Mystery_Lights

Get Out! March 20 – March 26

Monday, March 20th

529: Clap! Clap!; D2T
CITY WINERY: M. Ward
THE EARL: Oathbreaker; King Woman; Jaye Jayle
FAT MATT’S RIB SHACK: The Pork Bellys
MASQUERADE: The Regrettes; Active Bird Community (Purgatory)
STAR BAR: Rotknee’s Monday Night Comedy (upstairs); Skye Paige’s Songwriter Showcase (downstairs)
VINYL: Powers; Bridgit Mendler; Nick Leng

Tuesday, March 21st

529: Dude York; Paws; The Hotels; The Hernies
AISLE 5: The Japanese House; Blaise Moore
ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Dave Nelson
CITY WINERY: Robert Earl Keen
DRUNKEN UNICORN: Cosmonauts; The Molochs
THE EARL: Chicano Batman; SadGirl; DJ La Choloteca
EDDIE’S ATTIC: James McCartney
FAT MATT’S RIB SHACK: Gray & The Bad Boys
THE FOUNDRY (Athens): Saved By The Band
MASQUERADE: Simple Plan; Set It Off; Seaway (Heaven); Envy On The Coast; Limbs; Henrietta (Hell); Saba; Sylvan LaCue; Caleborate (Purgatory)
STAR BAR: DJ MP3PO (upstairs)
VARIETY PLAYHOUSE: Minus the Bear; Beach Slang; Bayonne
VENKMAN’S: Joe Gransden’s Jazz Jam

Wednesday, March 22nd

40 WATT CLUB (Athens): Selector Dub Narcotic; Pylon Reenactment Society
529: The Mystery Lights; The Nude Party; Reverends; DJ Jonah Swilley
AISLE 5: Sofi Tukker
AVONDALE TOWNE CINEMA: Nick & The Grooves
CITY WINERY: Robert Earl Keen
DRUNKEN UNICORN: Flasher
THE EARL: Mothers; Big Thief
EDDIE’S ATTIC: Caroline Spence; Brian Revels; Mike Love, Sol Seed
FAT MATT’S RIB SHACK: The Hollidays
THE FOUNDRY (Athens): Secret City Burlesque
GEORGIA THEATRE (Athens): Blue October (theater); The Orange Constant (rooftop)
MASQUERADE: The Menzingers; Jeff Rosenstock; Rozwell Kid (Heaven); After The Burial; Emmure; Fit For A King; Fit For An Autopsy; Invent Animate (Hell); No Joy; Twin Studies (Purgatory)
RED LIGHT CAFE: Gordon Vernick Quartet
SMITH’S OLDE BAR: Clayton English; Karlous Miller; DC Young Fly (upstairs); Evan Taylor Jones; Buckle Up For Safety (downstairs)
STAR BAR: Alex Picca & Friends (upstairs)
TABERNACLE: Jeezy; Lil Durk; YFN Lucci
TERMINAL WEST: SOHN; William Doyle
VINYL: Hayley Kiyoko; flor
THE VISTA ROOM: Vista String Band

Thursday, March 23rd

40 WATT CLUB (Athens): Mothers; Big Thief; Jianna Justice
529: Sacred Leather; Sadistic Ritual; Gunpowder Gray
CHARLES MORRIS CENTER (Savannah): Russell Moore & IIIrd Tyme Out (12:30 pm)
CITY WINERY: Paul Thorn
CRIMSON MOON CAFE (Dahlonega): Cracker
THE EARL: PLEASURES; Cinema Novo
EDDIE’S ATTIC: Pierre Bensusan
FAT MATT’S RIB SHACK: Chickenshack
THE FOUNDRY (Athens): Ray Wylie Hubbard; Darrin Bradbury
GEORGIA THEATRE (Athens): City and Colour; Greyhounds (theater); The Mystery Lights; The Nude Party (rooftop)
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Weston Hill
JOHNNY MERCER THEATRE (Savannah): The Avett Brothers
MASQUERADE: The Lox; Uncle Murda (Heaven); Hippo Campus; Magic City Hippies (Hell); Stolas; Myles; Icarus The Owl; Sir Asleen; Leia (Purgatory)
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Le Vent du Nord
SHIPS OF THE SEA MUSEUM (Savannah): Russell Moore & IIIrd Tyme Out; Flatt Lonesome
SMITH’S OLDE BAR: Southern Avenue (upstairs); Ex Wives; Angela Perley; Ashley Rivera (downstairs)
STAR BAR: La Choloteca (upstairs)
TERMINAL WEST: Tortoise; Tara Jane O’Neil
VARIETY PLAYHOUSE: Conor Oberst; The Felice Brothers
VENKMAN’S: Secondhand Swagger
VINYL: Blackalicious
THE VISTA ROOM: Colonel Bruce Hampton & the Madrid Express

Friday, March 24th

529: Howling Star; Young Sirens; See Through Dresses; Ten Hit Combo
ASHLEY STREET STATION (Valdosta): The Rumjacks; New Mantra
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Matt Brantley Band
CHARLES MORRIS CENTER (Savannah): T’Monde (12:30 pm); Feufollet; Pine Leaf Boys
CITY WINERY: Wasabassco Burlesque
COX CAPITOL THEATRE (Macon): Andy Hull & Dustin Kensrue; Gobotron
THE EARL: Miles Nielsen & the Rusted Hearts
EDDIE’S ATTIC: Loudon Wainwright III
FAT MATT’S RIB SHACK: Kerry Hill
THE FOUNDRY (Athens): Paul Thorn Band
GEORGIA THEATRE (Athens): Dinosaur Jr.; Easy Action (theater); Blue Blood (rooftop)
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Backup Planet; Jahman Brahman
JOHNNY MERCER THEATRE (Savannah): The Avett Brothers
MASQUERADE: Nana Grizol; Bitter; Heavy Eyes; Madeline (Purgatory)
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Ray Wylie Hubbard
RED LIGHT CAFE: Keith Harkin
SMITH’S OLDE BAR: Star Martin; iBari; Justin Ludd; Darius Blues; Zae The Future (downstairs)
STAR BAR: Rodney (The Pie Man) Henry; Western Star; Sash The Bash; DJ Poppin’ Pietro (upstairs)
TABERNACLE: Bring Me the Horizon; Underoath; Beartooth
TERMINAL WEST: Stokeswood; Jean Kelley; Dreambrother
VARIETY PLAYHOUSE: Michal Menert & the Pretty Fantastics; Push/Pull Strikes Brass; Cobrayama
VENKMAN’S: Charles Walker Band; Wasted Potential; Brass Band

Saturday, March 25th

40 WATT CLUB (Athens): Muscadine Bloodline; Patrick Britt
529: The Platinum Boys
ASHLEY STREET STATION (Valdosta): 21 Blue; Longineau Parsons III
AVONDALE TOWNE CINEMA: Silver Scream Spook Show
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Session Road
CALEDONIA LOUNGE (Athens): Chief Scout; Neighbor Lady; Drew Beskin; Blanko
CENTER STAGE: Hippie Sabotage
CHARLES MORRIS CENTER (Savannah): German Lopez; Joel Savoy & Kelli Jones (12:30 pm); Le Vent Du Nord; De Temps Antan
CITY WINERY: Amel Larrieux
COX CAPITOL THEATRE (Macon): Andy Bruh & Robbie Dude; DJ Bootz; DJ Katz
CRIMSON MOON CAFE (Dahlonega): Chuck Cannon
THE EARL: Mathis Hunter; Lucis Flux; Lightnin’ Ray
EDDIE’S ATTIC: Leyla McCalla; Loudon Wainwright III
FAT MATT’S RIB SHACK: Juke Joint Jukes
THE FOUNDRY (Athens): Welfare Liners; Clay Leverett; Monday’s Alibi; Reverend Connor Tribble & The Deacons; Rachel O’Neal & Sara O’Brien (2 pm)
GEORGIA THEATRE (Athens): Local Natives; Little Scream; Muscadine Bloodline; Patrick Britt (theater)
THE HIGHLANDER: Crypt 24; Drop Dead Nasty; Cherry Bomb
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Radio Birds
LUCAS THEATRE FOR THE ARTS (Savannah): Dakhabrakha (3 pm)
MASQUERADE: Thunder/Struck (Heaven); Architects; Stray From The Path; Make Them Suffer (Hell); Cherry Glazerr; Ian Sweet; Lala Lala (Purgatory)
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Forever Abbey Road
RED LIGHT CAFE: Tony Levitas and The Levitations; Roadkill Debutante
SHIPS OF THE SEA MUSEUM (Savannah): William Bell
SMITH’S OLDE BAR: Taj Motel Trio; Dylan Michael & The Family; Ferris & The Wheels; Bullmoose (downstairs)
STAR BAR: Hank & Cupcakes; The Pinx; The Stir; Buzzards of Fuzz (upstairs)
TERMINAL WEST: von Grey; Cicada Rhythm
VARIETY PLAYHOUSE: Dinosaur Jr.; Easy Action
THE VISTA ROOM: The Sundogs; Dynomite

Sunday, March 26th

CITY WINERY: Cracker
COLUMBUS CIVIC CENTER: Charlie Wilson; Fantasia; Johnny Gill
EDDIE’S ATTIC: Catie Curtis; John Thrasher
FAT MATT’S RIB SHACK: 10,000 Pontiacs
MASQUERADE: Hope County; Levi Brilles; RYN; Paige Hargrove (Purgatory)
SMITH’S OLDE BAR: Electric Glitterland (upstairs); Atlanta Beer & Hymns (downstairs)
TRINITY UNITED CHURCH (Savannah): Ebene Quartet; Daniel Hope; Simon-Crawford Phillips
VENKMAN’S: Coy-Norris Plus (12 pm)