Nikki_Lane_Hazy

Get Out! February 20 – February 26

Monday, February 20th

OPERA: Cash Cash
THE EARL: Death; The Chiefs
FAT MATT’S: Dry White Toast
TERMINAL WEST: Devendra Banhart
GEORGIA THEATRE (Athens): Big Gigantic; Brasstracks
SMITH’S OLDE BAR: Electric Glitterland (upstairs); Mike & the Moonpies; Andrea Colburn Band (downstairs)
529: Pamela_and her sons; Vail; Real Dom; Ginko
CITY WINERY: Nick Rosen
MASQUERADE: Violent J (Hell); Seeker; Cognitive; Wvrm; Revenge Season (Purgatory)

Tuesday, February 21st

529: Eddie Rascal; A Sunday Fire; Like Mike; Holders
ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Von Strantz; Tanner Strickland & Friends
CITY WINERY: Stephen Lynch
THE EARL: Louie Louie; A Drug Called Tradition
EDDIE’S ATTIC: Muddy Magnolias
FAT MATT’S: Crosstown Allstars
THE FOUNDRY (Athens): Saved By The Band
GEORGIA THEATRE (Athens): Devendra Banhart
MASQUERADE: K.Flay; Paper Route; Daye Jack (Hell); Dan Andriano & Matt Pryor; Witt Wisebram (Purgatory)
SYMPHONY HALL: Tony Bennett
VENKMAN’S: Joe Gransden’s Jazz Jam
VINYL: Eisley; Civilian; Backwards Dancer

Wednesday, February 22nd

CITY WINERY: Candlebox
EDDIE’S ATTIC: Elizabeth Cook; Me and Molly
FAT MATT’S: Frankie’s Blues Mission
THE FOUNDRY (Athens): Jessie Mariah; Mark Wilmot; Karlie Dobbs; Oliver Jordan; Tim O’Connell; Devin Dennis
MADLIFE STAGE AND STUDIOS (Woodstock): Chelcie Rice
MASQUERADE: The Grisworlds; Dreamers; Hardcastle (Hell)
RED LIGHT CAFE: Gordon Vernick Quartet
SMITH’S OLDE BAR: Scott Kelly & John Judkins; Zachary Hembree & Pablo Davila (upstairs)
TERMINAL WEST: Us The Duo
VARIETY PLAYHOUSE: The Cadillac Three; Quaker City Night Hawks

Thursday, February 23rd

529: Holy Ghost Tent Revival; The Go Rounds; Slow Parade
CITY WINERY: Colin Hay; Chris Trapper
COLUMBUS CIVIC CENTER: Dierks Bentley; Cole Swindell; Jon Pardi
CRIMSON MOON CAFE (Dahlonega): Mark Stokes & Chance Turner
THE EARL: Small Reactions; Fake Flowers; Art School Jocks
EDDIE’S ATTIC: Zach Seabaugh; Tuatha Dea; The Night Travelers
FAT MATT’S: Chickenshack
THE FOUNDRY (Athens): Tab Benoit
GEORGIA THEATRE (Athens): Boombox
THE HUMMINGBIRD STAGE AND TAPROOM (Macon): Daniel NeSmith
MADLIFE STAGE AND STUDIOS (Woodstock): Local Legends; Hope’s Anchor; interstellar Echoes
MASQUERADE: Sick of it All; Murphy’s Law; Death Card; False Consciousness (Hell); Lemuria; Cayetana; Mikey Erg (Purgatory)
RED LIGHT CAFE: This Way to the Egress; Eli August and the Abandoned Buildings
SMITH’S OLDE BAR: Girls Guns & Glory; Rachel Rowland; Kira Annalise & The Trainwrecks (upstairs); Sally & George; The Ain’t Sisters (downstairs)
STAR BAR: Joe Buck
THE TABERNACLE: Juicy J
TERMINAL WEST: Nikki Lane; Brent Cobb; Jonathan Tyler
VINYL: AJR
THE VISTA ROOM: Colonel Bruce Hampton & the Madrid Express

Friday, February 24th

40 WATT CLUB (Athens): Ray Fulcher; Laughlin; Cody Webb
529: West End Motel; Illegal Drugs; Faux Ferocious; Skin Jobs
ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Second Death; Square Up; After Me The Flood
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Free Lance Ruckus
CITY WINERY: Colin Hay; Chris Trapper
COBB ENERGY CENTRE: Martina McBride
CRIMSON MOON CAFE (Dahlonega): Buddy Jewell
THE EARL: Blair Crimmins and the Hookers
EDDIE’S ATTIC: Peter Bradley Adams
FAT MATT’S: Beverly Watkins
THE FOUNDRY (Athens): The Highballs
FRONT PAGE NEWS (Little Five Points): Braxton and the Renditions
FRONT PAGE NEWS (Midtown): NAKD
GEORGIA THEATRE (Athens): Louis The Child; Imad Royal & Manila Killa
THE HUMMINGBIRD STAGE AND TAPROOM (Macon): Morning Fatty; Little Bird
MADLIFE STAGE AND STUDIOS (Woodstock): Adam Wakefield & The Copperheads
MASQUERADE: Less Than Jake; Pepper; The Bunny Gang; The Attack (Heaven); Set Your Goals; Can’t Swim; Bright Green; King of Summer; All That Matters (Hell); Polyphia; Jason Richardson; Covet (Purgatory)
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Radney Foster
RED LIGHT CAFE: The Wooks; Little Country Giants
SMITH’S OLDE BAR: Disco Tendencies; The Orange Constant; Lagoons (upstairs); Matt Ryczek; Pete Schmidt (downstairs)
STAR BAR: The Ar-Kaics; Whayas; Roadkill Debutante; Sen Artie Mondello; DJ Poppin Pietro
TERMINAL WEST: BoomBox
TIJUANA GARAGE: Jay Weaver
VARIETY PLAYHOUSE: Tab Benoit
VENKMAN’S: Good Times Brass Band; Michael Magno
VINYL: Ro James
THE VISTA ROOM: Hoodoo Moon

Saturday, February 25th

529: Microwave; Blis; Kelsi Grammar
AISLE 5: Viceroy; Rainer + Grimm
ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Trae Pierce & T-Stones
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Rock Kandy
BUCKHEAD THEATRE: Dan + Shay
CITY WINERY: Colin Hay; Chris Trapper
COX CAPITOL THEATRE (Macon): Tinsley Ellis
CRIMSON MOON CAFE (Dahlonega): Amelia Presley & Abe Partridge
THE EARL: Blair Crimmins and the Hookers
EDDIE’S ATTIC: Rebecca Leobe; Griffin House
FAT MATT’S: The Vipers
FRONT PAGE NEWS (Midtown): Pistoltown
THE HUMMINGBIRD STAGE AND TAPROOM (Macon): The Heavy Pets; The Fritz
MADLIFE STAGE AND STUDIOS (Woodstock): Nuthin’ Fancy
MASQUERADE: Rebirth Brass Band (Heaven); Save Ferris; BABY BABY; Burns Like Fire (Hell)
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Wynn Varble; Catherine Kimbo; Five Speed
RED LIGHT CAFE: Todd Prusin Experience; Void Luna
SMITH’S OLDE BAR: Birddog Jubilee; Kindread; The Gypsies (upstairs); Little Perks in Paradise; Bridget Kelly Band; Tony Levitas & the Levitations (downstairs)
STAR BAR: Thelma & the Sleeze; M.O.T.O.
SYMPHONY HALL: Joe Smith
TIJUANA GARAGE: Sam August
VARIETY PLAYHOUSE: Daya
VENKMAN’S: Dusty Roads (1 pm)
VINYL: Frontier Ruckus
THE VISTA ROOM: The Barbaric Gentlemen

Sunday, February 26th

CITY WINERY: Deana Carter
COBB ENERGY CENTRE: Taj Express
CRIMSON MOON CAFE (Dahlonega): Jackson County Line
EDDIE’S ATTIC: Clay Cook
FAT MATT’S: Dr. Dixon
RED LIGHT CAFE: Joe M. Turner; Mark Johnson; Chris Beason
SYMPHONY HALL: Arlo Guthrie
THE VISTA ROOM: Next Generation Jam

Nikki Lane photo by Jessica Lehrman.