Heart_Attacks_Lemar_George

Get Out! January 15 – January 21

Monday, January 15th

CITY WINERY: Maysa Leak
EDDIE’S ATTIC: Louden Swain; Jason Manns
FAT MATT’S: Larry Griffith
THE FOUNDRY (Athens): MrJordanMrTonks; The WildJordan TonkCats
NORTHSIDE TAVERN: Lola’s Jam
SMITH’S OLDE BAR: Fields; Carrie Brown; Tyler Goforth (downstairs)
VINYL: Pond
STAR BAR: Rotknee’s Monday Night Comedy (upstairs)

Tuesday, January 16th

40 WATT CLUB (Athens): 10 Years; From Ashes to Now; Sojourn; Ashes Fall
ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Justin Moore
CENTER STAGE THEATER: The Wombats; Blaenavon; courtship
CITY WINERY: Boy Named Banjo
DARWIN’S: Poverty Level
EDDIE’S ATTIC: Louden Swain; Jason Manns; The Deep Dark Woods
FAT MATT’S: J.T. Speed
GEORGIA THEATRE (Athens): The Tuten Brothers; Light Brigade
HIGH MUSEUM: King Baby
NORTHSIDE TAVERN: Swami Gone Bananas
RED LIGHT CAFÉ: The Laymen
SMITH’S OLDE BAR: Hum Ripple; Taste Bud; African Americana (downstairs)
STAR BAR: DJ MP3PO; DJ Quasi Mandisco (upstairs)

Wednesday, January 17th

BUCKHEAD THEATRE: Avatar
CITY WINERY: Nick Hagelin
DARWIN’S: The Cazanovas
EDDIE’S ATTIC: Rudy Currence
FAT MATT’S: Michael Preston
THE FOUNDRY (Athens): Driftwood
GEORGIA THEATRE (Athens): The Infamous Stringdusters; Dangermuffin
NORTHSIDE TAVERN: Acoustic Mudcat
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Chuck McDowell & Dan Navarro; Phil Maderia; Brian Perry
RED LIGHT CAFÉ: Gordon Vernick Quartet
SMITH’S OLDE BAR: Tastebud; Desmond Jones; Sono Lumini (downstairs)
TERMINAL WEST: Hannah Wicklund & the Steppin Stones; The High Divers
TIN ROOF CANTINA: Mike Veal Band

Thursday, January 18th

40 WATT CLUB (Athens): David Lowery & Johnny Hickman; Monks of Doom; Cicada Rhythm
CITY WINERY: Street Fighting Band
DARWIN’S: Cody Matlock & Friends
THE EARL: Reconciler; The Bantam Breaks; Paper Walls
EDDIE’S ATTIC: Willie Nile
FAT MATT’S: Chickenshack
THE FOUNDRY (Athens): Grand; Erik Neil Band; Check the Signs
GEORGIA THEATRE (Athens): David Rawlings
MADLIFE STAGE & STUDIOS (Woodstock): Alex Guthrie
MASQUERADE: Go Robo! Go!; Blood Oaks; Like Mike; Hyperspace; Resident One (Hell); The Letter Black; Kaleido; Vices of Vanity; Misty Eyed (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: The Breeze Kings
SMITH’S OLDE BAR: The Warsaw Clinic; Wicked Animal; Midnight Matinee (downstairs)
STAR BAR: DINOS Boys; Gunpowder Gray; Sweet Things; The Uppers; DJ Adam Anzio
TERMINAL WEST: Lee “Scratch” Perry; Subatomic Sound System

Friday, January 19th

40 WATT CLUB (Athens): Camper Van Beethoven; Robyn Hitchcock; Elf Power
ASHLEY STREET STATION (Valdosta): The Brown Goose
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Marty Manous
BUCKHEAD THEATRE: Yonder Mountain String Band
CENTER STAGE THEATER: Farzad Farzin
CITY WINERY: Shawn Mullins
DARWIN’S: Heather Gillis Band
THE EARL: Bit Brigade; Cinemechanica; Tiny Scissors
FAT MATT’S: J.T. Speed
THE FOUNDRY (Athens): The Swingin’ Medallions
GEORGIA THEATRE (Athens): Neko Case; Mt. Joy
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Melody Trucks Band; Bonnie Blue
LAND OF A THOUSAND HILLS COFFEE (Roswell): Tori Templet
MADLIFE STAGE & STUDIOS (Woodstock): Bryan White; James David Carter; Bumpin’ the Mango; Zangaro
NORTHSIDE TAVERN: Stoney Brooks; Cody Matlock
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Chuck Mead & His Grassy Knoll Boys
RED LIGHT CAFÉ: Peter Case; Dead Rock West
ROME CITY BREWING CO.: Muscadine Bloodline; Ray Fulcher & Jordan Fletcher
SMITH’S OLDE BAR: Dead Affect; Mister Tie Dye (upstairs); Identikit; Nocturnal Animals; The Organ Machines; Silent Sun (downstairs)
STAR BAR: Wyldlife; Mama; Paint Fumes; Trouble Boys; Sick Bags; Bad Sons; Criminal Kids; Paralyzer; Fixed Faces; DJ Krystal Visions; DJ Jayda
TERMINAL WEST: Runaway Gin
TIJUANA GARAGE: Julie Holmes
VARIETY PLAYHOUSE: Cody Johnson; Jobe Furtner
VENKMAN’S: Nameless Nameless
VINYL: Stoop Kids; Little Stranger

Saturday, January 20th

40 WATT CLUB (Athens): Cracker; Thelma and the Sleaze; Chickasaw Mudd Puppies; The Darnell Boys
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): 365cotto
CENTER STAGE THEATER: Black Label Society; Corrosion of Conformity; EyeHateGod
CONNECT LIVE (Acworth): Reid Stevens; The Rovers
DARWIN’S: John Pagano Band
THE EARL: Jeffrey Bützer
EDDIE’S ATTIC: Kate Schettler; David Cone & Ian Haddock
FAT MATT’S: Rough Draft
FIRST EXISTENTIALIST CONGREGATION: Three Quarter Ale; The Radio Rangers
THE FOUNDRY (Athens): The Highballs
GEORGIA THEATRE (Athens): Muscadine Bloodline; Ray Fulcher
HARGRAY CAPITOL THEATRE (Macon): Cody Johnson
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Georgia Flood; Greco
LAND OF A THOUSAND HILLS COFFEE (Roswell): Starman; Twin Birds
THE LOFT: Five Iron Frenzy; Squad Five-O
MADLIFE STAGE & STUDIOS (Woodstock): TouchFire; The Andrews Brothers
MASQUERADE: Still Warning; The Konvalescent; Demitri; Long Claw (Hell); Looming; Pale Lungs; Royal Oaks (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Albert White
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Elizabeth Cook; Darrin Bradbury
RED LIGHT CAFÉ: Last Pasties Standing Burlesque
SMITH’S OLDE BAR: Escape Vehicle; Led Zepplified; Sunny South Blues Band (upstairs); A Very Loud Death; The Holders; Satry; Angie Goodale (downstairs)
STAR BAR: The Heart Attacks; Beat Beat Beat; The Brothers Gross; Bad Mother; BBQT; Rod Hamdallah; Cheap Fur; Antagonizers ATL; Criminal Kids; Killer Hearts; DJ Pip
TERMINAL WEST: Bone Thugs-N-Harmony
TIJUANA GARAGE: Sketchbone
TIN ROOF CANTINA: Housebroken
VARIETY PLAYHOUSE: They Might Be Giants
VENKMAN’S: ATL Collective

Sunday, January 21st

ASHLEY STREET STATION (Valdosta): JT Habersaat
COBB ENERGY CENTRE: Jason Bishop
DARWIN’S: Sandy Springs Music Student Concert (4:30pm)
THE EARL: RMBLR; Dirty Few; The Ridgelands; The Tip; Talking Dogs; Adam Anzio
EDDIE’S ATTIC: Little Country Giants; The Cleverlys; Paul Harris
FAT MATT’S: Fat Back Deluxe
THE FOUNDRY (Athens): J. Henry
INFINITE ENERGY ARENA (Duluth): The Killers
MASQUERADE: The Nude Party; Ghost Ranch (Hell)
NORTHSIDE TAVERN: Uncle Sugar feat. Eddie Tigner
TERMINAL WEST: Bone Thugs-N-Harmony
TIN ROOF CANTINA: Chief Wiggum
VENKMAN’S: Nico Lembo Trio

Heart Attacks photo by Lemar George.