Tennis

Get Out! November 12 – November 18

Monday, November 12th

THE BAKERY: Super Unison
CITY WINERY: Shemekia Copeland
THE EARL: The Mercury Program; Dove Legs
FAT MATT’S: Dry White Toast
GEORGIA THEATRE (Athens): Whitechapel; Chelsea Grin; Oceano; Slaughter to Prevail (theater)
MASQUERADE: Father; Danger Incorporated (Hell); Fucked Up; Candy; Bad Waitress (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Lola’s Jam
SMITH’S OLDE BAR: Hush Money; Little Vicious; Polar Waves (downstairs)
STAR BAR: Rotknee’s Monday Night Comedy
TIN ROOF CANTINA: Acoustic Showdown
UNION EAV: Stellar Circuits
VARIETY PLAYHOUSE: Ottmar Liebert; Luna Negra
VINYL: Novo Amor; Gia Margaret

Tuesday, November 13th

AISLE 5: Alec Benjamin
CITY WINERY: Dave Alvin & Jimmie Dale Gilmore; Milton
COBB ENERGY CENTRE: Ina Garten
THE EARL: Sparta; Twin Criminal
EDDIE’S ATTIC: Ally Venable Band; American Troubadours
FAT MATT’S: Crosstown Allstars
THE FOUNDRY (Athens): Daniel Donato
GEORGIA THEATRE (Athens): Big Gigantic; Flamingosis; Pure Colors (theater); Night Drive (rooftop)
MASQUERADE: Suffocation; Cattle Decapitation; Krisiun; Soreption; Malformity (Heaven); (Sandy) Alex G; Half Wit (Hell); Sports; Gina; Jazz Ingram (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Swami
RED LIGHT CAFÉ: Tease Tuesday Burlesque
STAR BAR: DJ MP3PO; Quasi Mandisco
STATE FARM ARENA: Travis Scott
TERMINAL WEST: The Orb
VINYL: The Night Game

Wednesday, November 14th

40 WATT CLUB (Athens): Tall Heights; Frances Cone; Old Sea Bridge
AISLE 5: Magic City Hippies
CENTER STAGE THEATER: Saint Jhn; Jazz Cartier
CITY WINERY: Moe Mitch
COBB ENERGY CENTRE: Day6
THE EARL: Wye Oak; Thor & Friends
EDDIE’S ATTIC: Gabe Dixon
FAT MATT’S: Frankie’s Blues Mission
THE FOUNDRY (Athens): The Voltures
GEORGIA THEATRE (Athens): Whiskey Myers; C2; The Brothers Reed (theater); The Matt Brantley Band (rooftop)
HARGRAY CAPITOL THEATRE (Macon): Penny and Sparrow
MADLIFE STAGE & STUDIOS (Woodstock): Zach Williams
MASQUERADE: Single Mothers (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Tyler Neal
RED LIGHT CAFÉ: Gordon Vernick Quartet
SCHWARTZ CENTER (Emory): Emory Youth Symphony Orchestra
SMITH’S OLDE BAR: Scooter Brown Band; Garrett Wheeler (upstairs); Machine Kid; Bootz & Katz (downstairs)
TIN ROOF CANTINA: Mike Veal Band
VARIETY PLAYHOUSE: Levar Burton
VINYL: Bailen; The Rad Trads

Thursday, November 15th

40 WATT CLUB (Athens): Penny & Sparrow; Joy Oladokun
CALEDONIA LOUNGE (Athens): Thank You Scientist; Moon Chief; Ninevehs Garden
CENTER STAGE THEATER: Lloyd & Sammie
CITY WINERY: Kevin Griffin
THE EARL: Crosstalk; Boygirlfriends; Fun Isn’t Fair
EDDIE’S ATTIC: Jeff Dauler & Friends
FAT MATT’S: Chickenshack
GEORGIA THEATRE (Athens): Riley Green; Troy Cartwright; Jordan Rowe (theater)
MADLIFE STAGE & STUDIOS (Woodstock): Alex Guthrie
MASQUERADE: Tall Heights; Frances Cone; Old Sea Brigade (Hell); SayWeCanFly; A Summer High; The Second After; The Stolen (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: The Breeze Kings
RED LIGHT CAFÉ: Bad Ash Allstar Team
SMITH’S OLDE BAR: Parker Gispert; Billy Stonecipher (upstairs); Raquel Lily; TGTG; Fairshake (downstairs)
SOLIS TWO PORSCHE DRIVE: Robert Meadows
TABERNACLE: Ron Funches; James Veitch; Taylor Tomlinson; Flula Borh
TERMINAL WEST: Billy Strings
VARIETY PLAYHOUSE: Midland; Desure
VINYL: Lissie; Amy Stroup

Friday, November 16th

AISLE 5: Tennis; Matt Costa
AVONDALE TOWNE CINEMA: Jackson County Line; Boxcar Radio
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Matt Brantley Band
BUCKHEAD THEATRE: Iron & Wine
CITY WINERY: Rik Emmett; Dave Dunlop
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Blue Mother Tupelo
DRUNKEN UNICORN: Vundabar; illuminati hotties; Wieuca
THE EARL: Ron Gallo; Ian Ferguson; Twen
EDDIE’S ATTIC: Open Mic Shootout
FAT MATT’S: Art Holliday
THE FOUNDRY (Athens): The Dirty Doors
GEORGIA THEATRE (Athens): Riley Green; Troy Cartwright; Jordan Rowe (theater)
THE HIGHLANDER: Palpable Defeat; Gnomonaut; Eager Lungs
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Scooter Brown Band; Them Dirty Roses
MASQUERADE: Blue October; Knox Hamilton (Heaven); Felly; Gyyps; Trip Carter (Hell); The Dirty Nil; Dead Soft; Kid Macho (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Stoney Brooks; Andrew Black
RED LIGHT CAFÉ: Junior Ascanio; Michael Boone; Mark Johnson
THE ROOKERY (Macon): Szlachetka; Front Porch Radio
SMITH’S OLDE BAR: Moon Chief; Soular; Kilroy Kobra (upstairs); Jason Bieler (downstairs)
SOLIS TWO PORSCHE DRIVE: Jeff Pike
SOUTHERN BREWING CO. (Athens): Casper and the Cookies
STATE FARM ARENA: Drake; Migos
SYMPHONY HALL: Matthew Morrison; ASO
TILTED KILT: Forest Violette
TIN ROOF CANTINA: Landt; Katie Martin; MM/DD/YYYY
VARIETY PLAYHOUSE: Toro Y Moi; Dizzy Fae
VENKMAN’S: Freddy Jones Band; These Crowded Streets
VINYL: Mo Lowda & the Humble; Little Bird; Human Resources
VISTA ROOM: Mike Veal; Jimmy Hall & Friends
WILD WING CAFÉ (Dunwoody): BandX

Saturday, November 17th

BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): 2 Finger Jester
BUCKHEAD THEATRE: Kamasi Washington
CENTER STAGE THEATER: War
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Steve Bryson Band
THE EARL: Omni; Warm Red; Rated Age
EDDIE’S ATTIC: Trace Bundy
FAT MATT’S: Mr. Chapman’s Quarterly Revue
FIRST EXISTENTIALIST CONGREGATION: Joe Penland
THE FOUNDRY (Athens): Tribute
GEORGIA THEATRE (Athens): Rumours (theater)
HARGRAY CAPITOL THEATRE (Macon): Riley Green
THE HIGHLANDER: The Valkyrie; Degradations
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Georgia Flood; Back City Woods; Pearl Bottom Radio; The Pine Box Dwellers
MASQUERADE: Mayday Parade; This Wild Life; William Ryan Key; Oh, Weatherly (Heaven); Morning Teleportation; Desert Noises (Hell); Amigo the Devil; Harley Poe; Blood Oaks; Collins Drive (Purgatory)
MILL TOWN MUSIC HALL (Bremen): The Bellamy Brothers; Lard Bucket
NORTHSIDE TAVERN: Sammy Blue; Bill Sheffield
NOWHERE BAR (Athens): Parker Gispert; Thayer Sarrano
RED LIGHT CAFÉ: Charlie Hunter Trio
SCHWARTZ CENTER (Emory): Lise de la Salle
SMITH’S OLDE BAR: Captain and the Kid; Lady Legs; David T & Friends (upstairs); Ghost Moths; Spirits Republic; The Titos; Harper Grace; Shiloh Hill (downstairs)
SOLIS TWO PORSCHE DRIVE: Adam Patterson
STATE FARM ARENA: Drake; Migos
TERMINAL WEST: of Montreal; Reptaliens
TIN ROOF CANTINA: Casual Cadenza
VARIETY PLAYHOUSE: Colter Wall
VENKMAN’S: Blair Crimmins & the Hookers; The Coonhounds
VINYL: Mayday; 1Ton; D.U.Ivan
WILD WING CAFÉ (Dunwoody): DJ Ricky

Sunday, November 18th

CITY WINERY: Glenn Jones
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Scooter Brown Band
EDDIE’S ATTIC: J. Kyle Reynolds; Drew Parker
FAT MATT’S: Garrett Collins
THE FOUNDRY (Athens): Dee Lucas
MASQUERADE: Frank Mayson; NERD; Phonic; Willis the Lion; Lurk Franklin (Hell); The Reverend Peyton’s Big Damn Band; Josh Card (Purgatory)
SMITH’S OLDE BAR: The Dopest Matrix; Cold Le’Roy TGC; Sir Hop; Word Plae; Eichi; Cero; Baron (downstairs)
STATE FARM ARENA: Drake; Migos
TERMINAL WEST: Giraffages; Ryan Hemsworth; Hotel Garuda
TIN ROOF CANTINA: Risky Biscuit
VENKMAN’S: 9th Street Stompers; Caleb & the Gents