Juana_Molina

Get Out! September 17 – September 23

Monday, September 17th

40 WATT CLUB (Athens): Chicano Batman; New Madrid
ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Dead Hand; Scold; Summer Cicada
CITY WINERY: Alexandra Jackson
EDDIE’S ATTIC: Songwriters Open Mic
FAT MATT’S: The Pork Bellys
GEORGIA THEATRE (Athens): Twiddle; The Universal Sigh (theater); PV23; The Moondoggies (rooftop)
JAVA MONKEY: Open Mic
THE LOFT: Wintersun; Ne Obliviscaris; Sarah Longfield
NORTHSIDE TAVERN: Lola’s Jam
RED LIGHT CAFÉ: Burlesque Karaoke
SMITH’S OLDE BAR: The Organ Machines; Moon Bums; Wolfson Green (downstairs)
STAR BAR: Rotknee’s Monday Night Comedy
TABERNACLE: Sting & Shaggy
TERMINAL WEST: HYUKOH; Inner Wave
VINYL: Snow Aalegra

Tuesday, September 18th

ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Tanner Strickland
CITY WINERY: Rudy Currence
DARWIN’S: Cash in Black
THE EARL: The Moondoggies; The Underhill Family Orchestra
EDDIE’S ATTIC: Lula Wiles; Jonathan McReynolds
FAT MATT’S: Gray & the Bad Boys
THE FOUNDRY (Athens): Rebirth Brass Band
GEORGIA THEATRE (Athens): Borgore; GG Magree (theater)
MASQUERADE: Tigers Jaw; The Sidekicks; Cave People (Hell); Ceramic Animal; The Orphan The Poet; City Playgrounds (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Swami Gone Bananas
SMITH’S OLDE BAR: John.Average; Sound of Rudy; Jah Phnx; Oompa; Nai Br.XX (upstairs); Two Takes; Airside; All the Rest (downstairs)
STAR BAR: DJ MP3PO; DJ Quasi Mandisco
TERMINAL WEST: Reignwolf; Bones Owens
VARIETY PLAYHOUSE: Lucious; Cornelia Murr; The Seaweed Sisters
VENKMAN’S: Joe Gransden’s Jazz Jam

Wednesday, September 19th

ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Edrise Jackson
CENTER STAGE THEATER: Dr. Cesar Lozano
CITY WINERY: Kimberly McKinney
DARWIN’S: Open Jam
THE EARL: Adult.; Plack Blaque; TWINS
EDDIE’S ATTIC: Brian Revel; Griffin Wonton; Jonathan McReynolds
FAT MATT’S: The Wild Hares
GEORGIA THEATRE (Athens): Whethan; Manila Killa; Andrew Luce (theater); Vintage Pistol (rooftop)
MASQUERADE: Revocation; Exhumed; Rivers of Nihil; Yautja; Abigail Williams; Ghost Bath; Wolf King (Hell); Young Dubliners (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Danny “Mudcat” Dudeck
NOWHERE BAR (Athens): Craig Brown Band; Teddy & the Rough Riders; Country Westerns
RED LIGHT CAFÉ: Gordon Vernick Quartet
ROXY: 5 Seconds of Summer
SMITH’S OLDE BAR: Robin Alice; Jake Decker; Katie Boeck (upstairs); Ghost Moths; Blood Oaks; Fugitive Sound (downstairs)
STAR BAR: Hot Rod Walt; John Mary Go Round
TERMINAL WEST: Carl Broemel; Steelism
TIN ROOF CANTINA: Mike Veal Band
WILD WING CAFÉ (Alpharetta): Acoustic Open Mic

Thursday, September 20th

ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Bryan & Co.
ATLANTA MOTOR SPEEDWAY: Sir OJ; Sylo; Movin Keys; Kozmik; Riven; Daniels Jack; Floze; Jstella; K1netic; Highlake; Bandikook; ATLT2D; Natsu; Ncturnal; KRY; Mack Bango; Zoe Gray
BUCKHEAD THEATRE: Trampled by Turtles
CALEDONIA LOUNGE (Athens): War on Women; The HIRS Collective
CENTER STAGE THEATER: Ski Mask the Slump God; BandHunta Izzy; Danny Towers; DJ Scheme
CITY WINERY: Bob Baldwin ft. Lori Williams
COBB ENERGY CENTRE: Russell Peters
DARWIN’S: Cody Matlock & Friends
THE EARL: Juana Molina; Kai Riedl
EDDIE’S ATTIC: Wild Rivers; Kevin Gordon
FAT MATT’S: Chickenshack
GEORGIA THEATRE (Athens): Moon Taxi; Magic City Hippies (theater); Three Star Revival; Luthi (rooftop)
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Royal Johnson
MASQUERADE: To Write Love on Her Arms (Heaven); The Movement; Little Stranger; Nomadic Culture (Hell); Junglepussy (Purgatory)
MILL TOWN MUSIC HALL (Bremen): Diamond Rio; Ray Scott
NORTHSIDE TAVERN: Breeze Kings
RED LIGHT CAFÉ: Bad Ash Allstar Team
SMITH’S OLDE BAR: MAK; Michael Martin; Savannah Lee; Harry Zaeon (downstairs)
STAR BAR: Moloq; HERM; Doe Fangs; Culture Head
TERMINAL WEST: Lucero; Brent Cowles

Friday, September 21st

40 WATT CLUB (Athens): Against Me!; Iron Reagan; Bitemarks
ATLANTA MOTOR SPEEDWAY: Armin Van Buuren; Galantis; The Glitch Mob; 12th Planet; Riot Ten; Zaxx; Eddie Gold; Kevin Flum; Noisia; Boogie T; Squinto; Joker; Koan Sound; Protohype; Shlump; Andy Bruh; Ployd; Exit 9; White Rhino; Weiss; Heyz; Noa I Aon; Alex Lucas; Corey Von Waters; Chris Robert; Deep Technicians; Laser Assassins; Eddie Gold; Vitillz; Archmage B2B Zubah; Stranger Candy; Infexzion’ Brian Blattner; Sarah Sativa; Leet; The Black Amigo; Super Future; Orphin; Ramsey K; O-Diggs; Pankake
ATLANTA COLISEUM (Duluth): Caifanes; El Gran; Silencio; Celso Pina
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Trey Teem Trio
BUCKHEAD THEATRE: The Magpie Salute
CHASTAIN PARK AMPHITHEATRE: Lenny Kravitz
CITY WINERY: Chantae Cann
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Curtis Jones & Primal Roots
DARWIN’S: The Pussywillows
DRUNKEN UNICORN: Sam Evian; Katie Von Schleicher
THE EARL: Future Generations; Zuli
EDDIE’S ATTIC: Noah Gundersen
FAT MATT’S: J.T. Speed
GEORGIA THEATRE (Athens): Moon Taxi; Luthi (theater); Magic City Hippies (rooftop)
HARGRAY CAPITOL THEATRE (Macon): The Planets Band
HIGH MUSEUM: Christopher Allison
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Come Back Alice
MASQUERADE: Jimmie’s Chicken Shack; Echoes of Savages; a slow boat to china (Hell); War on Women; The HIRS Collective; The Callous Daoboys (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Tyler Neal
POUR.KITCHEN + BAR: Sam August
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Ben de la Cour; The Weeping Willows
RED LIGHT CAFÉ: Tall as Pine; How and Why; Katie Martin
SMITH’S OLDE BAR: Dale Watson (upstairs); Heartless Romantic; Moreland the Shooting; Fairshake (downstairs)
STAR BAR: Craig Brown Band; Midnight Larks; Anna Kramer & Friends
TABERNACLE: Leftover Salmon; The Infamous Stringdusters
TERMINAL WEST: Lucero; Brent Cowles
TILTED KILT PUB & EATERY: Halem Albright
TIN ROOF CANTINA: Vices of Vanity; Eva Minor; Matt Urbanek Band
VARIETY PLAYHOUSE: Jump Little Children; SonderBlue
VENKMAN’S: Big Sam’s Funky Nation
WILD WING CAFÉ (Alpharetta): Collateral Damage

Saturday, September 22nd

40 WATT CLUB (Athens): Rock*A*Teens; Spider Bags
ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Roshambeaux
ATLANTA MOTOR SPEEDWAY: Bassnector; Alesso; Adventure Club; Bear Grillz; Leah Culver; Liquid Stranger; RA; Sunday Service; Zhu; Cashmere Cat; Jai Wolf; Ekali; EOTO; Levitation Jones; Space Kadet; Zen Selekta; Green Velvet; Latmun; Tiga; Walker & Royce; DJ Pierre; DJ Kermit; Salah Ananse; Dara; DJ SS; Ivy Lab; Daddydough; Thomas B; Metapattern; Johnny Goodtime; Skylink; Trench; Bad Human; Mantis; Midnite Panda; Babey Drew; Vandal Rose; Akarium; Don Chido; 450 Panda; Jivea; Odysee; Brobots; Black Carl; Domii; Devious; Andy Bruh; A Merry; Dissisoma
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Milk Money
CITY WINERY: Darrell Scott
CLASSIC CENTER THEATRE (Athens): Brandi Carlile; Darlingside
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Catherine Britt
DARWIN’S: Delvis
THE EARL: ATL Collective
EDDIE’S ATTIC: Matthew Mayfield; Greg Laswell
EMERSON CONCERT HALL (Emory): William Ransom; Gary Motley; Timothy Albrecht
FAT MATT’S: Mr. Chapman’s Quarterly Revue
THE FOUNDRY (Athens): Mountain Heart
GEORGIA THEATRE (Athens): Social Distortion; Justin Townes Earle; Valley Queen (theater); Kacy & Clayton (rooftop)
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Heather Gillis Band
JAVA MONKEY: Mockingbird’s Wing
MASQUERADE: FIDLAR; Dilly Dally; Nobro (Heaven); Palisades; Dayseeker; Savage Hands; Avail the Lost (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Stoney Brooks; Bill Sheffield
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Banks and Shane; Rod MacDonald
RED LIGHT CAFÉ: Por el Amor de Goth
SMITH’S OLDE BAR: Stone Temple Pirates; Pandora’s Box; Running with the Devil (upstairs)
STAR BAR: Lovelorn; NAARC; BKGD
TERMINAL WEST: Trinidad James
TIN ROOF CANTINA: The Chillbillyz
WILD WING CAFÉ (Alpharetta): DJ Profisi Kev

Sunday, September 23rd

ATLANTA MOTOR SPEEDWAY: Kaskade; RL Grime; Zeds Dead; Getter; Midnite Panda; Griz; Shpongle; Lotus; Yheti; Toadface; Juju Beats; Oliver Heldens; Chocolate Puma; EDX; Wax Motif; AR IEL; Halogen; Paul Oakenfold; Gabriel & Dresden; Kenneth Thomas; Nhexis; Reliquary; Optimal Grime; ATHRS; Deff Jeklyn; Jax; Yuki; Baels; Freaky; Clerks; Psyntimental; Cazanova; V-Sounds; Type 41; Sunova
THE BAKERY: QNA
BUCKHEAD THEATRE: Toad the Wet Sprocket
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): David Olney
CITY WINERY: Jon B
DARWIN’S: Blues Jam
EDDIE’S ATTIC: Ben Danaher; Heart Hunters
FAT MATT’S: 10,000 Pontiacs
JAVA MONKEY: Spoken Word Open Mic
MASQUERADE: D.R.I.; Kaustik; Eliminate Earth; The Sawed Offs (Hell); Pale Lungs; Runaway Brother (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Uncle Sugar
RED LIGHT CAFÉ: The Tannahill Weavers
SMITH’S OLDE BAR: Exit 21 (upstairs)
STARLAND DAIRY (Savannah): Pohgoh
TABERNACLE: Dawes
TERMINAL WEST: Darlingside; Carolina Story
TIN ROOF CANTINA: Risky Biscuit
VARIETY PLAYHOUSE: The Jesus Lizard; Dead Rider
VENKMAN’S: Keisha & Kourtney Jackson