Saxon

Get Out! February 18 – February 24

Monday, February 18th

BUCKHEAD THEATRE: Alan Walker
CITY WINERY: Tom Rush
MASQUERADE: Thursday; American Pleasure Club (Hell); Yuno; Hanna Wilde (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Lola’s Jam
ROXY: Anderson .Paak & the Free Nationals
STAR BAR: Rotknee’s Monday Night Comedy
TABERNACLE: James Blake

Tuesday, February 19th

ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Tanner Strickland
BUCKHEAD THEATRE: The Kooks
CITY WINERY: Tommy Emmanuel; John Knowles
MASQUERADE: The Wailers (Heaven); Thursday; American Pleasure Club (Hell)
NORTHSIDE TAVERN: Swami
RED LIGHT CAFÉ: Brian Grilli
STAR BAR: DJ MP3PO; DJ Quasi Mandisco
TERMINAL WEST: Dorothy; Spirit Animal
VENKMAN’S: Joe Gransden’s Jazz Jam

Wednesday, February 20th

BUCKHEAD THEATRE: Tesla
CITY WINERY: Tommy Emmanuel; John Knowles
DRUNKEN UNICORN: The Josephoines
THE FOUNDRY (Athens): JD Simo; Matt Joiner Band
GEORGIA THEATRE (Athens): Car Seat Headrest; Naked Giants
MADLIFE STAGE & STUDIOS (Woodstock): Tyler Lee Frush; Cure My Enemy
MASQUERADE: Daughters; Wolf Eyes; HIDE (Hell); Rover DeLong; Morgxn (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Tyler Neal
RED LIGHT CAFÉ: Gordon Vernick Quartet
SMITH’S OLDE BAR: The Elovators; Kaya’s Embrace; Rhythm Earth (upstairs); The Twotakes; The Hollowroots; Hindsight (downstairs)
STAR BAR: DJ KD
TERMINAL WEST: Lee “Scratch” Perry; Subatomic Sound System
TIN ROOF CANTINA: Mike Veal Band
VINYL: The Glorious Sons; Liily

Thursday, February 21st

ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Justin Ross Moore
CENTER STAGE THEATER: Saxon
CITY WINERY: Dave Mason
THE EARL: Mike Doughty; Wheatus
THE FOUNDRY (Athens): Emi Sunshine; The Moonshine
GEORGIA THEATRE (Athens): Murder by Death; J Roddy Walston & the Business; Jonny Fritz
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): The Honey Hounds
MASQUERADE: Wifisfuneral; Robb Bank$; TankHead666; Danny Towers; DJ Scheme (Hell)
NORTHSIDE TAVERN: The Breeze Kings
RED LIGHT CAFÉ: Dream Girls Lyra
SMITH’S OLDE BAR: Luke Winslow King; The Broken String Band (upstairs); iamdynamite; Motherborg; Mango Cat (downstairs)
TABERNACLE: Rainbow Kitten Surprise; Mt. Joy
TERMINAL WEST: Nightmares on Wax
WILD WING CAFÉ (Dacula): John Amoroso
WILD WING CAFÉ (John’s Creek): Davey Heritier
WILD WING CAFÉ (Snellville): Lee Tylor

Friday, February 22nd

ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Songs From the Road Band; WD Miller
BUCKHEAD THEATRE: Paula Poundstone
CENTER STAGE THEATER: Christopher Cross
CITY WINERY: Los Lobos
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Hannah Aldridge
DRUNKEN UNICORN: Can’t Swim; Homesafe Save Face Small Talks
THE EARL: All the Saints; Solar Flower; Hospice
THE FOUNDRY (Athens): Asleep at the Wheel String Band
GEORGIA THEATRE (Athens): Randy Rogers Band; Mike Ryan
THE HIGHLANDER: Eager Lungs; Resident One; Kid Macho
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): Josh Roberts & the Hinges
THE LOFT: Gungor; The Brilliance; Propaganda
MADLIFE STAGE & STUDIOS (Woodstock): Street Fighting Band
MASQUERADE: Jay Critch; Mally; Vendetta; Rico Baby (Hell); William Ryan Key; Selfish Things; Cory Wells; Maggie Schneider (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: The Ribshack Lady w/ the Atlanta Horns
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Layne Denton Band; The Last Chance Riders
SMITH’S OLDE BAR: The Relics; Garrett Wheeler; The Royal Turns; The Sound of Fire; Chloe & the Ramblers (upstairs); Zupernova; Scarlett; Blacklight Midnight (downstairs)
STAR BAR: Bad Friend; Rodney Henry; Dang Dang Dang
SYMPHONY HALL: Black Jacket Symphony
TABERNACLE: Rainbow Kitten Surprise; Mt. Joy
TERMINAL WEST: Bleep Bloop
TIN ROOF CANTINA: Slim Chance & the Convicts; The Wheel Knockers; The Stoplight Roses
VARIETY PLAYHOUSE: Kasey Chambers; Carly Burruss
VENKMAN’S: Wasted Potential Brass Band
VISTA ROOM: Rumours
WILD WING CAFÉ (Dacula): Honey Hounds
WILD WING CAFÉ (John’s Creek): Brandon Reeves
WILD WING CAFÉ (Snellville): Thomas Tillman

Saturday, February 23rd

40 WATT CLUB (Athens): Russian Circles; Gouge Away
AISLE 5: The Aces
ASHLEY STREET STATION (Valdosta): Sunny Sweeney
BILLY’S CLUBHOUSE (Macon): Trey Team Trio
BUZZY’S GRILLE (Kennesaw): No Sweat
CENTER STAGE THEATER: Justin Hayward; Mike Dawes
CITY WINERY: Bob Schneider
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Kurt Thomas; Jay Drummonds
DRUNKEN UNICORN: Hailey Knox
THE EARL: The Underhill Family Orchestra; She Returns From War; Chick Wallace
HUMMINGBIRD STAGE & TAPROOM (Macon): The Josephines; Rare Creatures; Magnolia Moon; Swim in the Wild, Walk Thru Walls; Caleb Melvin
THE LOFT: The-Dream
MADLIFE STAGE & STUDIOS (Woodstock): The Ultimate King of Pop
MASQUERADE: Corrosion of Conformity; Crowbar; The Obsessed; Mothership (Heaven); Greyson Chance (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: The Ribshack Lady w/ the Atlanta Horns; Bill Sheffield
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Kathy Mattea
RED LIGHT CAFÉ: Mike Rickard
SMITH’S OLDE BAR: Peter Searcy; Rachels Bully; Asphalt Valentine (downstairs)
STAR BAR: Hot Rod Walt & the Psychodevilles; The Eskimo Brothers; V8 Deathcar; The Aggravated; Bucky Lastard; The Liquors; Mikey Clams Band; Store Bought Bones; Slow Poison; The Kleptones; Elzig
STEAMHOUSE LOUNGE: Blair Crimmins & the Hookers; Moontower; The Rogue Tones; Hoodoo Moon; Francisco Vidal (11am)
SWEETWATER BAR & GRILL (Duluth): Craigzlist Punks; The Breaks; The Muckers; Anger Within
TABERNACLE: The Floozies
TIN ROOF CANTINA: Stuck in the ‘90s
VARIETY PLAYHOUSE: Shayna Ferm; Tracey Tee
VINYL: NoBigDyl; 1K Phew; Byron Juane
VISTA ROOM: Head Games
WILD WING CAFÉ (John’s Creek): Thomas Tillman
WILD WING CAFÉ (Snellville): Francisco Vidal

Sunday, February 24th

CITY WINERY: Jake Shimabukuro
DRUNKEN UNICORN: Hailey Knox; Jonathan Robins; DAYSHAWNX
THE FOUNDRY (Athens): Klezmer Local 42; Bichos Vivos
THE LOFT: YNW Melly
MASQUERADE: Thouxanbanfauni; Lucki; Ghoulavelii (Hell); Mayday; RDGLDGRN; Little Stranger; Sixteen Bullets (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Uncle Sugar
STAR BAR: Rotknee’s Monday Night Comedy
STEAMHOUSE LOUNGE: Drivin’ N Cryin’; Truett; Mudcat; Francisco Vidal (11am)
TABERNACLE: Metric; Zoé; July Talk
TERMINAL WEST: Elizabeth Cook; Chris Shiflett; Kendell Marvel
TIN ROOF CANTINA: Risky Biscuit
VENKMAN’S: The Jazz of Prince