PerkinsWood

Get Out! November 19 – November 25

Monday, November 19th

CITY WINERY: David Cook
FAT MATT’S: Dry White Toast
MASQUERADE: VNV Nation; Hologram; The Rain Within (Heaven)
NORTHSIDE TAVERN: Lola’s Jam
RED LIGHT CAFÉ: The Bad Hats
STAR BAR: Rotknee’s Monday Night Comedy
TABERNACLE: Jim James
TIN ROOF CANTINA: Acoustic Showdown
WILD WING CAFÉ (Dunwoody): Dara Niemi

Tuesday, November 20th

BUCKHEAD THEATRE: Hobo Johnson & the Lovemakers
CITY WINERY: The Expendables
EDDIE’S ATTIC: Caroline Herring, Caroline Aiken & Emily Kate Boyd
FAT MATT’S: Crosstown Allstars
FOX THEATRE: John Legend
MASQUERADE: Secondhand Serenade; Sweetbay (Hell); Billy Raffoul; Youngest (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Swami
RED LIGHT CAFÉ: Lynn Drury
SMITH’S OLDE BAR: Luis Alas; Symmetry; Clay Coley (downstairs)
STAR BAR: DJ MP3PO; DJ Quasi Mandisco
TERMINAL WEST: New Politics; The Score; Bikini Trill
VARIETY PLAYHOUSE: The Contortionist
VINYL: Red Sun Rising; Spirit Animal; Party Vicious

Wednesday, November 21st

529: Wrong; Bleach Garden; Dayglo Mourning
CENTER STAGE THEATER: Young Nudy; Sahbabii
CITY WINERY: Tribute
COBB ENERGY CENTRE: Il Divo
THE EARL: I Want Whiskey; Grand Prize Winners From Last Year; The Villain Family
EDDIE’S ATTIC: ATL Collective
FAT MATT’S: Frankie’s Blues Mission
THE FOUNDRY (Athens): Normaltown Flyers
FOX THEATRE: Manchester Orchestra; The Front Bottoms
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): The Matt Brantley Band (5pm)
MASQUERADE: Michaele Graves; Argyle Goolsby; Nimbuses Vind; The Casket Creatures; Sugar Virus; Motorloaf (Hell); SPITE; Shadow of Intent; Left Behind; Orthodox; Depths of Hatred; Revenge Season; Hounds (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Tyler Neal
RED LIGHT CAFÉ: Gordon Vernick Quartet
SMITH’S OLDE BAR: Machine Kid; Skyballs (downstairs)
TERMINAL WEST: Perpetual Groove; Chill Mickelson
TIN ROOF CANTINA: Mike Veal Band
VARIETY PLAYHOUSE: Rumours
VENKMAN’S: Yacht Rock Revue
VISTA ROOM: Coy Bowles, Charlie Starr & Peter Stroud

Thursday, November 22nd

THE HIGHLANDER: DJ Howiestein
NORTHSIDE TAVERN: The Breeze Kings

Friday, November 23rd

AVONDALE TOWNE CINEMA: Chi-Town Transit Authority
BUCKHEAD THEATRE: Mother’s Finest
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Far From Over
CENTER STAGE THEATER: Atmosphere; deM atlaS; The Lioness; DJ Keezy
CITY WINERY: Tinsley Ellis; Tommy Castro and the Painkillers
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Emmy Law
THE EARL: The Black Lips; Iceage; Surfbort
EDDIE’S ATTIC: David Lowery; Kristy Lee
FAT MATT’S: Beverly “Guitar” Watkins
THE FOUNDRY (Athens): T. Graham Brown
FOX THEATRE: Straight No Chaser
GEORGIA THEATRE (Athens): Abbey Road Live! (theater)
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Hindsight; The Pink Stones
MASQUERADE: Korpiklaani; Arkona (Heaven); Trophy Eyes; Seaway; Microwave; Can’t Swim; Hot Mulligan (Hell); The Buttertones; White Woolly (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Cody Matlock; Ross Pead
RED LIGHT CAFÉ: Glenn Phillips
ROXY: STS9
SMITH’S OLDE BAR: Last Waltz Ensemble; Last Electric Rodeo (upstairs); God Bless Relative; Grasshats; Village Sticks (downstairs)
SOLIS TWO PORSCHE DRIVE: Larry Griffith Duo
SYMPHONY HALL: ASO
TABERNACLE: Blackberry Smoke
TERMINAL WEST: Perpetual Groove
TILTED KILT: Tommy Lee Thompson
TIN ROOF CANTINA: Battlefield Collective; The Rotten Cores; The Ghost Moths
VARIETY PLAYHOUSE: Minnesota; Charles the First; Pigeon Hole
VINYL: Preacherman; Cloudland; C2 & the Brothers Reed
VISTA ROOM: Street Fighting Band

Saturday, November 24th

BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Big Daddy & Co.
BUCKHEAD THEATRE: Mother’s Finest
CITY WINERY: Who’s Bad
THE EARL: The Black Lips; Iceage; Surfbort
EDDIE’S ATTIC: Ellis Paul
FAT MATT’S: Ron Cooley & the Hard Times
THE FOUNDRY (Athens): Chi-Town Transit Authority
GEORGIA THEATRE (Athens): Mac Demarco (theater)
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): DT3
MASQUERADE: Silverstein; Hawthorne Heights; As Cities Burn; Capstain (Heaven); Eddie Gold; Glitch; Auntie Venim; Avonx; Kev Spano x Sinizter; Jett Dubstep; Codashee; KroniiK (Hell); Tera Melos; Satyr; Coletta (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Cody Matlock; Bill Sheffield
RED LIGHT CAFÉ: PerkinsWood; Flap; Duet for Theremin and Lap Steel
ROXY: STS9
SMITH’S OLDE BAR: Webster; The Squirrelheads; The Mia Green Band (upstairs); James of Mosaics; Sydney Morse; Steve Nebraska (downstairs)
SOLIS TWO PORSCHE DRIVE: Alex Gordon Hi-Fi
SYMPHONY HALL: ASO
TABERNACLE: Tash Sultana
TERMINAL WEST: American Aquarium; Great Peacock
TIN ROOF CANTINA: Pistoltown
VARIETY PLAYHOUSE: Shawn Mullins; Michelle Malone & Drag the River
VENKMAN’S: The REMakes
VINYL: Oliver Francis
VISTA ROOM: Desire

Sunday, November 25th

CITY WINERY: Miki Howard
COBB ENERGY CENTRE: Will Downing
EDDIE’S ATTIC: Kristian Bush
FAT MATT’S: Garrett Collins
MASQUERADE: Nothing, Nowhere; Wicca Phase Springs Eternal; smrtdeath; St. Panther (Purgatory)
RED LIGHT CAFÉ: Joshua Achiron Trio
TABERNACLE: The Internet
TIN ROOF CANTINA: Risky Biscuit