Black_Angels_Alexandra_Valenti

Get Out! April 24 – April 30

Monday, April 24th

ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Gnarly Sacs
CENTER STAGE THEATRE: Steel Panther; Citizen Zero
CITY WINERY: Dengue Fever
EDDIE’S ATTIC: Open Mic
FAT MATT’S: Larry Griffith
GEORGIA THEATRE (Athens): Travers Geoffray (rooftop)
JAVA MONKEY Open Mic Music
THE MASQUERADE: Slothrust (Purgatory)
SMITH’S OLDE BAR: Macy Todd; Eli Hannon (downstairs)
STAR BAR: Rotknee’s Monday Night Comedy (upstairs); Skye Paige’s Songwriter Showcase (downstairs)
SYMPHONY HALL: Ben Folds; ASO

Tuesday, April 25th

ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Jen ANders
CENTER STAGE THEATRE: Desiigner
CITY WINERY: Chloë Agnew
THE EARL: Sinkane; Eric Slick
EDDIE’S ATTIC: Tony Lucca; Jay Nash and Matt Dukes
FAT MATT’S: J T Speed
THE FOUNDRY (Athens): Mr. Jordan Mr. Tonks
GEORGIA THEATRE (Athens): Major & The Monbacks (rooftop)
THE MASQUERADE: Brant Bjork; Royal Thunder; Black Wizard (Hell); R.LUM.R. (Purgatory)
RED LIGHT CAFE: The Imposeurs; Poo Biters
SMITH’S OLDE BAR: The Txlips; Howling Star; Conkrete God (downstairs)
STAR BAR: DJ MP3PO
VENKMAN’S: Joe Gransden’s Jazz Jam

Wednesday, April 26th

529: All Night Drug Prowling Wolves; A Drug Called Tradition; Illegal Drugs; NAARC
AVONDALE TOWNE CINEMA: Open Mic
CITY WINERY: Mandolin Orange; Brian Collins
THE EARL: Sara Rachele; Kim Logan
EDDIE’S ATTIC: Bombadil; Older Brother; Joshua James; Timmy the Teeth
FAT MATT’S: Georgia Flood
THE FOUNDRY (Athens): Liam Parke
GEORGIA THEATRE (Athens): Surfer Blood; BOYTOY (theater); The Arcs (rooftop)
THE MASQUERADE: Maybird (Purgatory)
RED LIGHT CAFE: Gordon Vernick Quartet
SMITH’S OLDE BAR: Rude!; Mo Lowda & The Humble; It’s What’s For Breakfast (downstairs)
TERMINAL WEST: Bob Mould
VISTA ROOM: Bluegrass & Beyond

Thursday, April 27th

529: Deep State; Sea Ghost; The Hernies; Little Rituals
ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Mo Lowda & The Humble; The Young Step
CALEDONIA LOUNGE (Athens): Bombadil
CITY WINERY: Tom Papa
CRIMSON MOON CAFE (Dahlonega): Songwriters Invitational
THE EARL: The Future Babes; Gas Hound; Bird Laww
EDDIE’S ATTIC: Ari Hest; Michael Logan
FAT MATT’S: Chickenshack
THE FOUNDRY (Athens): DJ Re>Ron
GEORGIA THEATRE (Athens): Chase Rice (theater); Redstone Ramblers (rooftop)
THE MASQUERADE: Starset (Heaven); Hell or Highwater (Purgatory)
PHILIPS ARENA: Tom Petty & the Heartbreakers; Joe Walsh
RED LIGHT CAFE: John Kadlecik
SMITH’S OLDE BAR: Mahogany Marie & The 11th Hour Band; Khari Green (upstairs); Derek Martin; Towne; Hughes Taylor (downstairs)
STAR BAR: Twin Trances; Tokers; 10 Hit Combo; Undead Viking Mafia (upstairs)
TERMINAL WEST: ATL Collective
VINYL: Camera Box; The New Schematics; All The Rest
VISTA ROOM: The Tommy Thompson Band

Friday, April 28th

40 WATT CLUB (Athens): Nihilist Cheerleader; The Hernies
529: The Chiefs; Watcher; Death Stuff; Art School Jocks (3pm); All Hell; The New Masters of Evil; Malformity; Veterum
AISLE 5: Clap Your Hands Say Yeah; Laura Gibson
ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Morning Fatty; A Brilliant Lie
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Far From Over
CENTER STAGE THEATRE: Siavash Ghomayshi
CITY WINERY: Kenny Lattimore
COX CAPITOL THEATRE (Macon): The Vegabonds; The High Diver
CRIMSON MOON CAFE (Dahlonega): Travis Meadows; Whiskey Jack
THE EARL: The Gories; Timmy’s Organism; Greg Cartwight & Jesse Smith; Heavy Lids; Poison Rites; Vincas
EDDIE’S ATTIC: Erick Baker
FAT MATT’S: Cody Matlock
THE FOUNDRY (Athens): Tribute
GEORGIA THEATRE (Athens): Sister Hazel; Eric Dodd (theater); Hank Vegas (rooftop)
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Trae Pierce; the T-Stones
JAVA MONKEY Losing Daylight
THE MASQUERADE: Hellzapoppin’ Circus Sideshow (Hell); Charly Bliss; Pinkset (Purgatory)
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Dead Affect; Honeywood!
SMITH’S OLDE BAR: 500 Songs For Kids (upstairs); Sarah & The Safe Word; Fable Cry; Survival Kit; Eddie Rascal (downstairs)
STAR BAR: Seagulls; Karbomb; You Vandal; Resident One (upstairs); Michael C. Smith (downstairs)
SUNTRUST PARK: Billy Joel; Andrew McMahon in the Wilderness
SWEETLAND AMPHITHEATRE (LaGrange): Blackberry Smoke
TERMINAL WEST: Desert Dwellers; Frameworks
THE THIRSTY TURTLE (Macon): Stone Senate
VARIETY PLAYHOUSE: The Black Angels; A Place to Bury Strangers
VENKMAN’S: Yacht Rock Schooner; Fire & the Knife
VINYL: Myfever & Mansell; Beach Tiger
VISTA ROOM: Donna Hopkins; Electric Codpiece

Saturday, April 29th

40 WATT CLUB (Athens): Russian Circles; Fotocrime
529: Night Birds; GG King; Glare; Hyena (3pm); The Difference; Crisis; Under Control; One Force
ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Sean Patrick & The Newgrass Revolution; Saints & Sinners
AVONDALE TOWNE CINEMA: BJ Wilbanks
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Skeeterz
CENTER STAGE THEATRE: Doug E Fresh; Kool Moe Dee
CITY WINERY: Dave Davies
COX CAPITOL THEATRE (Macon): ZOSO
CRIMSON MOON CAFE (Dahlonega): Good In The Kitchen
DRUNKEN UNICORN: Foreseen; Red Death; Sadistic Ritual; Repulsory
THE EARL: Redd Kross; Terry & Louie; The Cowboys; RMBLR; Craig Brown Band; Uniform
EDDIE’S ATTIC: The Steel Wheels; Jonathan Byrd; Erick Baker
FAT MATT’S: The Vipers
FOX THEATRE: Jeff Foxworthy; Larry the Cable Guy
GEORGIA THEATRE (Athens): Somo (theater)
GEORGIA WORLD CONGRESS CENTER: Hank Williams, Jr.; Lee Brice
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Adult Prom
THE FOUNDRY (Athens): Russell Moore & IIIrd Tyme Out
THE LOFT: AB-Soul; Little Simz
THE MASQUERADE: Rival Sons; Howie Pyro (Heaven); IV Short; EFIL; Devin Malek; 200kk; Sex Farm; Mag Hosky; Cade WTF (Purgatory)
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Levi Lowrey; The Antique Rodeo Show
RED LIGHT CAFE: Ben Wade Band; Void Luna; Shreeps
SMITH’S OLDE BAR: 500 Songs For Kids (upstairs); Shell Stamps; The Copper Children; Evergreen Family Band; Crystal Alicia Garrett; Kate Schettler (downstairs)
STAR BAR: White Buffalo Shaman DJs (downstairs)
THE THIRSTY TURTLE (Macon): Most Wanted
VARIETY PLAYHOUSE: Christian McBride & Tip City; Khari Cabral Simmons
VENKMAN’S: Alanna Royale; Lola Cole; David Franklin
VINYL: Disco Juice; Donna McGhee

Sunday, April 30th

CHASTAIN PARK AMPHITHEATRE: Abdullah Ibrahim; Hugh Masekela
CITY WINERY: Freddy Jones Band; Brian Collins
EDDIE’S ATTIC: Bobby Long; Parker Polhill
FAT MATT’S: Fat Back Deluxe
THE FOUNDRY (Athens): D’Mack and Friends
JAVA MONKEY Open Mic Poetry
THE MASQUERADE: Rise To Slaughter; Six; Iron Shroud; DMR; Soultrap; Darkbloom; Tombstone; The Konvalescent; Years of Sorrow; Beast Mode; Classified (Hell); Emarosa; Chapel; Cedar Green; Revel In Romance; I The Victor; The Sunsets (Purgatory)
PARK TAVERN: Atlas Road Crew; Disco Tendencies; The Gypsies
PHILIPS ARENA: Neil Diamond
SMITH’S OLDE BAR: Leisure McCorkle; Margolius & Rowen
VENKMAN’S: Coy-Norris Plus (12:30pm)

Black Angels photo by Alexandra Valenti.