JAMC

Get Out! November 6 – November 12

Monday, November 6th

40 WATT CLUB (Athens): Local H; SheHeHe
BUCKHEAD THEATRE: HIM
CITY WINERY: Rami Kleinstein
DRUNKEN UNICORN: Chase Atlantic
THE EARL: Camera; Brainworlds
EDDIE’S ATTIC: Open Mic
FAT MATT’S: Dry White Toast
MASQUERADE: EMA; The Blow; Hommeboy (Purgatory)
SMITH’S OLDE BAR: Eliminate Earth; Mock Execution; Lethal Tender; Product; The Breaknecks (downstairs)
TERMINAL WEST: The Strumbrellas; Noah Kahan
TIN ROOF CANTINA: Acoustic Showdown
VINYL: Jesse Royal

Tuesday, November 7th

40 WATT CLUB (Athens): Hippo Campus; Remo Drive
THE EARL: Ariel Pink; Clang Quartet
EDDIE’S ATTIC: Mishka
FAT MATT’S: Crosstown Allstars
GEORGIA THEATRE (Athens): Craig Brown Band; Sonic Graffiti (rooftop)
THE LOFT: Lil Peep; Gothboiclique; Bexey
MASQUERADE: Hinder; Josh Todd & the Conflict; Adelitas Way; Wayland; Sojourn (Heaven); Boris; Mutoid Man; Endon (Hell); Cold Specks; LA Timba (Purgatory)
RED LIGHT CAFÉ: Art Amok Slam
THE ROXY: alt-J
SMITH’S OLDE BAR: Jordan Armstrong Band; Shelby, Texas; SondorBlue (downstairs)
TIN ROOF CANTINA: Chief Wiggum
VINYL: Poppy; DJ Charlotte

Wednesday, November 8th

40 WATT CLUB (Athens): Japandroids; Cloud Nothings
AISLE 5: The Wrecks; Mainland; The Technicolors
CENTER STAGE THEATER: H.E.R.
CITY WINERY: DeadPhish Orchestra; Maradeen
THE EARL: The Rural Alberta Advantage; Yukon Blonde
EDDIE’S ATTIC: Whitney Rose; Grace Weber
FAT MATT’S: Frankie’s Blues Mission
GEORGIA THEATRE (Athens): Heavy Petty & Friends
THE LOFT: Goblin; Morricone Youth
MASQUERADE: Saint Motel; Gibbz (Heaven); Snow Tha Product; AJ Hernz; Castro Escobar (Hell); Barb Wire Dolls; Svetlananas; 57; The Breaknecks (Purgatory)
RED LIGHT CAFÉ: Gordon Vernick Quartet
THE ROXY: alt-J
SMITH’S OLDE BAR: SIMO; Honey Strikes (upstairs); Foster; Jessie Litwin; Jeff Kujan (downstairs)
TERMINAL WEST: Snakehips; STWO; Promnite
TIN ROOF CANTINA: Mike Veal Band
VINYL: Lostboycrow; Prelow; DYSN

Thursday, November 9th

ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Barb Wire Dolls; Svetlanas; 57
CITY WINERY: Kandace Springs
THE EARL: Earthling; Knight Terror; Ecryptus; Cesspool
EDDIE’S ATTIC: The Ballroom Thieves; Chris Smither
FAT MATT’S: Chickenshack
FOX THEATRE: Bon Iver
GAJA KOREAN BAR: Black Linen; Rod Hamdallah; Black Cat Rising
GEORGIA THEATRE (Athens): Iration; Fortunate Youth; Through the Roots (theater); DJ Osmose (rooftop)
MADLIFE STAGE & STUDIO (Woodstock): Wyatt Durrette; Levi Lowrey; Tyler Reeve
MASQUERADE: Cattle Decapitation; Revocation; Full of Hell; Artificial Brain; Control the Devastator (Hell); Tera Melos; Speedy Ortiz; Skin Jobs (Purgatory)
RED LIGHT CAFÉ: The Good Graces; Chickens and Pigs; Jphono1; Emily Backus
SMITH’S OLDE BAR: Austin Allen (upstairs); The Ultimate Aldean Experience (downstairs)
SYMPHONY HALL: ASO; Robert Spano; Steven Isserlis
TERMINAL WEST: Reckless Kelly; The Trongone Band
TIN ROOF CANTINA: Justin & Logan
VARIETY PLAYHOUSE: Justin Townes Earle; Joshua Hedley
VENKMAN’S: Nick Niespodziani & Tim Smith
VINYL: Tall Heights
VISTA ROOM: Bill Withers Tribute

Friday, November 10th

BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Big Daddy & Company
BLISS LOUNGE (Jones Creek): Kranium
CENTER STAGE THEATER: Hoodie Allen; Myles Parish; Luke Christopher
CITY WINERY: Wasabasso Burlesque
COX CAPITOL THEATRE (Macon): Who’s Bad
THE EARL: Cindy Wilson; Olivia Jean; Material Girls
EDDIE’S ATTIC: Patrick Davis & His Midnight Choir
FAT MATT’S: R ‘n’ B Revue
FERNBANK MUSEUM OF NATURAL HISTORY: The Hobohemians
THE FOUNDRY (Athens): Southern Avenue
GEORGIA THEATRE (Athens): Yacht Rock Revue (theater); Timothy Eerie; Soapbox Soliloquy (rooftop)
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Hot Rod Walt & the Psycho Devilles
LAND OF A THOUSAND HILLS COFFEE (Roswell): Emily Grace
MADLIFE STAGE & STUDIO (Woodstock): Rod Stewart Experience
MASQUERADE: Whitechapel; Carnifex; Rings of Saturn; Entheos; So This is Suffering (Heaven); Tayla Parx (Purgatory)
MILL TOWN MUSIC HALL (Bremen): The SteelDrivers; The Kris Youmans Band
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Suzanne Slair; Caroline Aiken Trio
RED LIGHT CAFÉ: Joe M. Turner; Lee Earle
THE ROXY: Griz
SMITH’S OLDE BAR: Patrick Sweany; Rod Hamdallah; Truett (upstairs); Paul Warner; Erath Old; Suburban Love Junkies (downstairs)
SWAYZE’S: A Light Divided; The Scars Heal in Time; A Very Loud Death; My Last Years
SYMPHONY HALL: Tori Amos
TABERNACLE: Niall Horan
TERMINAL WEST: Arkells; Irontom
VARIETY PLAYHOUSE: Darrell Scott & Jim Lauderdale
VENKMAN’S: Wasted Potential Brass Band
VINYL: Andrew Belle; Praytell
VISTA ROOM: Delta Moon

Saturday, November 11th

BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Marty Manous
CLASSIC CITY THEATRE (Athens): Ray LaMontagne
COX CAPITOL THEATRE (Macon): Dawes
THE EARL: Majeure
EDDIE’S ATTIC: Robyn Hitchcock
FAT MATT’S: Skye Paige
GEORGIA THEATRE (Athens): Stop Light Observations; Walden; Little Stranger (theater)
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): The Grass is Dead
LAND OF A THOUSAND HILLS COFFEE (Roswell): Brian Hoyer
MADLIFE STAGE & STUDIO (Woodstock): Sail On
MASQUERADE: Troiboi (Heaven); Wish Makers; Hannah Murphy; Katie Belle; Revel in Romance; Daywik; Marty (Hell); Jenny O; Meiko (Purgatory)
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Trackside Hootenanny
RED LIGHT CAFÉ: The Presmanes Brothers
THE ROOKERY (Macon): The Dustbowl Revival
THE ROXY: Gary Allan
SERENBE INN (Chattahoochee Hills): Callaghan; Jesse Terry
SMITH’S OLDE BAR: The Bitteroots; Steve Baskin; Moody Hollow (upstairs); Alchemy Sky Foundation (downstairs)
SWAYZE’S: Jerry Fels and the Jerry Fels; Not All Tens; The Private Pageant
SYMPHONY HALL: ASO; Robert Spano; Steven Isserlis
TERMINAL WEST: Luna; Eleanor Friedberger; Boogie T; Squinto
TIN ROOF CANTINA: I.R.E.
VARIETY PLAYHOUSE: Lukas Nelson & Promise of the Real; Nikki Lane
VENKMAN’S: The Carmonas; Alyssa & Peter Olson; Saved by the Band
VINYL: Greco; Zale; Three Star Revival; Arc & Stones

Sunday, November 12th

CITY WINERY: Badfinger Straight Up
THE EARL: The Dustbowl Revival; Amythyst Kiah
EDDIE’S ATTIC: Robyn Hitchcock; The Black Lillies
FAT MATT’S: The Vipers
GAJA KOREAN BAR: Midnight Larks; Groovy Movies
JOHNNY’S HIDEAWAY: Cold Draft Beer
THE LOFT: Simply Three
MASQUERADE: Cousin Stizz; Levi Carter; Big Leano; Given (Hell)
RED LIGHT CAFÉ: Aaron Lebos Reality; The Dround Hounds
SYMPHONY HALL: John Cleese
TERMINAL WEST: Ekali; Josh Pan; Y2K
VARIETY PLAYHOUSE: The Jesus and Mary Chain; Mark Rozer and the Rels
VENKMAN’S: Django Earnhardt; Atlanta Jazz Orchestra; Orquestra MaCuba