Old97s

Get Out! April 16 – April 22

Monday, April 16th

AISLE 5: Thank You Scientists; Identikit; Spurge
CITY WINERY: Dave Davies
THE EARL: HIDE; Anticipation
EDDIE’S ATTIC: Dan Layus
FAT MATT’S: Larry Griffith
GEORGIA THEATRE (Athens): Gillian Welch (theater); The Copper Children; Hawk Proof Rooster (rooftop)
MASQUERADE: Carnifex; Oceano; Spite; Buried Above Ground; Shadow of Intent; Vacant; Shyme (Heaven); Saba; Joseph Chilliams; Jean Deaux (Hell); Screaming Females; Thou; HIRS (Purgatory)
RED LIGHT CAFÉ: Stephen Jay; Jim West; Logan Magness
STAR BAR: Rotknee’s Monday Night Comedy
VARIETY PLAYHOUSE: Christopher Cross

Tuesday, April 17th

ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Mike Tappan
CITY WINERY: The Subdudes; Vance Gilbert
THE EARL: Dick Dale; The Buzzards of Fuzz
EDDIE’S ATTIC: Nina Nesbitt; Davina & the Vagabonds
ELLIOTT STREET DELI & PUB: Kevin Scott’s Tuesday Night Jam Session
FAT MATT’S: J.T. Speed
THE FOUNDRY (Athens): Dead Horses; Michael Coast
GEORGIA THEATRE (Athens): Hayride; The Arcs (rooftop)
THE LOFT: Third Story; Grace Weber
MASQUERADE: Boston Manor; Free Throw; Homesafe; Hot Mulligan; Save Face (Purgatory)
RED LIGHT CAFÉ: Tom Willner & Friends
STAR BAR: DJ MP3PO; DJ Quasi Mandisco
VERIZON AMPHITHEATRE (Alpharetta): Jimmy Buffet
WILD WING CAFÉ (Alpharetta): Riley Biederer

Wednesday, April 18th

CITY WINERY: The Subdudes; Vance Gilbert
THE EARL: Kevin Morby; Hand Habits
EDDIE’S ATTIC: Mother’s Finest
ELLIOTT STREET DELI & PUB: Dreambrother Band
FAT MATT’S: Art Hollidays
GEORGIA THEATRE (Athens): The Main Squeeze; Now Hertler (theater); Faux Ferocious; Jay Gonzalez (rooftop)
MACON CITY AUDITORIUM (Macon): Jamey Johnson
MASQUERADE: Jake Miller; Deven Hayes; Sam Maxfield (Hell); Celestial Inferno; Umibozu; Dopegoat; Crispin Wah; Smoochyface (Purgatory)
RED LIGHT CAFÉ: Gordon Vernick Quartet
STAR BAR: Vito Romeo; Joyride
TERMINAL WEST: Old 97’s; Jaime Wyatt
TIN ROOF CANTINA: Mike Veal Band
VARIETY PLAYHOUSE: Ty Segall & the Freedom Band; GG King
VINYL: Steve Everett & Paul Pfau
WILD WING CAFÉ (Alpharetta): Richard & Patrick

Thursday, April 19th

40 WATT CLUB (Athens): Jameson Rodgers; Hunter Phelps
ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Justin Moore
CITY WINERY: Ryan Bingham
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Open Mic
THE EARL: Negative Gemini; George Clanton; Common Blood
EDDIE’S ATTIC: Mother’s Finest
FAT MATT’S: Chickenshack
THE FOUNDRY (Athens): Eric Dodd Band; Jordan Rowe; Josh Brannon Band
GEORGIA THEATRE (Athens): Jamey Johnson; Molly Stevens (theater); Truett (rooftop)
HARGRAY CAPITOL THEATRE (Macon): North Mississippi Allstars
MASQUERADE: Smooky MarGielaa; Jelly Gang; Ung Mal; Lil Quil; Lil Mosey (Hell); PLS&TY (Purgatory)
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Tim Easton; Tyler Jarvis
RED LIGHT CAFÉ: Savannah Sweet Tease Burlesque Revue
STAR BAR: Timmy James & the Blue Flames; The Crush; Til Someone Loses an Eye
SYMPHONY HALL: ASO; Mattias Pintscher; Nicola Benedetti
TERMINAL WEST: Toubab Krewe; Africa Unplugged; Lassine Kouyate

Friday, April 20th

40 WATT CLUB (Athens): Lydia Loveless
529: Wreckless Eric; Gentleman Jesse
AISLE 5: Voodoo Visionary; The Groove Orient; PK.Kid
ASHLEY STREET STATION (Valdosta): West Virginia Slims; Divided by Zero
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Some Kids
BUCKHEAD THEATRE: Smokepurpp
BUZZY’S GRILLE (Kennesaw): Roger Wilson
CENTENNIAL PARK: The String Cheese Incident; Sturgill Simpson; The Record Company; The Motet; Stick Figure; Spafford; Southern Avenue; Cofresi; The Mantras; The Vegabonds; Los Colognes; Emma’s Lounge; Universal Sigh; Bird Dog Jubilee (1pm)
CENTER STAGE THEATER: Christopher Titus
CITY WINERY: Bruce Cockburn
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Darrell Scott
THE EARL: Surfer Blood; Winter
EDDIE’S ATTIC: Eric Dodd; Charlie Robison
FALANY PERFORMING ARTS CENTER (Waleska): Nicola Benedetti
FAT MATT’S: Dani Mac & Co.
GEORGIA THEATRE (Athens): Jamey Johnson; Molly Stevens (theater); Kelly Swindell (rooftop)
HARGRAY CAPITOL THEATRE (Macon): Jimmy Hall Birthday Bash
HIGH MUSEUM: Emanuel “Chops” Smith
THE HIGHLANDER: American Dischord; Radio Cult; Forsaken Profits; The Breaks
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Good Nature; Little Stranger
LAND OF A THOUSAND HILLS COFFEE (Roswell): Ben Cartoon
THE LOFT: Yung Gravy
MASQUERADE: Tenth Row; Blurry; The Callous Daoboys; Stay Here (Purgatory)
MICHAEL C. CARLOS MUSEUM (Emory): David Coucheron & William Ransom (12pm)
PHILIPS ARENA: Bon Jovi
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Glen Phillips; Hoot & Holler
RED LIGHT CAFÉ: The Arcadian Wind; Steel City Jug Slammers; Cool Hand Hayes
RIALTO CENTER: René Marie
SCHWARTZ CENTER (Emory): Emory University Symphony Orchestra & Chorus
SMOKETREE CELLARS (Cleveland): Jeff Coffey
STAR BAR: Dex Romweber; Mark “Porkchop” Holder & MPH; Bad Friend
TERMINAL WEST: Southern Avenue; Brandon “Taz” Niederauer
TIN ROOF CANTINA: Free Hat; Halem Albright Band
VARIETY PLAYHOUSE: Spafford
VENKMAN’S: Blair Crimmins & the Hookers
WILD WING CAFÉ (Alpharetta): Denim Arcade
WILD WING CAFÉ (Dunwoody): BandX

Saturday, April 21st

AISLE 5: The Nth Power; The 4 Korners
ASHLEY STREET STATION (Valdosta): South Hill Banks
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Big Daddy & Co.
BUZZY’S GRILLE (Kennesaw): 3 Left Standing
CENTENNIAL PARK: Tedeschi Trucks Band; Joe Russo’s Almost Dead; Soja; Anders Osborne; Funk You; Ghostland Observatory; The Infamous Stringdusters; Brandon “Taz” Niederauer; Marco Benevento; Durand Jones & the Indications; Walden; Hedonistas; Luthi; The Orange Constant; Derlee; Bennett Wales & the Relief (12pm)
CENTER STAGE THEATER: Minus the Bear; The Coathangers
CITY WINERY: The Verve Pipe
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Crooked Mile
THE EARL: Liza Anne; Ian Ferguson; Bantug
EDDIE’S ATTIC: Ink & Ash; Lindi Ortega; Hugh Masterson
ELLIOTT STREET DELI & PUB: Bird City Revolutionaries
FAT MATT’S: Juke Joint Dukes
FIRST EXISTENTIALIST CONGREGATION: Michael Johnathon; The Lost Boys
GEORGIA THEATRE (Athens): Wolf Alice; The Big Pink (theater); Airpark (rooftop)
HARGRAY CAPITOL THEATRE (Macon): M. Ward
HIGH MUSEUM: Vega String Quartet feat. Emory Clements (3pm)
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Emma’s Lounge
JOHNNY’S HIDEAWAY: BandX
LAND OF A THOUSAND HILLS COFFEE (Roswell): Dandy D
MASQUERADE: D’ussePalooza (Heaven); The Garden; Tijuana Panthers; Cowgirl Clue (Hell)
MILL TOWN MUSIC HALL (Bremen): Herman’s Hermits; Jim Wood Band
MOJO VINYL (Roswell): Seven Sons (1pm)
PHILIPS ARENA: Pink
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Mary Fahl
SCHWARTZ CENTER (Emory): Emory University Symphony Orchestra & Chorus
STAR BAR: Elzig; Bigfoot; B.S.O.L.; DJ Howenstein
SWAYZE’S: Midnight Voltage; Dreamt Blue
SYMPHONY HALL: ASO; Mattias Pintscher; Nicola Benedetti
TABERNACLE: Nick Swardson
TERMINAL WEST: Brendan Bayliss & Jake Cinninger
TIN ROOF CANTINA: Zac Sanders Band
VENKMAN’S: John Driskell Hopkins
WILD ADVENTURES (Valdosta): RaeLynn
WILD WING CAFÉ (Alpharetta): Klaus Band Camp
WILD WING CAFÉ (Dunwoody): Rock Force

 Sunday, April 22nd

AISLE 5: Bird Dog Jubilee; Super Jam Allstars
CENTENNIAL PARK: Umphrey’s McGee; Vulfpeck; Greensky Bluegrass; Sister Sparrow & the Dirty Birds; Bennett Wales & the Relief; Papadosio; Tauk; Hirie; Maddy O’Neal; Hourglass; The Fritz; The Trongone Band; Quaildogs; Migrant Worker; Dr. Stranglove (12pm)
CITY WINERY: Kevin Whalum
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): The Mulligan Brothers
THE EARL: Nicole Atkins; Indianola; Mishka Shubaly
EDDIE’S ATTIC: Mo Pitney
FAT MATT’S: Fat Back Deluxe
THE FOUNDRY (Athens): John Dunn & Friends
MASQUERADE: Panicwolf; Avail the Lost; Corinth Without Columns; Icaria; Downcast (Hell); Hovvdy (Purgatory)
SCHWARTZ CENTER (Emory): Emory Chamber Ensembles
TABERNACLE: Eric B. & Rakim
TERMINAL WEST: Darlingside; Henry Jamison
TIN ROOF CANTINA: Chief Wiggum
VARIETY PLAYHOUSE: Tauking McGee
VENKMAN’S: Jarrod Lawson