Seun_Kuti

Get Out! February 11 – February 17

Monday, February 11th

529: Homewrecker; Creeping Death; Funeral Chic; Canopy; Living in Fear
CITY WINERY: Estelle
THE FOUNDRY (Athens): Ann Whitley-Singleton & Doug Singleton; Tim & Lillie Potts; Marissa Chilton & Clay Chastain; Lynda & David Fioritto; Steve Erwin & Patricia Caya; Sandy & Jody DiMarco; Michael Ardister & Hailee Hanley; Gabby & Josh Daniels; Susan Staley & Jim Beall
MASQUERADE: Current Joys; Gap Girls; Neaptide (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Lola’s Jam
STAR BAR: Rotknee’s Monday Night Comedy

Tuesday, February 12th

40 WATT CLUB (Athens): Interpol; Sunflower Bean
529: Aneurysm; Bleach Garden; New Bedlam; Trauma City
BUCKHEAD THEATRE: Poppy
THE EARL: Some Kind of Nightmare; The Aggravated; Hembre & the Satan Sisters; Blue Tower
THE FOUNDRY (Athens): The Fireside Collective
GEORGIA THEATRE (Athens): Dawes
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Hey Monea; Ethan Sak
MASQUERADE: Copeland; From Indian Lakes; Many Rooms (Hell); Andres; Dead Poet Society; Coletta (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Swami
RED LIGHT CAFÉ: Tease Tuesday Burlesque
SMITH’S OLDE BAR: Hellzapoppin Side Show; Sex Farm (upstairs); Goodfires; The Hague; Soda Jerks; Roseville (downstairs)
STAR BAR: DJ MP3PO; DJ Quasi Mandisco
TABERNACLE: Vince Staples
VENKMAN’S: Joe Gransden’s Jazz Jam

Wednesday, February 13th

40 WATT CLUB (Athens): Adam’s House Cat; Jay Gonzalez
CITY WINERY: Alan Doyle; Whitney Rose
GEORGIA THEATRE (Athens): Matt and Kim; Yuno
MASQUERADE: Danileigh (Hell); Avoid; Insvrgence; Feverwar; Apostle; Sight of The (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Tyler Neal
RED LIGHT CAFÉ: Gordon Vernick Quartet
THE ROOKERY (Macon): Liz Brasher
STAR BAR: DJ KD
TERMINAL WEST: John Maus
TIN ROOF CANTINA: Mike Veal Band

Thursday, February 14th

40 WATT CLUB (Athens): Drive-By Truckers; Don Chambers
ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Jen Anders
CENTER STAGE THEATER: In Flames; All That Remains; All Hail the Yeti
CITY WINERY: Donavon Frankenreiter; Brett Bigelow
CREATURE COMFORTS BREWING CO. (Athens): Clouds; Bichos Vivos
THE EARL: Gutter Demons; Screamin Demons
THE FOUNDRY (Athens): Athens A-Train Band
GEORGIA THEATRE (Athens): Koe Wetzel
HIGH MUSEUM: Tabreeca Woodside
MASQUERADE: Brasstracks; Kemba; Pell (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: The Breeze Kings
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Suzy Bogguss
ROXY: Gilberto Santa Rosa
SMITH’S OLDE BAR: Jesse’s Divide; Jades Reign (upstairs)
STAR BAR: The Living Deads; Slim & the Gems; Creep 64
SYMPHONY HALL: ASO
TABERNACLE: Joe Russo’s Almost Dead
TERMINAL WEST: Devin Dawson
VARIETY PLAYHOUSE: Jacob Banks; Jamie N Commons
VENKMAN’S: ATL Collective
VISTA ROOM: Joe Gransden’s Big Band
WILD WING CAFÉ (Dacula): John Amoroso
WILD WING CAFÉ (John’s Creek): Noah Cothern
WILD WING CAFÉ (Snellville): Lee Tylor

Friday, February 15th

40 WATT CLUB (Athens): Drive-By Truckers; Eyelids
ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Mike Llerena & the Nerve; 4 Daze Dead
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Free Lance Ruckus
BUCKHEAD THEATRE: Grits & Biscuits
CENTER STAGE THEATER: Gino Vannelli
CITY WINERY: Steve Earle
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Ray Scott
DRUNKEN UNICORN: Cat Nation; DJ Meow Mix
THE EARL: Los Colognes; Migrant Worker
THE FOUNDRY (Athens): Aaron Carter; Justin Stone
FOX THEATRE: Trevor Noah
GEORGIA THEATRE (Athens): Walk the Moon; Bear Hands
THE HIGHLANDER: Taj Motel Trio; The Breaks; The Breaknecks
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Matt Brantley Band
MADLIFE STAGE & STUDIOS (Woodstock): Dean Balkwill Band
MASQUERADE: Afro Soca Love (Heaven); Emo Night (Hell); Omeretta the Great (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Stoney Brooks
ROXY: Excision; Squinto; Sullivan King; HE$H
SMITH’S OLDE BAR: Ray Fulcher; Hamrick & Haynes; Kyle Clark (upstairs); Ria 706; Queres; Saint; Tie Dye Intellect (downstairs)
STAR BAR: A Fragile Tomorrow; Grasshats; God Bless Relative
TERMINAL WEST: Here Come the Mummies
TIN ROOF CANTINA: Spurge; Groove Moose
VARIETY PLAYHOUSE: The Crystal Method
VENKMAN’S: ATL Collective; The Coonhounds
WILD WING CAFÉ (Dacula): Kurt Thomas
WILD WING CAFÉ (John’s Creek): Marshall Coats
WILD WING CAFÉ (Snellville): Jacob and the Good People

Saturday, February 16th

40 WATT CLUB (Athens): Drive-By Truckers; Linqua Franqa; Camp Amped Band
ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Damon Fowler
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Blind Exit
BUCKHEAD THEATRE: Dylan Scott
BUZZY’S GRILLE (Kennesaw): Circus
CENTER STAGE THEATER: Stabbing Westward
CITY WINERY: Al Di Meola
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Roxy Watson
DRUNKEN UNICORN: Whoaa; Cousin Dan; Indeedface; DJ Jelly; DJ Smurf
THE EARL: Blair Crimmins & the Hookers; Blood on the Harp
FIRST EXISTENTIALIST CONGREGATION OF ATLANTA: Jim Culliton & Clear Creek Band; The Justin Sims Band
FOX THEATRE: Trevor Noah
GEORGIA THEATRE (Athens): Spafford
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): 2 Finger Jester
MADLIFE STAGE & STUDIOS (Woodstock): The Wildflowers
MASQUERADE: Seun Kuti & Egypt 80 (Heaven); Aaron Carter; Justin Stone (Purgatory)
MILL TOWN MUSIC HALL (Bremen): Collin Raye; Katie Deal
NORTHSIDE TAVERN: The Rockaholics; Bill Sheffield
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Emmy Law; Fields; The Twotakes
RED LIGHT CAFÉ: Nancy Gaddy
ROSWELL CULTURAL ARTS CENTER: Ranky Tanky
SMITH’S OLDE BAR: Trey Monroe; Random Ray; Julesthewulf; iamtywright; Lobsters of Rock (upstairs); The Foxies; Lost Stars; Dround Hounds; Nobody’s Darlings (downstairs)
SWEETWATER BAR & GRILL (Duluth): Violence System; Control the Devastator; Mosura; Bless the Dead
TABERNACLE: Switchfoot
TERMINAL WEST: MadeinTYO
TIN ROOF CANTINA: Casual Cadenza
VARIETY PLAYHOUSE: Delbert McClinton
VENKMAN’S: Mausiki Scales & the Common Ground Collective; Magno
VINYL: New Sensation
VISTA ROOM: Frankly Scarlet
WILD WING CAFÉ (Dacula): Knotty Boys
WILD WING CAFÉ (John’s Creek): SQS
WILD WING CAFÉ (Snellville): Marshall Coats

Sunday, February 17th

CITY WINERY: Procol Harum
THE EARL: Mozes & the Firstborn; The Parrots; Fun Isn’t Fair
THE FOUNDRY (Athens): Marcus Click
MADLIFE STAGE & STUDIOS (Woodstock): The Wildflowers
MASQUERADE: Givon; Elijah Kent; Dri Jack (Hell); Awake at Last; Moreland the Shooting; The Keepsake; Youngdriver (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Uncle Sugar
SMITH’S OLDE BAR: Strung Like a Horse; Martin Joseph (upstairs); Dylan Jakobson; Paige McCauley Band; Garrison Ray (downstairs)
TIN ROOF CANTINA: Risky Biscuit
VARIETY PLAYHOUSE: Spafford
VENKMAN’S: The Funky Knuckles; Jonathan Scales Fourchestra
VISTA ROOM: Quickchester