Rhett_Miller

Get Out! August 13 – August 19

Monday, August 13th

CITY WINERY: Tower of Power
DRUNKEN UNICORN: Kraus; No Life
EDDIE’S ATTIC: Songwriters Open Mic
FAT MATT’S: Dry White Toast
THE FOUNDRY (Athens): Peppino D’Augostino
GEORGIA THEATRE (Athens): The Sword; Ume (theater); Hot Ram (rooftop)
JAVA MONKEY: Open Mic
NORTHSIDE TAVERN: Lola’s Jam
SMITH’S OLDE BAR: Octopus Grin; Television After Death; Walk Thru Walls (downstairs)
STAR BAR: Rotknee’s Monday Night Comedy
TABERNACLE: Dave Chappelle; Jon Stewart

Tuesday, August 14th

CITY WINERY: Tower of Power
FAT MATT’S: Crosstown Allstars
GEORGIA THEATRE (Athens): AFTM; Xanny P; Live Oak (theater); Kill Will; DJ Osmose (rooftop)
THE LOFT: Rico Nasty
MASQUERADE: Plans; The Happy Alrights; Hard Fabric; Doefangs; Redefining Normal (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Swami Gone Bananas
RED LIGHT CAFÉ: Tease Tuesday Burlesque
SMITH’S OLDE BAR: Skout (downstairs)
STAR BAR: DJ MP3PO; DJ Quasi Mandisco
SYMPHONY HALL: Lyle Lovett & His Large Band
TABERNACLE: Dave Chappelle; Jon Stewart
VENKMAN’S: Joe Gransden’s Jazz Jam
VINYL: Castlecomer; The Norm

Wednesday, August 15th

BUCKHEAD THEATRE: Steel Panther
CHASTAIN PARK AMPHITHEATRE: Evanescence; Lindsey Stirling
CITY WINERY: Lori McKenna; Dustin Christensen
THE EARL: DeGreaser; Glove; Twisty Cats; Trashcan
THE FOUNDRY (Athens): Eddie Ray Arnold; Alex Young
GEORGIA THEATRE (Athens): The Mobros; Jay Gonzales (rooftop)
MASQUERADE: Macseal; Tongue Karate; Feather Trade; Champagne Colored Cars (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Daniel “Mudcat” Dudeck
RED LIGHT CAFÉ: Gordon Vernick Quartet
SMITH’S OLDE BAR: Motion Device (upstairs); Whiskey Tango; Magnolia Moon; Hush Money (downstairs)
STAR BAR: Zigtebra; New Tree
TABERNACLE: Dave Chappelle; Jon Stewart
TIN ROOF CANTINA: Mike Veal Band
VINYL: Vacationer; Sego; StinDrms
VISTA ROOM: Wendlo; Dayshawn Mojica; Mango Season

Thursday, August 16th

CENTER STAGE THEATER: Mat Franco
THE EARL: Cascadent; Eddie Rascal; Shoegazers; Kid Macho
EDDIE’S ATTIC: Nate Currin
FAT MATT’S: Chickenshack
THE FOUNDRY (Athens): Beau + Luci; Oh Jeremiah
GEORGIA THEATRE (Athens): Cody Johnson; Jobe Fortner (theater); The Josephines (rooftop)
MADLIFE STAGE & STUDIOS (Woodstock): Eric Steckel
MASQUERADE: J Wright; Daniel Novello; Yung Shu; Rudy (Hell); Black Oxygen; Surrender Stella; Candybone; Some Kids (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Breeze Kings
RED LIGHT CAFÉ: BadAsh Allstar Team
SMITH’S OLDE BAR: World is Watching; Kyle Troop & the Heretics; Judah Kim & the Assassination; Edelwood (upstairs); Roots of a Rebellion; Aaron Kamm & the One Drops; Nomadic Culture (downstairs)
SOLIS TWO PORSCHE DRIVE: Fire & the Knife Duo
STAR BAR: Rare Birds; Blackfox
VENKMAN’S: The Atlanta Jazz Orchestra
VINYL: Kendall Street Company; C2 and the Brothers Reed

Friday, August 17th

40 WATT CLUB (Athens): Drew Parker; Jordan Rowe
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Barrelhouse
CHASTAIN PARK AMPHITHEATRE: Trombone Shorty; Preservation Hall Jazz Band; Galactic
CITY WINERY: Rhett Miller
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Karen Waldrup
THE EARL: 500 Songs for Kids
EDDIE’S ATTIC: Michael McDermott; Halcyon
FAT MATT’S: R ‘n’ B Review
THE FOUNDRY (Athens): Sail On
GEORGIA THEATRE (Athens): Reverend Connor Tribble (rooftop)
HENRY COUNTY PERFORMING ARTS CENTER (McDonough): John Berry
HIGH MUSEUM: Marquis Hare
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Little Lesley & the Bloodshots; Matthew Paul Revere
JAVA MONKEY: Sarah Kays
LAKEWOOD AMPHITHEATRE: Godsmack; Shinedown
MADLIFE STAGE & STUDIOS (Woodstock): The Purple Madness
MASQUERADE: Black Moth Super Rainbow; The Stargazer Lilies; Air Credits (Hell); For the Fallen Dreams; Prison; Bodysnatcher; Void Eater; Backslide (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Stoney Brooks
POUR.KITCHEN + BAR: Michael Magno
RAY’S ON THE RIVER: Rick Lollar Trio
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): ESOEBO; The Mosleys
RED LIGHT CAFÉ: Joe M. Turner; Mike Dunagan; Glenn Strange
SMITH’S OLDE BAR: Wrong Way; Taj Motel Trio (upstairs); Dround Hounds; EG Vines; The RagCoats; Auction House Letters (downstairs)
SOLIS TWO PORSCHE DRIVE: Michelle Winters
STAR BAR: The Hanging Judge; Redneck Nosferatu; The Jasons
TERMINAL WEST: Stop Light Observations
TILTED KILT: Roy Saunders
TIN ROOF CANTINA: Steve Nebraska & the Bluestems; Boo Reefa
VARIETY PLAYHOUSE: Stuff You Missed in History Class
VENKMAN’S: Good Times Brass Band; Elisabeth Beckwitt
VINYL: Mansell; Glass House Point; Cloudland
VISTA ROOM: Little Feat Allstars

Saturday, August 18th

BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Big Daddy & Co.
BUCKHEAD THEATRE: Cowboy Mouth
BUZZY’S GRILLE (Kennesaw): 293 Band
CHASTAIN PARK AMPHITHEATRE: Jason Mraz; Brett Dennen
CITY WINERY: Mac McAnally
CRIMINAL RECORDS: Gringo Star (3pm)
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): EG Kight
THE EARL: 500 Songs for Kids
FAT MATT’S: Juke Joint Dukes
THE FOUNDRY (Athens): Side Hustle
GEORGIA THEATRE (Athens): Booty Boyz
GUSTON’S GRILLE (Kennesaw): Simply Southern
EDDIE’S ATTIC: Adam Wakefield & Nick Hagelin; Halcyon
FREDERICK BROWN JR. AMPHITHEATER (Peachtree City): Departure
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Villanova
MADLIFE STAGE & STUDIOS (Woodstock): Thomas Fountain; Andrews Brothers
MASQUERADE: Rich Homie Quan (Hell); Jonah Matranga (Purgatory)
MILL TOWN MUSIC HALL (Bremen): Billy Dean; Linda Davis; Mo Pitney; Ashley Campbell; Carl Jackson
MOTORHEADS (McDonough): Conkrete God
NORTHSIDE TAVERN: Albert White; Shelton Powe
RAY’S ON THE RIVER: Louis Heriveaux Trio ft. Mia Grace
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Chi-Town Transit Authority
RED HARE BREWING COMPANY (Marietta): Ruby Velle & the Soulphonics
RED LIGHT CAFÉ: Mark Michelson & Friends
SMITH’S OLDE BAR: Escape Vehicle; Sugarfoot; Free Hat (upstairs); Deceiving End; Bless the Dead; Echoes of Savages (downstairs)
SOLIS TWO PORSCHE DRIVE: Carl Testa
STAR BAR: Dusty Booze & the Baby Haters; The Casket Creatures; Codeine Haze; Screaming Demons; BB’s Blowdown; The Scragglers; Captain & Maybelle
SYMPHONY HALL: Toto
TABERNACLE: Playboi Carti
TIN ROOF CANTINA: The Rainmen; Penny Western
VENKMAN’S: ATL Collective
VINYL: Tony Lucca

Sunday, August 19th

BUCKHEAD THEATRE: VAV
BUZZY’S GRILLE (Kennesaw): Gary Clements
CITY WINERY: Mac McAnally
THE EARL: Motherfucker; Heads; Vincas
EDDIE’S ATTIC: Alex Greiner
FAT MATT’S: Garrett Collins
FIRST EXISTENTIALIST CONGREGATION: The January Duo; CJ Jones & the Spirit Bones
JAVA MONKEY: Spoken Word Open Mic
MASQUERADE: The Last Ten Seconds of Life; Extortionist; So This is Suffering; Six; A Legacy Unwritten (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Uncle Sugar
PARK TAVERN: Southern Avenue
RED LIGHT CAFÉ: Spark Rocks; Miles Willner & Friends
SMITH’S OLDE BAR: Todd Nance & Friends; Back to Memphis (upstairs); Renee Gardner & 3rd Generation; DJ Eboogie X TMV; Jordan Hush; DJ Kalisemo (downstairs)
VENKMAN’S: Harvest Moon