Molly_Burch_Kelly_Giarroco

Get Out! October 8 – October 14

Monday, October 8th

BUCKHEAD THEATRE: David Rudolf
CITY WINERY: Ana Popovic
THE EARL: Windhand; Satans Satyrs
EDDIE’S ATTIC: Open Mic
MASQUERADE: Authority Zero; Runaway Kids; In the Whale; Resident One (Hell)
NORTHSIDE TAVERN: Lola’s Jam
SMITH’S OLDE BAR: David Gans (upstairs)
STAR BAR: Rotknee’s Monday Night Comedy
TABERNACLE: Simple Minds

Tuesday, October 9th

529: Molly Burch
AISLE 5: Sylvan Lacue; Rhary; GRIP; Treazon
CITY WINERY: Girls Gotta Eat Live Podcast
DARWIN’S: The D’Notes
EDDIE’S ATTIC: Zach Williams; Sleepwalkers; Illiterate Light
THE FOUNDRY (Athens): The Georgia Dish Boys; Sicard Hollow
GEORGIA THEATRE (Athens): Todd Snider (theater); The Singing Butcher (rooftop)
MASQUERADE: Tribulation; Black Anvil; Cloak (Hell)
NORTHSIDE TAVERN: Swami Gone Bananas
RED LIGHT CAFÉ: Tease Tuesday Burlesque
SMITH’S OLDE BAR: The Figurant; Edge of Reality; Kucoshka (downstairs)
STAR BAR: DJ MP3PO; DJ Quasi Mandisco
TABERNACLE: Goo Goo Dolls
TERMINAL WEST: Murder by Death; Tim Barry
VINYL: Abhi the Nomad; Harrison Sands

Wednesday, October 10th

CENTER STAGE THEATER: Tamia; Sebastian Kole
COBB ENERGY CENTRE: Alice Cooper
DARWIN’S: Open Jam
EDDIE’S ATTIC: Phil Cook; Andy Jenkins
GEORGIA THEATRE (Athens): Five-Eight (rooftop)
MADLIFE STAGE & STUDIOS (Woodstock): The Outlaws
NORTHSIDE TAVERN: Danny “Mudcat” Dudeck
RED LIGHT CAFÉ: Gordon Vernick Quartet
SOUL BAR (Augusta): A Light Divided
STAR BAR: Send Medicine
TABERNACLE: Chvrches
TIN ROOF CANTINA: Mike Veal Band
VARIETY PLAYHOUSE: Public Image Ltd
VINYL: Yunglud; Arrested Youth

Thursday, October 11th

BUCKHEAD THEATRE: Michell Tenpenny
CITY WINERY: Atlanta’s Funniest Lawyer
DARWIN’S: Cody Matlock & Friends
THE EARL: Anna Burch; Fred Thomas; Common Holly
EDDIE’S ATTIC: The Rogue Tones; Robbie Fulks; Redd Volkaert
GEORGIA THEATRE (Athens): Manic Focus (theater); Hiku (rooftop)
THE HIGHLANDER: DJ Howiestein
THE LOFT: Hoodie Allen; Gianni; Kyle
MADLIFE STAGE & STUDIOS (Woodstock): BlackHawk
MASQUERADE: Minus the Bear; Caspian (Heaven); The Red Jumpsuit Apparatus; Revel in Romance (Hell); Active Bird Community; Shannon Moser (Purgatory)
MILL TOWN MUSIC HALL (Bremen): Gene Watson
NORTHSIDE TAVERN: Breeze Kings
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Leigh Nash; The Mosleys
RED LIGHT CAFÉ: Laurie Ray & Brian Revels
THE ROOKERY (Macon): Geoff Achison
SMITH’S OLDE BAR: Nightmare Cirque (upstairs); Big Brutus; LittleBoyBigHeadOnBike; Poison Coasts (downstairs)
TERMINAL WEST: Wheeler Walker Jr.; Adam Chaffins
VARIETY PLAYHOUSE: Andre Power; Joe Kay Lakin; Kronika
VINYL: Water Seed; Lloyd Sheppard; Nai Br.XX

Friday, October 12th

40 WATT CLUB (Athens): DJ Mark Bell
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Ground Hum
CHASTAIN PARK AMPHITHEATRE: Maxwell
CITY WINERY: Kathy Mattea
DARWIN’S: Burnt Hickory Blues Band
THE EARL: GG King; Trampoline Team; Sick Thoughts; Get High Boys; Paralyzer
EDDIE’S ATTIC: Front Country; Mike Killeen; Nathan Beaver
GEORGIA THEATRE (Athens): Tauk (theater); Reverend Tribble (rooftop)
THE HIGHLANDER: The Aggravated; Heelturn; Five O’Clock Devil
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Pierce Edens; Free Lance Ruckus
THE LOFT: Throwing Shade
MASQUERADE: War of Ages; Capsize; Ghost Key; Panicwolf; Shrine (Hell); Goodbye June; Hannah Wicklund; The Step-In Stones (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Beverly “Guitar” Watkins
NOWHERE BAR (Athens): The Nude Party
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Matthew Perryman Jones; Molly Parden
RED LIGHT CAFÉ: Diane Durrett & Soul Suga
SMITH’S OLDE BAR: Casual Cadenza; Three Star Revival; Tastebud (upstairs); Ria 706; J. Chantel; The Tie Dye Intellect (downstairs)
SOUTHERN BREWING COMPANY (Athens): DJ Osmose
STAR BAR: Richie Ramone; The Guillotines; Paint Fumes; Dusty Booze & the Baby Haters; Bad Spell
TABERNACLE: Kevin Gates
TERMINAL WEST: TONNE
TIN ROOF CANTINA: Cover to Cover
VARIETY PLAYHOUSE: The Struts; White Reaper; Spirit Animal
VINYL: Welshly Arms; The Glorious Sons; Charming Liars
VISTA ROOM: Slippery When Wet

Saturday, October 13th

40 WATT CLUB (Athens): Johnny Marr; The Belle Game
AVONDALE TOWNE CINEMA: Kitty Rose & the Ramblers; The Sideburners; Bucky Lastard
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Swain & the Highway Souls
BUCKHEAD THEATRE: Beartooth
BUZZY’S GRILLE (Kennesaw): Shyanne
CENTER STAGE THEATER: Cat Power
CITY WINERY: Wasabassco Burlesque; Gaelic Storm
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Rebel Union
DARWIN’S: Dround Hounds
THE EARL: The Artisanals; The Pollies
EDDIE’S ATTIC: Hamrick & Haynes; Lyn Avenue; Josh Briker; Roxie Watson
GEORGIA THEATRE (Athens): The Motet; Keller Williams (theater); Booty Boyz (rooftop)
GUSTON’S (Kennesaw): FUGM
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): 2 Finger Jester
THE LOFT: SOB x RBE; Quando Rondo
MADLIFE STAGE & STUDIOS (Woodstock): Slippery When Wet
MASQUERADE: Hippo Campus; The Districts (Heaven); Pile; The Spirit of the Beehive; Arbor Labor Union (Purgatory)
MATILDA’S (Alpharetta): Granville Automatic
NORTHSIDE TAVERN: Tony Bryant; Shelton Powe
PADDOCK FOXHALL RESORT (Douglasville): Nora Jane Struthers
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Seldom Scene
RED LIGHT CAFÉ: Fandom Nerdlesque
SANDY SPRINGS PERFORMING ARTS CENTER: Rob Bell; Pete Rollins
SMITH’S OLDE BAR: Robot Party; Nocturnal; Suburban Angst; Shawn Spencer (upstairs); Jared Anderson; Natascha Myers; Chelsea Faith; Brad Gerke; Scarlett; Against the Fold
STAR BAR: RMBLR; Die Rotzz; Ravagers; Nag; Wilful Boys; Femur; Wash; Mongo
TERMINAL WEST: Said the Sky
VARIETY PLAYHOUSE: Steep Canyon Rangers
VINYL: *Repeat Repeat; Cougar Sweat

Sunday, October 14th

BUCKHEAD THEATRE: Passenger
BUZZY’S GRILLE (Kennesaw): Kyle Smith
CITY WINERY: Noam Pikelny; Stuart Duncan
DARWIN’S: Ryan Molina (2pm)
EDDIE’S ATTIC: Michael Martin Murphy; Sugarcane Jane
MASQUERADE: After the Burial; The Acacia Strain; ERRA; Make Them Suffer; Lost at Last (Hell); Noodles; Jess Connelly (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Uncle Sugar
RED LIGHT CAFÉ: Austin Quattlebaum
ROXY: Brockhampton
SMITH’S OLDE BAR: See You In The Funnies; Unbreakable Bloodline; Citizen Gold; Nathan Whitt Band (upstairs)
TERMINAL WEST: Alice Merton; Foreign Air
TIN ROOF CANTINA: Risky Biscuit
VARIETY PLAYHOUSE: Iration; Common Kings; Katastro
VINYL: Sun Dried Vibes; Oogee Wawa; Kaya’s Embrace

Molly Burch photo by Kelly Giarroco.