Cults

Get Out! November 13 – November 19

Monday, November 13th

CITY WINERY: Kathleen Bertrand
EDDIE’S ATTIC: Carl Broemel
FAT MATT’S: Dry White Toast
GEORGIA THEATRE (Athens): Overlake (rooftop)
MASQUERADE: AJJ (Hell); The Frights; Hockey Dad; Vundabar (Purgatory)
SMITH’S OLDE BAR: Mo Lowda & the Humble; It’s What’s for Breakfast; The Dirty Soul Revival (upstairs); Survival Kit; Vista; The Twotakes; Maggie Schneder (downstairs)
SWAYZE’S: Spite; Bodysnatcher; I Am; Sustenance; The Konvalescent; Deadblo
TERMINAL WEST: Azizi Gibson; Keenon Rush; Jay Newton
TIN ROOF CANTINA: Acoustic Showdown

Tuesday, November 14th

CITY WINERY: Louis Prima Jr.; Gwen Hughes
THE EARL: Captured! By Robots
EDDIE’S ATTIC: Corey Kilgannon; Andi Kezh
FAT MATT’S: Crosstown Allstars
GEORGIA THEATRE (Athens): Mister Tie Dye; Partials; Whitehall Jazz Collective (theater)
MASQUERADE: Animals as Leaders; Periphery; Car Bomb (Heaven); Moon Tooth; Husbandry; Crispin Wah; Kucoshka; The Figurant (Purgatory)
PHILIPS ARENA: Jay-Z
RED LIGHT CAFÉ: Tease Tuesday Burlesque
SMITH’S OLDE BAR: Zusha; Aaron Holder (upstairs); Kyle Tuttle Electric Band; High River Band (downstairs)
TABERNACLE: Grizzly Bear
TIN ROOF CANTINA: Chief Wiggum

Wednesday, November 15th

AISLE 5: City of the Sun; Loner; Josef Plus
CITY WINERY: Shawn Colvin
THE EARL: Colter Wall; Ian Noe
EDDIE’S ATTIC: Mark Miller
FAT MATT’S: Frankie’s Blues Mission
GEORGIA THEATRE (Athens): Crowder (theater)
MASQUERADE: The Maine; Dreamers; Night Riots (Heaven)
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Carrie Bowen; Emmy Law; Tyler Goforth
RED LIGHT CAFÉ: Gordon Vernick Quartet
SMITH’S OLDE BAR: Roanoke; Martin Joseph; Porter Oaks (upstairs)
STAR BAR: Dround Hounds; Jackwagon; Steve Nebraska
SWAYZE’S: Andres; Demon in Me
TERMINAL WEST: Felly; Trip Carter; DJ Hot Chip
TIN ROOF CANTINA: Mike Veal Band

Thursday, November 16th

CALEDONIA LOUNGE (Athens): Shilpa Ray; Mother the Car
CITY WINERY: Shawn Colvin
THE EARL: David Bazan; Michael Nau
EDDIE’S ATTIC: Matthew Mayfield; Sundy Best
EMERSON CONCERT HALL (Emory): Blind Boys of Alabama
FAT MATT’S: Chickenshack
GEORGIA THEATRE (Athens): Break Science (theater)
MADLIFE STAGE & STUDIO (Woodstock): The Wildflowers
MASQUERADE: Commonwealther; Human After All; Honest Goodbye; Owls and Arrows (Purgatory)
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Scott Miller Trio
SMITH’S OLDE BAR: John Boy & Surround Sound; Alex Rodriegez & the Cartel: Whoaa; LS Lane; DigiGhost; Jay Turner; The Collectivez (upstairs); Midas Wright; Boots & Katz; Saint Jak (downstairs)
STAR BAR: Rod Hamdallah; Hans Chew; Nikki & the Phantom Callers
SYMPHONY HALL: ASO; Donald Runnicles; Erin Wall; Jamie Barton; Dimitri Pittas; Peter Rose
TERMINAL WEST: Mipso; The Brothers Comatose; The Lil Smokies
TIN ROOF CANTINA: Steve Q
VARIETY PLAYHOUSE: Modern English; Entertainment

Friday, November 17th

40 WATT CLUB (Athens): The Kourtesans
529: Je Suis France; Small Reactions; Dot.s; Beije; Thousand Arrows
AISLE 5: Cults; She-Devils; Hideout
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Some Kids
CITY WINERY: Leftover Salmon
THE EARL: Humming House; Becca Mancari
EDDIE’S ATTIC: Packway Handle Band; Antigone Rising
FAT MATT’S: Art Holliday Band
GEORGIA THEATRE (Athens): Waka Flocka Flame; DJ Whoo Kid (theater)
HIGH MUSEUM: Jude Amazon
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): The Appleseed Collective
LAND OF A THOUSAND HILLS COFFEE (Roswell): Ben Cartoon
MADLIFE STAGE & STUDIO (Woodstock): Red Zeppelin
MASQUERADE: Mewithoutyou; Pianos Become the Teeth (Heaven); Passafire; Kaya’s Embrace (Hell); Bryce Vine (Purgatory)
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Good Rockin’ Tonight Rock & Rockabilly Revue
RED LIGHT CAFÉ: Speakeasy Electro Swing
THE ROXY: The Shins
SMITH’S OLDE BAR: The Grass is Dead; Jeff Mosier (upstairs); Branan Murphy; Kid Politics; Mark Stokes (downstairs)
STAR BAR: Royal Thunder; Sons of Tonatiuh; Gunpowder Gray
SWAYZE’S: Kidacid
SYMPHONY HALL: Randy Newman
TERMINAL WEST: Break Science; Cofresi; Space Kadet
TIN ROOF CANTINA: Mike Veal Band
VARIETY PLAYHOUSE: Steep Canyon Rangers
VENKMAN’S: Groove Centric
VISTA ROOM: Swimming Pool Q’s; Love Tractor

Saturday, November 18th

40 WATT CLUB (Athens): Love Tractor; Magnapop
AISLE 5: Haley Reinhart
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): 2 Finger Jester
CITY WINERY: Jackopierce; Marie Miller
COBB ENERGY CENTRE: Will Downing; Chante Moore; Maysa
COX CAPITOL THEATRE (Macon): Laying It Back One More Time
THE EARL: Cloak; All Hell; Ectovoid; Dropout
EDDIE’S ATTIC: Peter Bradley Adams
FAT MATT’S: Mr. Chapman’s Quarterly Revue
FIRST EXISTENTIALIST CONGREGATION: The McLauchlans; Blackfoot Daisy
GEORGIA THEATRE (Athens): Whitey Morgan; Ward Davis (theater)
THE HIGHLANDER: The Spectremen; The Casket Creatures; Elzig
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): The Appleseed Collective
LAND OF A THOUSAND HILLS COFFEE (Roswell): Josie James; Lucy Yates
MADLIFE STAGE & STUDIO (Woodstock): Face to Face
MASQUERADE: Pierce Fulton; NVDES (Purgatory)
MILL TOWN MUSIC HALL (Bremen): Exile; Brent Rupard
RED LIGHT CAFÉ: Oh No! Mondegreen-A-GoGo
SMITH’S OLDE BAR: Interstellar Echoes; Lennon Jones Band (upstairs); Famous by February; Hot Sauce & Honey; Battle of Heart and Mind; The Number Exchange; Clap for Daylight (downstairs)
STAR BAR: The GTVs; Woolly Bushmen; The Mondellos; The Wildtones
SWAYZE’S: Sleep Signals; Elisium; Freakshow Sinema
SYMPHONY HALL: ASO; Donald Runnicles; Erin Wall; Jamie Barton; Dimitri Pittas; Peter Rose
TERMINAL WEST: Hayden James; BAYNK; Grace Pitts
TIN ROOF CANTINA: Rock Vault
VARIETY PLAYHOUSE: The Motet; Dopapod
VENKMAN’S: Sailing to Denver; ATL Collective

Sunday, November 19th

CITY WINERY: Joe Gransden Big Band
CLASSIC CENTER THEATRE (Athens): Mannheim Steamroller
COBB ENERGY CENTRE: Kirk Franklin; Lesisi
THE EARL: Brad Williams
EDDIE’S ATTIC: Hiss Golden Messenger; Takenobu
FAT MATT’S: Gattett Collins
JOHNNY’S HIDEAWAY: Band X
MADLIFE STAGE & STUDIO (Woodstock): Sweet and Salty Blues Band
MASQUERADE: The Reverend Peyton’s Big Damn Band; The Muckers; Mateo & the Wayward Souls (Hell)
SMITH’S OLDE BAR: The Dreaded Marco; A Slow Boat to China; Alias Patrick Kelly (upstairs); Rujen; Jacob Furr; Ryan Tharp (downstairs)
SYMPHONY HALL: Celtic Thunder
TERMINAL WEST: Pink Talking Fish
TIN ROOF CANTINA: Chief Wiggum
VENKMAN’S: Shakta Jazz Trio