IHF
THE THIRSTY TURTLE (Macon): Free Lance Ruckus
THE ROXY: Corey Smith
VARIETY PLAYHOUSE: Sister Haze; Eric Dodd
VENKMAN’S: Dusty Roads (1pm); 500 Songs For Kids
VINYL: Bird Dog Jubilee; I.R.E.
VISTA ROOM: Tommy Talton; Alex Guthrie Band

Sunday, April 23rd

AISLE 5: Jubee & Friends
BUCKHEAD THEATRE: Ethan Bortnick; Camp Dream
CENTENNIAL OLYMPIC PARK: Widespread Panic; Break Science; Sunsquabi; Lettuce; Ween; Sam King; Major & the Monbacks; Xavier Blk; The Temperance Movement; Wild Adriatic; Clavvs; Dark Star Orchestra; People’s Blues of Richmond; Thrice Groove; Funk You; The Werks; Patrick Morgan; Virginia Benson Band (12 pm)
CITY WINERY: Ryan Montbleau; Cris Jacobs
EDDIE’S ATTIC: Bob Sima; Angie Keilhauer
FAT MATT’S: Fat Back Deluxe
JAVA MONKEY Open Mic Poetry
THE LOFT: Oddisee; Good Compny; Oliver St. Louis
THE MASQUERADE: Sorority Noise; Sinai Vessel; The Obsessives (Purgatory)
SMITH’S OLDE BAR: Atlanta Beer & Hymns (downstairs)
SYMPHONY HALL: Todrick Hall
VISTA ROOM: Six String Syndicate

Big Eyes photo by Jen Cray.