ESG

Get Out! August 7 – August 13

Monday, August 7th

529: The Veldt; Shepherds; Twin Studies
CITY WINERY: RC & the Gritz
EDDIE’S ATTIC: Open Mic
FAT MATT’S: Dry White Toast
GEORGIA THEATRE (Athens): The Broomstix (rooftop)
NORTHSIDE TAVERN: Lola’s Jam
RED LIGHT CAFÉ: Taylor Phelan
SMITH’S OLDE BAR: Jimmy Galloway; Lindsay Petsch (downstairs)
STAR BAR: Rotknee’s Monday Night Comedy (upstairs); Songwriter Showcase (downstairs)

Tuesday, August 8th

529: Elysian; VV; Death Stuff; Glare
CITY WINERY: Kevn Kinney; Lenny Kaye; Tim Nielsen; Dave V Johnson
EDDIE’S ATTIC: Jacque Jordan
FAT MATT’S: Crosstown Allstars
THE FOUNDRY (Athens): West King String Band
GEORGIA THEATRE (Athens): Andy Bruh; Night Fever (rooftop)
NORTHSIDE TAVERN: Swami Gone Bananas
SMITH’S OLDE BAR: AJ Farley; Matrixx of Domination; JHyfe (downstairs)
STAR BAR: DJ Quasi Mandisco; DJ MP3PO (upstairs)
VARIETY PLAYHOUSE: Michael Franti & Spearhead; Trevor Green
VENKMAN’S: Joe Gransden’s Jazz Jam
WOLF CREEK AMPHITHEATRE: Mary J. Blige

Wednesday, August 9th

40 WATT (Athens): Elf Power; The Veldt; Feather Trade; Kleenex Girl Wonder; Rat Fancy; Happy Abandon; White Violet
529: Fantasy Guys; Del Sur; Lunar Vacation
AVONDALE TOWNE CINEMA: Singer-Songwriter Night
CITY WINERY: Jeff Mosier; The Migrant Workers; Inside Out; TnS
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Emily Saliers
EDDIE’S ATTIC: Daphne Willis
FAT MATT’S: Frankie’s Blues Mission
GEORGIA THEATRE (Athens): Liquid Dynamite; Jay Gonzalez (rooftop)
LITTLE KINGS SHUFFLE CLUB (Athens): Divine Feed; Coeds; The Forresters ; Emileigh Ireland (2pm)
MASQUERADE: Chase Huglin; Casey Bolles; Bogues; Dogs in Slow Motion; Emmy Law (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Mudcat Solo
RED LIGHT CAFÉ: Gordon Vernick Quartet
SMITH’S OLDE BAR: Cloudland; All the Rest; Sweetbay (upstairs)
SWAYZE’S: Southview; Like Mike; Kid Macho; A Year in Review
SYMPHONY HALL: Stephen Stills; Judy Collins

Thursday, August 10th

529: Deep State; Growl; R.Ring; Femignome
ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Humdinger
CHASTAIN PARK AMPHITHEATRE: Lucinda Williams; Mary Chapin Carpenter
CITY WINERY: N’Dea Davenport
THE EARL: Homeshake; Moon Diagrams; Pallas
EDDIE’S ATTIC: Emily Saliers
FAT MATT’S: Chickenshack
THE FOUNDRY (Athens): Diablo Sandwich & the Doctor Peppers
GEORGIA THEATRE (Athens): The Apples in Stereo; Waxahatchee; Antlered Aunt Lord; Marshmallow Coast; The Gotobeds; Outer Spaces; Palehound; Red Pony Clock
LAKEWOOD AMPHITHEATRE: John Mayer
LITTLE KINGS SHUFFLE CLUB (Athens): Outer Spaces; Heavenly Creatures; Diealps; Ancient Whales (2pm)
MASQUERADE: Fixate (Heaven); Moment 44; Rhythm Earth; Artizen (Hell); Stage and Stereos; Rookie of the Year; Kyle Lucas (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: The Breeze Kings
RED LIGHT CAFÉ: The Coma Kids; Honey Hips; The Carolyn
SMITH’S OLDE BAR: Electric Sea Dance Party (upstairs); All Kanye Dance Party (downstairs)
STAR BAR: Skin Jobs; Florid Man; Delorean (upstairs)
TABERNACLE: Farruko
VENKMAN’S: Lilac Wine
THE WORLD FAMOUS (Athens): Casper & the Cookies; Precedure Club (5pm)

Friday, August 11th

40 WATT (Athens): Zumba After Dark
529: The Gotobeds; DieAlps!; Schizo; JesusHoney; Shepherds
ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Kick the Robot; The Brown Goose
AVONDALE TOWNE CINEMA: Atlanta Brass Cats
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): The Woofs
CHASTAIN PARK AMPHITHEATRE: Air Supply
CITY WINERY: The Stranger
COBB ENERGY CENTRE: 3 Doors Down; Thomas Wynn & the Believers
DARWIN’S: Bobby Messano
THE EARL: In the Valley Below
EDDIE’S ATTIC: Atlanta Rhythm Section
FAT MATT’S: Atlanta Boogie
THE FOUNDRY (Athens): Creston Maxey Band; Five Speed; Jordan Rowe
GEORGIA THEATRE (Athens): Superchunk; Eureka California; Laetitia Sadier; R. Ring; Big Quiet; Einschlagen
THE HIGHLANDER: Malformity; Ecryptus; Quinta Essentia; Scorched Earth
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Baby Baby; Howl
INFINITE ENERGY ARENA (Duluth): J. Cole
LAND OF A THOUSAND HILLS COFFEE (Roswell): newRealm
LITTLE KINGS SHUFFLE CLUB (Athens): Big Fresh; Tres Oui; Schande; Growl (2pm)
MACON COLISEUM: Jason Aldean
MASQUERADE: The Callous Daoboys; Yurp; Sarah and the Safe Word; The Sunsets; Cinematic; Abide by Lies (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Eddie Tigner; Uncle Sugar
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Matt Pitt
RED LIGHT CAFÉ: Mary and Friends
SMITH’S OLDE BAR: Dead Affect; Jessie Albright & Foster Blues (upstairs); Cody Marlowe; Jesse Teer; Austin Coleman (downstairs)
STAR BAR: The Pinx; Bleach Garden; Buzzards of Fuzz; Hot Ram (upstairs)
TERMINAL WEST: Waxahatchee; Palehound Outer Spaces
THE THIRSTY TURTLE (Macon): Humdinger
TOPGOLF (Alpharetta): DJ Flash
TOPGOLF (West Midtown): DJ Rapko
VENKMAN’S: Bret Busch; Tenement Halls; Hadley Kennary
VINYL: All the Locals; AJ Ghent Band; Mac McComb
THE WORLD FAMOUS (Athens): Claire Cronin; Matt Harnish (5pm)

Saturday, August 12th

40 WATT (Athens): The Grawks; SheHeHe; Palace Doctor; Twinkie
529: Dot.s; Flamingo Shadow; MonteQarlo
ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Lazy Lightning
AVONDALE TOWNE CINEMA: Led Zep Jam
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): 2 Finger Jester
BUCKHEAD THEATRE: MattyB; The Haschak Sisters
CHASTAIN PARK AMPHITHEATRE: Australian Pink Floyd
CITY WINERY: Mary Black
COX CAPITOL THEATRE (Macon): B3; Wet Paint; Salty Structure
DARWIN’S: Ally Venable Band
THE EARL: Sweet Knives; GG King; Black Cat Rising
EDDIE’S ATTIC: Ink + Ash
FAT MATT’S: Willy Jackson
GEORGIA THEATRE (Athens): ESG; Tunabunny; Pylon Reenactment Society; Noon:30; Lingua Franca; Superbody
HARMONY PARK (Decatur): Farewell Angelina; Beverly “Guitar” Watkins; The Georgia Flood; Grizzly Goat; Vista String Band; Donna Hopkins Band; Greg Humphreys Electric Trio; Porch Bottom Boys (2:30pm)
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): The Dog Apollo; Analog Existence
LAKEWOOD AMPHITHEATRE: The Isley Brothers; Keith Sweat; Kid ‘N Play; Evelyn Champagne King
LAND OF A THOUSAND HILLS COFFEE (Roswell): Tom Bratton
LITTLE KINGS SHUFFLE CLUB (Athens): Scooterbabe; Seafang; Dump Him; Saline (2pm)
MASQUERADE: Nyck at Knight (Hell); Over All; Fortress; Lost at Last; Ryan Buck; Apothecary; Athegus (Purgatory)
MILL TOWN MUSIC HALL (Bremen): Oak Ridge Boys
NORTHSIDE TAVERN: Madrid Express
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Kim Richey Band
RED LIGHT CAFÉ: Darcy Malone & the Tangle
SMITH’S OLDE BAR: Escape Vehicle; Kindred; Station 7 (upstairs); Russ Still & the Moonshiners; Mic Harrison & the High Score; Blake Rainey & His Demons; Sarah Simmons; Jake Decker (downstairs)
STAR BAR: The Woggles; Tiger! Tiger!; Bad Spell; DJ Vikki V (upstairs)
SWAYZE’S: Happy Tuesday; Ashes Fall; Gizzle; Jukebox
SYMPHONY HALL: Mystery Science Theater 3000 Live
TABERNACLE: Gucci Mane
TERMINAL WEST: Eric Nam; Alec Benjamin
THE THIRSTY TURTLE (Macon): Dirty Bird & the Flu
TOPGOLF (Alpharetta): DJ Urbanite Disco
TOPGOLF (West Midtown): DJ Rix
VARIETY PLAYHOUSE: Leslie Odom Jr.
VENKMAN’S: Sweetwater Creek Bluegrass Band (1pm); How and Why
THE WORLD FAMOUS (Athens): Harlot Party; Peyote Coyote (5pm)

Sunday, August 13th

ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Square Up
CITY WINERY: Alejandro Escovedo; Joe Ely
THE EARL: Ayo K; The Stacktone Slims
EDDIE’S ATTIC: Brian Collins; Van Lears; Son of Town Hall; CBH String Ensemble
FAT MATT’S: Garrett Collins
INFINITE ENERGY ARENA (Duluth): Lionel Richie; Mariah Carey
JOHNNY’S HIDEAWAY: Cosmic Gypsies
LAKEWOOD AMPHITHEATRE: Matchbox Twenty; Counting Crows
MASQUERADE: Zeus Trappin; Daywik; Brandon Thomas; Regnault Monday; Roe; LordKillSwitch (Hell)
NORTHSIDE TAVERN: Uncle Suga
PARK TAVERN: Thomas Wynn & the Believers; Marshall Ruffin
RED LIGHT CAFÉ: A Place Both Wonderful and Strange; Dendera Bloodbath; Silk Wolf
SMITH’S OLDE BAR: David T & Friends; the Presmanes Bros (upstairs)
SWAYZE’S: Dyneside; The Forsaken Prodigy; December 11th
TABERNACLE: Tig Notaro
TERMINAL WEST: Eric Nam; Alec Benjamin
VENKMAN’S: Django Earnhardt (1pm)