Stonefield_Sally_Patti

Get Out! January 14 – January 20

Monday, January 14th

CITY WINERY: Maysa Leak
CREATURE COMFORTS BREWING CO. (Athens): Dive
THE EARL: Stonefield; A Drug Called Tradition; Mathis Hunter Band
EDDIE’S ATTIC: Open Mic
HARGRAY CAPITOL THEATRE (Macon): Lake Street Dive
NORTHSIDE TAVERN: Lola’s Jam
STAR BAR: Rotknee’s Monday Night Comedy

Tuesday, January 15th

CITY WINERY: The Machine
THE EARL: Hank Von Hell; Against the Grain; The Vaginas
EDDIE’S ATTIC: Jesse Terry; Sarah Darling
THE FOUNDRY (Athens): 2nd Dinner
GEORGIA THEATRE (Athens): King Tuff; Stonefield; Eureka California
MASQUERADE: The Amity Affliction; Senses Fail; Silent Planet; Belmont (Heaven); Tyler Carter; R I L E Y; Lances; Loyals (Hell); Shaggy 2 Dope; Ouija Macc (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Swami
RED LIGHT CAFÉ: Grant Farm
STAR BAR: DJ MP3PO; DJ Quasi Mandisco

Wednesday, January 16th

BUCKHEAD THEATRE: Gregory Alan Isakov
CITY WINERY: Louis York & the Shindellas
THE EARL: Jon Spencer & the HITmakers; Subsonics
EDDIE’S ATTIC: Willy Porter
MASQUERADE: Noname; Elton (Heaven); Gabby’s World; Yowler; True Blossom (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Tyler Neal
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Chuck McDowell; Korby Lenker; Dan Navarro; David Olney
RED LIGHT CAFÉ: Gordon Vernick Quartet
SMITH’S OLDE BAR: Self Will Run Riot; Bird Laww; The Night Howlers (downstairs)
STAR BAR: Honky-Tonk Karaoke w/ Andrea & Mud
TIN ROOF CANTINA: Mike Veal Band
VINYL: Gnash; Mallrat; Guardin

Thursday, January 17th

BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Dog Park
BUCKHEAD THEATRE: Scotty McCreery
CITY WINERY: Steve Tyrell
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Open Mic
THE EARL: Bowie in Sweats
EDDIE’S ATTIC: Elenowen; Joshua Fletcher; Caitlin Canty; The Oshima Brothers
THE FOUNDRY (Athens): Otis Redding III; Pip the Pansy; Sam Burchfield; Kara Waters; Tom Ryan; Davis Causey
GEORGIA THEATRE (Athens): Chris Lane; Gabby Barrett
MASQUERADE: Makari; Soft-Spoken; Cascading; Evergreen (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: The Breeze Kings
SMITH’S OLDE BAR: Jimi Cravity (upstairs); Skyway Man; New Man (downstairs)
STAR BAR: Gunpowder Gray; Bad Spell; Pine & Tolliver; Gimme Gimme Gimme
TERMINAL WEST: Brent Cobb
VENKMAN’S: Atlanta Latin Jazz Orchestra

Friday, January 18th

BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Barrelhouse
CENTER STAGE THEATER: Oh My Girl
CITY WINERY: Departure
EDDIE’S ATTIC: Gareth Asher; Hunter Callahan; Hannah Murphy
THE FOUNDRY (Athens): Jen Sincero
GEORGIA THEATRE (Athens): Brent Cobb; Savannah Conley
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Pierce Edens; The Underhill Family Orchestra
JEKYLL BREWING (Alpharetta): Acoustical Left
MASQUERADE: Comethazine; Jaydayoungan; Lil Gnar; TNT Tez (Heaven)
NORTHSIDE TAVERN: Stoney Brooks
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Daniel Hardin; Everyday Dogs
RED LIGHT CAFÉ: Priscilla Block
SMITH’S OLDE BAR: enrage; Silent & Listen (upstairs); Deep Shag (downstairs)
STAR BAR: Wyldlife; Mama; Ravagers; Sick Bags; Bad Sons; Ladrones; The Sadists; Pleather
VARIETY PLAYHOUSE: The Devil Makes Three; Lost Dog Street Band
VENKMAN’S: Yacht Rock Revue

Saturday, January 19th

CENTER STAGE THEATER: Pavlo
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Travis Meadows
THE EARL: Brother Hawk; Evan Stepp & the Piners; The Pink Stones
EDDIE’S ATTIC: Citizen Gold; The Night Shift; Carrie Newcomer
FIRST EXISTENTIALIST CONGREGATION: Charley Woods; The New Harvey Family Singers
THE FOUNDRY (Athens): Revel in Romance
GEORGIA THEATRE (Athens): Rehab
HARGRAY CAPITOL THEATRE (Macon): Brent Cobb
THE HIGHLANDER: The Lone Deaf Pig Dog; Magoo’s Heros; Genki Genki Panic
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): The Orange Constant
JEKYLL BREWING (Alpharetta): Did Mommy Say Sorry?
MASQUERADE: 10 Years; Far-Less; State of Illusion (Hell)
NORTHSIDE TAVERN: The Breeze Kings; Bill Sheffield
PONTOON BREWING (Sandy Springs): AndLove (12pm)
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Tray Dahl & the Jugtime Ragband
SMITH’S OLDE BAR: Rezur; Braxton & the Renditions (upstairs)
STAR BAR: Dirty Fences; RMBLR; Trouble Boys; BBQT; Brower; Crocodile Tears; Criminal Kids; Cheap Tissue; Rod Hamdallah; Fixed Faces; The Fill Ins (5pm)
TABERNACLE: Greensky Bluegrass
TERMINAL WEST: Aaron Watson
TIN ROOF CANTINA: Cover to Cover
VENKMAN’S: Yacht Rock Revue

Sunday, January 20th

CITY WINERY: Steve Earle
COBB ENERGY CENTRE: The Beach Boys
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Natalie Brady
EDDIE’S ATTIC: Greg Laswell; Kristopher James; Fort Atlantic
THE FOUNDRY (Athens): Cassie Chantel & Claire Campbell; Kim Almond & Sarah Zuñiga; Clarence Cameron & Don Chambers; Chaniece & Eric Carter; Reggie Willis & Wilma; Chereese Dunn & Beto Cacao; ManGo Smith & Yuria; LC & Erica Strout; Noc Da Don & Dan Horowitz; Day’Marie & Rob McMaken
THE LOFT: Pete Yorn
MASQUERADE: The Sound of Thunder; Lords of the Trident; Inviolate; ZRUDA; Scorched Man (Hell)
NORTHSIDE TAVERN: Uncle Sugar
SMITH’S OLDE BAR: The Other Favorites (downstairs)
TERMINAL WEST: Mick Jenkins
TIN ROOF CANTINA: Risky Biscuit
VENKMAN’S: Steve’s Super Group

Stonefield photo by Sally Patti.