Yes

Get Out! February 13 – February 19

Monday, February 13th

40 WATT CLUB (Athens): Joyce Manor; AJJ; Mannequin Pussy
529: Boo Reefa; Harlot Party; Drew Williams; Shepard’s Pie; Stephanie Cozy
CITY WINERY: Maurice Brown
EDDIE’S ATTIC: Marshall Ruffin; Lindsay Jarman
FAT MATT’S: Dry White Toast
MASQUERADE: Mayhem; Inquisition; Black Anvil (Heaven)
SMITH’S OLDE BAR: The Bumbs; Andrew Carter; Saint Roosevelt (downstairs)
VINYL: Lolo; Ocean Park Standoff

Tuesday, February 14th

529: Blood on the Harp; Coldheart Canyon; Caleb Warren and the Gents
ASHLEY STREET STATION (Valdosta): The Living Deads
CENTER STAGE THEATRE: Passion & Poetry
CITY WINERY: Shawn Mullins
CRIMSON MOON CAFE (Dahlonega): Jason Childs & Trygve Meyers
THE EARL: Naomi Punk; PC Worship; Mutual Jerk; DiCaprio
EDDIE’S ATTIC: Chinua Hawk
FAT MATT’S: Crosstown Allstars
THE FOUNDRY (Athens): The Artie Ball Swing Band
GEORGIA THEATRE (Athens): Anders Osborne; Ghost of Paul Revere
MASQUERADE: Secondhand Serenade; Hawthorne Heights; Ronnie Winter; Kenny Holland (Hell)
SYMPHONY HALL: Yes
THE TABERNACLE: Lauryn Hill
TERMINAL WEST: Jamestown Revival

Wednesday, February 15th

529: Boy Harsher; Russell E.L. Butler; Pyramid Club; Big Ded
AISLE 5: Alcest
THE EARL: Fiend Without a Face; Highriders; Dang Dang Dang
EDDIE’S ATTIC: Stevie Monce
FAT MATT’S: Frankie’s Blues Mission
THE FOUNDRY (Athens): Norma Rae; Charlotte Berg Band; Kevin Whitfield
GEORGIA THEATRE (Athens): Jamey Johnson
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): The Rat Pack Now
RED LIGHT CAFE: Gordon Vernick Quartet
SMITH’S OLDE BAR: Mahogany Marie and the 11th Hour Band (upstairs); Arithmetik Musiq; The Bystander Effect (downstairs)

Thursday, February 16th

40 WATT CLUB (Athens): Drive-By Truckers; Thayer Sarrano
529: Bellbreakers; Bloodplums; Trainfight; Not Having Fun
BUCKHEAD THEATRE: Under the Streetlamp
CITY WINERY: Anthony David
COX CAPITOL THEATRE (Macon): Papadosio
CRIMSON MOON CAFE (Dahlonega): Swearingen & Kelli
THE EARL: Black Joe Lewis & the Honey Bears
EDDIE’S ATTIC: Gabe Dixon; Mishka; C.J. Reid
FAT MATT’S: Chickenshack
GEORGIA THEATRE (Athens): Jamey Johnson
THE HUMMINGBIRD STAGE AND TAPROOM (Macon): Denny Hanson
MADLIFE STAGE AND STUDIOS (Woodstock): The Andrew Brothers
MASQUERADE: Shaggy 2 Dope (Hell); Shryne; Veterum; Beast Mode; Prime Mover (Purgatory)
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Christian Lopez; Jonathan Peyton; Reign & Revelry
SMITH’S OLDE BAR: The Trews; Whiskey Dixie (upstairs); Jes goggans; Charlotte Berg; Colby Deitz; Hayley Tarkenton (downstairs)
SYMPHONY HALL: Yanni
THE TABERNACLE: Excision; Cookie Monsta; Barely Alive
TERMINAL WEST: The Werks
VENKMAN’S: Liz Brasher & the Georgia Mountain String Band
THE VISTA ROOM: Colonel Bruce Hampton & the Madrid Express
VINYL: Weshly Arms; Wild Adriatic; The Tuten Brothers

Friday, February 17th

40 WATT CLUB (Athens): Drive-By Truckers; Camp Amped Band; Trae Crowder
529: Allen Thomas; Nag; Nihlis; U.S. Drag
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): 2 Finger Jester
CENTER STAGE THEATRE: Hari Kondabolu; Liz Miele
CITY WINERY: Anthony David
COBB ENERGY CENTRE: Bishop Bullwinkle; Sir Charles Jones; Latimore; Lenny Williams; Pokey Bear; Theodis Ealey
CRIMSON MOON CAFE (Dahlonega): Mac Arnold & the Plate Full of Blues Band
THE EARL: The Radio Dept.; GERMANS
EDDIE’S ATTIC: Nathan Angelo
FAT MATT’S: Rockaholics
THE FOUNDRY (Athens): The Dirty Doors
FRONT PAGE NEWS (Little Five Points): Julie Holmes
FRONT PAGE NEWS (Midtown): Twice Over Memphis
HIGH MUSEUM OF ART: Beverly “Guitar” Watkins
THE HUMMINGBIRD STAGE AND TAPROOM (Macon): Matt Brantley Band; Cranford Hollow
GEORGIA THEATRE (Athens): Booty Boyz
MADLIFE STAGE AND STUDIOS (Woodstock): Kick
MASQUERADE: Lurkgang; Zay Ransom; A1 Super Group; Tony Shhnow; Jamee Cornelia & Eriic J; Drugg of Choice; Jaye Newton (Hell)
OPERA: NGHTMRE
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Highbeams; Kate and Corey
SMITH’S OLDE BAR: Dead Affect; Honeywood (upstairs); Colin Lake; Mitch Haney (downstairs)
STAR BAR: Lazer/Wulf; Order of the Owl; The Vaginas; Dropout; Holy Quit
SYMPHONY HALL: TK Hanley
TERMINAL WEST: Wax Tailor; L’Orange
TIJUANA GARAGE: Chelsea Shag
VARIETY PLAYHOUSE: Papadosio; Jaw Gems
VENKMAN’S: Members Only
VINYL: The Broken String Band; Lola Cole; Jess Goggans Band
THE VISTA ROOM: Interstellar Echoes

Saturday, February 18th

40 WATT CLUB (Athens): Drive-By Truckers; The Hernies
529: Charolastra; Clothes; TheyungMatthew; Dee Belvedere
AISLE 5: The Lemon Twigs; Savoy Motel
ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Cranford Hollow
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Southern Outlaws
BUCKHEAD THEATRE: Hayes Grier
CENTER STAGE THEATRE: Emery
CITY WINERY: Tribute
COBB ENERGY CENTRE: Jay Leno
CRIMSON MOON CAFE (Dahlonega): Roxie Watson
THE EARL: Starbenders; Chief Scout; Soul Shakers; Dot.s
EDDIE’S ATTIC: The Bonaventure Quartet; Marc + Ted Broussard
FAT MATT’S: Cody Matlock
FIRST EXISTENTIALIST CONGREGATION: Hotlanta Dixieland Jazz; The Jim Culliton Trio
THE FOUNDRY (Athens): Penny & Sparrow; Corey Kilgannon
FRONT PAGE NEWS (Midtown): Kelly Cheats Band
GEORGIA THEATRE (Athens): Maren Morris
THE HUMMINGBIRD STAGE AND TAPROOM (Macon): 2 Finger Jester
LIVE WIRE (Athens): STRFKR; Psychic Twin
MADLIFE STAGE AND STUDIOS (Woodstock): Jacob Powell; Angie Lynn Carter
MASQUERADE: Carnifex; Fallujah; Rings of Saturn; Lorna Shore; She Must Burn (Hell); Shryne; Veterum; Beast Mode; Prime Mover (Purgatory)
MILL TOWN MUSIC HALL (Bremen): Tanya Tucker; Farewell Angelina
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Banks and Shane
RED LIGHT CAFE: Julie Gribble & Friends
SMITH’S OLDE BAR: Moontowner (upstairs); Irenka; Kilroy Kobra; Kween & Nu Experience (downstairs)
STAR BAR: Black Tusk; Death of Kings; Shehehe; The Dirty Magazines; Repulsory; Get Damned
SYMPHONY HALL: Toucan Dubh
TERMINAL WEST: Dirtwire
TIJUANA GARAGE: Hunter Callahan
VARIETY PLAYHOUSE: Papadosio; Jaw Gems
VENKMAN’S: Midnight Revival (12:30 pm); Georgia Soul Council; How & Why
THE VISTA ROOM: Yonrico Scott

Sunday, February 19th

CITY WINERY: John Doe
COBB ENERGY CENTRE: Sebastian Maniscalco
CRIMSON MOON CAFE (Dahlonega): Sista Otis
THE EARL: Tyvek; Fred Thomas; Uniform
EDDIE’S ATTIC: Eric “Ricky” McKinnie & Paul Beasley; Mudcat & The Atlanta Horns (12 pm); Mutlu; Marc + Ted Broussard
FAT MATT’S: Garrett Collins
THE FOUNDRY (Athens): Dwan Bosman
MASQUERADE: Never Let This Go; Like Mike; Avermour; Endless Miracle (Purgatory)
SMITH’S OLDE BAR: Brooklynn; Mimi Oz; Sam Barron; Bona Mora (downstairs)