St_Vincent

Get Out! February 12 – February 18

Monday, February 12th

CENTER STAGE THEATER: DVSN
CITY WINERY: Jake Shimabukuro
EDDIE’S ATTIC: Jason Eady
MASQUERADE: We Were Sharks; Belmont; Sink The Ship; Resident One; Like Mike (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Lola’s Blues Jam
STAR BAR: Rotknee’s Monday Night Comedy
TABERNACLE: Black Veil Brides; Asking Alexandria
VARIETY PLAYHOUSE: Sons of Apollo
VISTA ROOM: Emerald Empire Band

Tuesday, February 13th

CENTER STAGE THEATER: DVSN
CITY WINERY: Jake Shimabukuro
EDDIE’S ATTIC: Rachael Yamagata; Allie Moss
THE FOUNDRY (Athens): ZydeFunk; Charlie Wooton
FOX THEATRE: Mary J. Blige
GEORGIA THEATRE (Athens): Noah Gundersen
MASQUERADE: Scum; AMB; Lex The Hex Master; TJ Freeq; Jinzo (Hell); Palehound; Weaves; Feverest (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Swami
RED LIGHT CAFE: Tease Tuesday Burlesque
SMITH’S OLDE BAR: Roots of Creation; Kash’d Out; The Elovaters (upstairs); Foster; Jeff Kujan; Dewayne Brock & the Lucky Bastards (downstairs)
STAR BAR: DJ MP3PO; DJ Quasi Mandisco
TERMINAL WEST: WHY?; Open Mike Eagle; Ofir; Loathing
VISTA ROOM: The Squirrelheads

Wednesday, February 14th

CITY WINERY: Paula Cole
COBB ENERGY CENTRE: Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox
DARWIN’S: The Cazanovas
THE EARL: Hello Ocho; Christ, Lord; 10th Letter
EDDIE’S ATTIC: Chinua Hawk
GEORGIA THEATRE (Athens): Booty Boyz; Velveteen Pink; Powerkompany
THE HIGHLANDER: Rotten Stitches; Revolt; Moose Knuckle; Dernier Combat
MASQUERADE: Taylor Phelan; Johnny Hendrix; Esther Kinsaul (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Mudcat Solo
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): The Kennedys
RED LIGHT CAFE: Gordon Vernick Quartet
REGENT COCKTAIL CLUB: DJ Grace
SMITH’S OLDE BAR: Reed Mathis (upstairs); The Warsaw Clinic; Jimi Davies & Bruce the Guitar; Sex Farm (downstairs)
STAR BAR: Scott H. Biram; The Hooten Hallers
TIN ROOF CANTINA: Mike Veal Band
VARIETY PLAYHOUSE: Snarky Puppy; Forq
VENKMAN’S: David Ellington
VINYL: Busty and The Bass; STS; Khari Mateen
VISTA ROOM: Joe Gransden’s Big Band

Thursday, February 15th

40 WATT CLUB (Athens): Drive-By Truckers; T. Hardy Morris
AISLE 5: Soccer Mommy; Phoebe Bridgers
BUCKHEAD THEATRE: PVRIS
CITY WINERY: Doyle Bramhall II
CLERMONT LOUNGE: Chew
DARWIN’S: Cody Matlock & Friends
THE EARL: Big Brutus; Butch Parnell; Custardory
EDDIE’S ATTIC: Indigo Girls; The Bottle Rockets; Chuck Prophet
FLICKER BAR (Athens): Amigo; Rex Hussmann; MrCarterMrTonks
THE FOUNDRY (Athens): Athens A-Train Band
GEORGIA THEATRE (Athens): Unotheactivist; Thouxanbanfauni; Warhol.SS
THE HIGHLANDER: Nick Alexander’s Monstrous Comedy Night
INFINITE ENERGY ARENA: Chris Young
MASQUERADE: Silverstein; Tonight Alive; Broadside; Picturesque (Heaven) Given; Pmar, [M]; Yashar. G (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Breeze Kings
RAY’S ON THE RIVER: Rick Lollar Trio
REGENT COCKTAIL CLUB: DJ Grace
SMITH’S OLDE BAR: The Woofs; Dround Hounds; Groove Moose (upstairs); Trainfight; Hush Money; Dirty Bird & The Flu (downstairs)
STAR BAR: The Othermen; Reverends; Black Cat Rising; DJ Vikki Vaden
TERMINAL WEST: Anderson East; JS Ondara
VARIETY PLAYHOUSE: Snarky Puppy; Alina Engibaryan
VINYL: Mungion
VISTA ROOM: Jon Papa Gros Band; Wasted Potential Brass Band

Friday, February 16th

40 WATT CLUB (Athens): Drive-By Truckers; David Barbe & Inward Dream Ebb; Camp Amped Band
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Free Lance Ruckus
CITY WINERY: The Producers
DARWIN’S: Bridget Kelly Band
THE EARL: Blair Crimmins and the Hookers; Prisca
EDDIE’S ATTIC: Halcyon; Travis Meadows
THE FOUNDRY (Athens): The Dirty Doors
GEORGIA THEATRE (Athens): Anderson East; JS Ondara
THE HIGHLANDER: Tokers; Girthquake; Canopy
HIGH MUSEUM: Sabor! Brass Band
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Matt Brantley Band
MASQUERADE: Intervals; Jason Richardson; Nick Johnston; Night Verses; Icaria (Hell); Eidola; Andres; Aoshi; Satyr- (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Stoney Brooks
RAY’S ON THE RIVER: Will Scruggs Trio
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): California Guitar Trio
RED LIGHT CAFE: BadAsh Allstar Team
REGENT COCKTAIL CLUB: Joey Casanova
SMITH’S OLDE BAR: Pleasure Club; Pls Pls (upstairs); James Hunter USA;Starman; Nelward (downstairs)
STAR BAR: Kitty Rose & The Rattlers; Southern Ska Syndicate
TERMINAL WEST: Mark Farina
TIN ROOF CANTINA: Sucker Punch
VARIETY PLAYHOUSE: Tommy Emmanuel; Rodney Crowell
VENKMAN’S: Atlanta Funk Society
VINYL: Quiet Hollers; Arc & Stones
VISTA ROOM: Ghost Town Blues Band

Saturday, February 17th

40 WATT CLUB (Athens): Drive-By Truckers; Lilly Hiatt
ATLANTA COLISEUM (Duluth): Los Temararios
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): The Hippies
BUCKHEAD THEATRE:Andres Lopez
CENTER STAGE THEATER: Dariush
CITY WINERY: The Producers
CLERMONT LOUNGE: DJ Romeo Cologne; DJ Kwasi Mandisco
CONNECT LIVE (Acworth): Whisky Tango; Trainfight; Red Tide Rising
DARWIN’S: Radar
THE EARL: Blair Crimmins and the Hookers; Chelsea Shag
EDDIE’S ATTIC: The Gonzalo Bergara Quartet
FIRST EXISTENTIALIST CONGREGATION: Jefferson Ross; Jim Culliton
HARGRAY CAPITOL THEATRE (Macon): Indigo Girls
THE HIGHLANDER: The Breaks; The Reserves; DDC
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): 2 Finger Jester
THE LOFT: Higher Brothers
MASQUERADE: Mammoth Cannon; The Canines; Goodtimes & Company; Kyle Troop and the Heretics; Cougar Swear; Cinema Nova (Heaven); Tiny Moving Parts; Mom Jeans; Oso Oso; Fever Blush (Hell); Trapt; EasyFriend; Misty Eyed; Sojourn (Purgatory)
MILL TOWN MUSIC HALL (Bremen): Shenandoah; Tim Atwood
NORTHSIDE TAVERN: The Breeze Kings; Little G Weevil
RAY’S ON THE RIVER: Robert Meadows Trio
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Balsam Range
RED LIGHT CAFE: Mark Michelson & Friends
REGENT COCKTAIL CLUB: DJ Grace
ROSWELL CULTURAL ARTS CENTER: Jane Powell
SMITH’S OLDE BAR: Pleasure Club; Young Antiques (upstairs); Tony Levitas & The Levitations; Kate Barnette; The Lovers (downstairs)
STAR BAR: Prowess; Buzzards of Fuzz; Dreaded Marco
SWEETWATER BREWING COMPANY: Dirty Heads; Twiddle; People’s Blues of Richmond (11a.m.)
TABERNACLE: St. Vincent
TIN ROOF CANTINA: Ides of June
VARIETY PLAYHOUSE: Delbert McClinton
VENKMAN’S: The Sundogs; Redhead Diamond

Sunday, February 18th

CITY WINERY: Al Stewart; The Empty Pockets
CLASSIC CENTER THEATRE (Athens): Trey Anastasio
EDDIE’S ATTIC: Halcyon; Drew and Ellie Holcomb
THE LOFT: Good Old War; Justin Nozuka
MASQUERADE: Sponge; Nobody’s Darlings (Hell); Intervention; The Weekend Classic; Stay Here; Cutting Teeth; Calendar Kids (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Uncle Sugar
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): The Kruger Brothers
SMITH’S OLDE BAR: The Twotakes; Lost Stars; Sweetbay; Maggie Schneider (downstairs)
TERMINAL WEST: Marc Broussard; Jamie McLean; Peter Aristone
TIN ROOF CANTINA: Chief Wiggum

St. Vincent photo by Nedda Afsari.