Alan_Jackson

Get Out! February 10 – February 16

Monday, February 10th

529: Jeremy & the Clones; Black Cat Rising; Fun Isn’t Fair; The Mystery Men?
BUCKHEAD THEATRE: Calexico; Iron & Wine; Madison Cunningham
FAT MATT’S: Dry White Toast
GEORGIA THEATRE (Athens): Shane Mauss
TIN ROOF CANTINA: Acoustic Showdown

Tuesday, February 11th

40 WATT CLUB (Athens): Everyday Dogs; Cosmonaut; Bigg Chungus
529: Choir of Babble; Zoe Sky Jordan; Yellow Roses
AISLE 5: Dustbowl Revival
BUCKHEAD THEATRE: Cold War Kids
DRUNKEN UNICORN: Eddy Lee Ryder; The Bliss Magnets
EDDIE’S ATTIC: Emily King
FAT MATT’S: Crosstown Allstars
SMITH’S OLDE BAR: Virago; The Unapologetic Kind; Ghost Moths (downstairs)
STATE FARM ARENA: Eagles
TABERNACLE: Hayley Kiyoko
TERMINAL WEST: Shane Mauss
WALLER’S COFFEE SHOP: Ukulele Jam (5:30pm); Open Mic

Wednesday, February 12th

529: The Shivas; NRCSSST; The Trenches
BUCKHEAD THEATRE: Allen Stone
CITY WINERY: Donovan Frankenreiter; Christina Holmes
THE EARL: Seratones
EDDIE’S ATTIC: Emily King
FAT MATT’S: Frankie’s Blues Mission
GEORGIA THEATRE (Athens): We Were Promised Jetpacks; Slaughter Beach; Dog
MASQUERADE: MC Lars’ Schaffer the Darklord; Tribe One; Brandon Fish (Purgatory)
RED LIGHT CAFÉ: Gordon Vernick Quartet
SMITH’S OLDE BAR: Motel Radio; Aquashade (downstairs)
TIN ROOF CANTINA: Mike Veal Band
VARIETY PLAYHOUSE: Dead Ass Podcast
WALLER’S COFFEE SHOP: Bernadette Seacrest; Moira & Friends

Thursday, February 13th

40 WATT CLUB (Athens): Drive-By Truckers
529: Slack Sabbath
CITY WINERY: Asleep at the Wheel
CLASSIC CENTER (Athens): Drew and Ellie Holcomb
EGYPTIAN BALLROOM: Dru Hill
THE EARL: Teenage Bottlerocket; Tightwire; King of Summer
FAT MATT’S: Chickenshack
GEORGIA THEATRE (Athens): Shovels & Rope; Early James
INFINITE ENERGY CENTER (Duluth): Andrea Bocelli
MASQUERADE: Periphery; Plini; Arch Echo (Heaven); Ether Coven; Barishi; Outlier; Maelvich (Hell)
RED LIGHT CAFÉ: Andrew Vickery; Beni Brosh; The Vineyard Band
SMITH’S OLDE BAR: McKenzie Jasper; Betsy Phillips; Book Club; Tyler Key; Bea Troxel; Trent Rice (upstairs); A Very Loud Death; Silver Lake Waves; Rosser; Pull Up (downstairs)
TABERNACLE: Eric Nam
TERMINAL WEST: The Brook & the Bluff
VARIETY PLAYHOUSE: Ross Mathews
THE VELVET NOTE (Alpharetta): Open Mic Jam
VISTA ROOM: Dirty Dozen Brass Band; Funk Cake
WALLER’S COFFEE SHOP: Brooksie Wells and Billy Gewin

Friday, February 14th

40 WATT CLUB (Athens): Drive-By Truckers
529: Sleep Dance; Oceaneater; Bird Laww; Champagne Colored Cars
BOGGS SOCIAL & SUPPLY: West End Motel
CITY WINERY: ATL Collective
THE EARL: Chrome Castle; The Preakness
FAT MATT’S: Sweet ‘N’ Salty
THE FOUNDRY (Athens): Daniel Donato; Taylor McCall; CannonandtheBoxes
GEORGIA THEATRE (Athens): Colony House; Tyson Motsenbocker
HOBNOB (Brookhaven): Jeremy Wayne Dean
HOBNOB (Perimeter): David Ferguson
LEGACY THEATER (Alpharetta): Yellowjackets; Paula Champion
THE LOFT: Poppy; Vowws
MASQUERADE: Amber Liu; Meg & Dia; Justin Park (Heaven); While She Sleeps; He is Legend; Savage Hands; No Ghost (Hell)
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Wynn Varble; Gary Hannan
ROCK N TACO (Roswell): Slippery When Wet
ROXY: Gilberto Santa Rosa
SMITH’S OLDE BAR: Frankly Scarlett (upstairs); Everyday Dogs; Easy Honey; Deadswell; Sidewalkers (downstairs)
STATE FARM ARENA: Alan Jackson
SYMPHONY HALL: Tony Bennett
TERMINAL WEST: The Used
TILTED KILT: Gareth Asher
VARIETY PLAYHOUSE: Yacht Rock Schooner; Atlanta Gay Men’s Chorus
THE VELVET NOTE (Alpharetta): Roman Street
VINYL: Super Whatevr; Chapel; Happy.
VISTA ROOM: Sunny Ortiz
WALLER’S COFFEE SHOP: Heart Hunters; Sarah Burton; Nerdkween

Saturday, February 15th

40 WATT CLUB (Athens): Drive-By Truckers
529: Plaque Masks; CRT; New Bedlam; Rude Dude & the Creek Freaks
BOGGS SOCIAL & SUPPLY: The Low Blow; Roseville; Rabble
BREWHOUSE MUSIC & GRILL (Rome): Jon Langston
BUCKHEAD THEATRE: Tesla
CITY WINERY: Phillip Phillips
EDDIE’S ATTIC: Nick Wayne; Tom Mackell
FAT MATT’S: Harvey Brindell
FERNBANK MUSEUM: Electric Avenue
FIRST EXISTENTIALIST CONGREGATION: The Moon and You; Harm’s Way
THE FOUNDRY (Athens): Sunny Ortiz
FURNACE 41 (Jonesboro): Ridgeview; Kamikaze Zombie; Benthopelagic; Once This Far; Dying Eyes; Soultrap; Low Frequency Messiah
GATE CITY BREWING COMPANY (Roswell): Highbeams
GEORGIA THEATRE (Athens): The Infamous Stringdusters; Fireside Collective
THE LOFT: Marc E. Bassy; Gianni; Kyle
MASQUERADE: Liquid Stranger; Dirt Monkey; LUZCID; Sully (Heaven); The 69 Eyes; Wednesday 13; Sumo Cyco; The Crowned (Hell); Tony MacAlpine; Schiermann; Mike Martin; Spurge; Crispin Wah (Purgatory)
MILL TOWN MUSIC HALL (Bremen): Clay Walker; Jenna Paulette
ROCK N TACO (Roswell): Tyler Jarvis Band
ROXY: Dermot Kennedy
SMITH’S OLDE BAR: Webb Wilder; Tom Gray (upstairs); Daniel Donato (downstairs)
SWEETWATER BREWING COMPANY: Arrested Development; B-Real; Dumpstaphunk
TABERNACLE: Wallows
TERMINAL WEST: Theo Katzmann
VARIETY PLAYHOUSE: Michael Kiwanuka
THE VELVET NOTE (Alpharetta): Wayne Krantz w/ Tim Lefebvre & Keith Carlock
VENKMAN’S: Isaac Lee III
VINYL: The Mattson 2; Brainstory
VISTA ROOM: Kitten Fontaine
WALLER’S COFFEE SHOP: Angela Durden

Sunday, February 16th

BUCKHEAD THEATRE: Yvonne Orji
CITY WINERY: Phillip Phillips
FAT MATT’S: Jet Back
GROUND & POUND COFFEE (Alpharetta): Kirk Green & Randy Hoexter (4pm)
INFINITE ENERGY CENTER (Duluth): Ana Gabriel
MASQUERADE: Westside Gunn; Conway; Benny the Butcher (Heaven); iLE (Hell); The Ancient Void; Iron Shroud; Fast and Loose; Tombstone; Thousand Pound Pig; Anger Within; Torn Soul; God Tongue (Purgatory)
RED LIGHT CAFÉ: Nadia Vaeh
SMITH’S OLDE BAR: Jimbo Mathus’ Incinerator; The Pinx (upstairs); Richlove; Jack Hamill; Aaron Richard; Tim Smith; Julianna Money (downstairs)
TIN ROOF CANTINA: Risky Biscuit
VINYL: Derek Sanders
VISTA ROOM: Joe Gransden Band
WALLER’S COFFEE SHOP: Smoke Rise