Tracyanne_Danny

Get Out! June 11 – June 17

Monday, June 11th

CITY WINERY: Roy Ayers; Mausiki Scales & the Common Ground Collective
EDDIE’S ATTIC: Jason Reynolds & Joe Waters
FAT MATT’S: The Pork Bellys
NORTHSIDE TAVERN: Lola’s Jam Session
SMITH’S OLDE BAR: Joyful Paradox; Always, Always; Onamazu (upstairs); Hidntracksz; Dope Diana; GI Magnus (downstairs)
STAR BAR: Rotknee’s Monday Night Comedy
TERMINAL WEST: Chris Lee
TIN ROOF CANTINA: Acoustic Showdown

Tuesday, June 12th

CITY WINERY: Roy Ayers; Mausiki Scales & the Common Ground Collective
DARWIN’S: Ol’ GoForth
EDDIE’S ATTIC: David Ryan Harris
FAT MATT’S: Gray & the Bad Boys
THE FOUNDRY (Athens): The Mulligan Brothers
MASQUERADE: Angelo Moore & the Brand New Step (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Swami Gone Bananas
RED LIGHT CAFÉ: Tease Tuesday Burlesque
SMITH’S OLDE BAR: Hate Storm Anihilation; Seven Spires Band; Mirthless; Paladin (upstairs); Chloe Key; Milan; Kate Brock (downstairs)
STAR BAR: DJ MP3PO; DJ Quasi Mandisco
TABERNACLE: Dr. Jordan Peterson
VARIETY PLAYHOUSE: Gomez

Wednesday, June 13th

CITY WINERY: Peter Mayer & Brendan Mayer
COBB ENERGY CENTRE: Bill Clinton
DARWIN’S: Pro Jam
DRUNKEN UNICORN: Full of Hell; Gatecreeper; Dead Oath; Slow Fire Pistol
THE EARL: La Luz; Timothy Eerie; Midnight Larks
EDDIE’S ATTIC: Kip Winger
FAT MATT’S: The Wild Hares
MASQUERADE: New Lingo; Yurp; Insomnia; Nobody’s Darlings (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Danny “Mudcat” Dudeck
RED LIGHT CAFÉ: Gordon Vernick Quartet
SMITH’S OLDE BAR: Trash Panda; The Hipps; Cat Carter (upstairs); Charles Walker Band; Wasted Potential Brass Band; PV-23 (downstairs)
STAR BAR: Troubled Teeth; Jaguardini; Ships in the Night; Phalse Prophet
SYMPHONY HALL: Stephen Stills & Judy Collins
TIN ROOF CANTINA: Mike Veal Band

Thursday, June 14th

CITY WINERY: Scott Thompson
DARWIN’S: Cody Matlock Band
THE EARL: MyFever; The Underhill Family Orchestra; Cloudland
EDDIE’S ATTIC: Charlie Mars; Casey James; Carly Burruss
FAT MATT’S: Chickenshack
THE FOUNDRY (Athens): Turnstiles
THE HIGHLANDER: DJ Howiestein
MASQUERADE: Bent Knee; Gatherers; Floral Print (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: The Breeze Kings
PIEDMONT PARK: ASO
RED LIGHT CAFÉ: Vilai Harrington & the Hamptones; Dead King Cotton; Nathan Evans Fox
THE ROOKERY (Macon): Molly Stevens
SMITH’S OLDE BAR: Michigan Rattlers; A Wild Frontier (upstairs)
SOLIS TWO PORSCHE DRIVE: Marty Manous
TERMINAL WEST: Tracyanne & Danny; Lomelda
VENKMAN’S: Atlanta Latin Jazz Orchestra
VERIZON AMPHITHEATRE (Alpharetta): Rascal Flatts; Dan + Shay

Friday, June 15th

529: Ufomammut; White Hills; Order of the Owl; Insomniac
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Barrelhouse
BUCKHEAD THEATRE: Jesse McCartney
BUZZY’S GRILLE (Kennesaw): Men in Blues
CALLANWOLDE: Gwen Hughes
CENTER STAGE THEATER: Kindred the Family Soul; The APX
CITY WINERY: The Wailin’ Jennys
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Casey James
DARWIN’S: Radar
THE EARL: Jerome Newton & the Band Who Fell to Earth
EDDIE’S ATTIC: Joe Gransden
FAT MATT’S: TNT
THE FOUNDRY (Athens): Frankie’s Blues Mission
HIGH MUSEUM: Mausiki Scales & the Common Ground Collective
THE HIGHLANDER: Odd Squad; Lethal Tender; The Scows; Swingset
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Empire Strikes Brass
MASQUERADE: Combichrist; Wednesday 13; Night Club; Prison; Dark Bloom (Hell); Hot Rod Walt & the Psycho-DeVilles; The Casket Creatures; Sugar Virus (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Zydefunk
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Preston James; Tyler Goforth Band
SMITH’S OLDE BAR: Led Zepplified; Nocturnal Animals; Rare Birds (upstairs); Kyle Troop & the Heretics; Youth as Gold; Cougar Sweat; Wicked Animals (downstairs)
SOLIS TWO PORSCHE DRIVE: Layne Denton
STAR BAR: Blues 66
TERMINAL WEST: Unknown Hinson; The Josephines
TIJUANA GARAGE: Sam August
TILTED KILT: Adam Patterson
TIN ROOF CANTINA: The Lively Exchange; Cody Marlowe
VARIETY PLAYHOUSE: R+R=Now
VENKMAN’S: The Dirty Doors

Saturday, June 16th

BIG TEX: Kitty Rose & the Rattlers
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Big Daddy & Company
BUZZY’S GRILLE (Kennesaw): Circus
CENTER STAGE THEATER: Stephen Marley
CITY WINERY: The Wailin’ Jennys
DARWIN’S: Sal’s Soulful Sinners
THE EARL: Brutality; Malformity; Cemetery Filth; Prime Mover
EDDIE’S ATTIC: Kevn Kinney; Takenobu
FAT MATT’S: Sweet ‘n’ Salty
THE FOUNDRY (Athens): John Barry
FREDERICK BROWN JR. AMPHITHEATRE (Peachtree City): Brian Setzer’s Rockabilly Riot
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Some Kids; Dear Shadow
GUSTON’S (Kennesaw): Loose Shoes
MASQUERADE: Aterciopelados (Heaven); Logan Henderson (Hell); Hockey Dad; Cold Fronts; Mt. Eddy (Purgatory)
MILL TOWN MUSIC HALL (Bremen): Restless Heart; Farewell Angelina
NORTHSIDE TAVERN: Zydefunk; Ross Pead
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Banks and Shane
RED LIGHT CAFÉ: Rolando Santos; Chastain Criswell; Kyle Jarrard
RIVERDALE TOWN CENTER AMPHITHEATER: Sir Charles Jones; T.K. Soul; Pokey
SMITH’S OLDE BAR: Tribute; Tastebud (upstairs); Village Sticks; Youth Model; Vauner; Rollie; Dan Adams (downstairs)
SOLIS TWO PORSCHE DRIVE: Willie Zavino Trio
STAR BAR: Cigar Store Indians; Andrea & Mud; Till Someone Loses an Eye; Ghost Riders Car Club; Rodeo Twister; Uncle Daddy & the Kissin’ Cousins; Cool Hand Hayes; Rye Baby; Andrea & Mud
SYMPHONY HALL: Matthew Morrison; ASO
TIJUANA GARAGE: Chelsea Shag
TIN ROOF CANTINA: Vivid Things
VENKMAN’S: ATL Collective; Wet Jeans
VERIZON AMPHITHEATRE (Alpharetta): Styx; Joan Jett & the Blackhearts; Tesla
WILD ADVENTURES (Valdosta): Kellie Pickler

Sunday, June 17th

BUZZY’S GRILLE (Kennesaw): Red, White & Blues
CITY WINERY: Red Wanting Blue; Liz Brasher
DARWIN’S: Mandi Strachota (4pm)
EDDIE’S ATTIC: Michelle Malone; Eliot Bronson; Adron
FAT MATT’S: 10,000 Pontiacs
THE FOUNDRY (Athens): The Wailin’ Jennys
JOHNNY’S HIDEAWAY: Legacy Music
MASQUERADE: Aborted; Psycroptic; Ingested; Disentomb; Arkaik; Signs of the Swarm; Mosura; Tombstone (Hell)
NORTHSIDE TAVERN: Uncle Sugar
TIN ROOF CANTINA: Risky Biscuit