Iron_Maiden

Get Out! July 15 – July 21

Monday, July 15th

CITY WINERY: John Driskell Hopkins
THE EARL: Drugdealer; Maraschino
EDDIE’S ATTIC: Songwriters Open Mic
MASQUERADE: Chris Webby; Jarren Benton; Locksmith; Echo; Chez; BrownPaperBag (Hell); Gold Route; Tranquility; Eager Lungs; Another Year Unknown (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Lola’s Jam
STAR BAR: Rotknee’s Monday Night Comedy
WALLER’S COFFEE SHOP: Rob Morton

Tuesday, July 16th

CITY WINERY: Christian Scott
EDDIE’S ATTIC: Steve Conn
MASQUERADE: Light the Torch; Moon Tooth; Challenger Deep (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Swami
RED LIGHT CAFÉ: Mickey Abraham
SMITH’S OLDE BAR: Village Sticks; Old Sweater; Farewell Tour (downstairs)
STAR BAR: DJ MP3PO; DJ Quasi Mandisco
TABERNACLE: PRETTYMUCH
VENKMAN’S: Joe Gransden’s Jazz Jam
WALLER’S COFFEE SHOP: Open Mic

Wednesday, July 17th

CITY WINERY: Karla Harris
THE EARL: Stef Chura; French Vanilla
EDDIE’S ATTIC: Angie Aparo; Granville Automatic; Max Stalling & Heather Stalling
THE FOUNDRY (Athens): Grant Cowan Jazz Trio
GEORGIA THEATRE (Athens): Bohannons; Kelley Swindall; Jay Gonzalez (rooftop)
MASQUERADE: Xylø (Hell); SCR; Twiceyoung; The Sagas; Fire in Few (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Tyler Neal
RED LIGHT CAFÉ: Gordon Vernick Quartet
SMITH’S OLDE BAR: Landt; Hit Lizard; Sojourn (downstairs)
STAR BAR: Oello; Georgia Dish Boys; Joe Cat; Bo Orr
TERMINAL WEST: Bill Callahan
WALLER’S COFFEE SHOP: Sam’s Bluegrass Jam

Thursday, July 18th

CITY WINERY: Moe Mitch
EDDIE’S ATTIC: Dan Baird & Homemade Sin
GEORGIA THEATRE (Athens): Perpetual Groove Acoustic Trio (rooftop)
MASQUERADE: Summer Salt; Dante Elephante; Motel Radio (Hell); Eyes Set to Kill; Set to Stun; Vagrants; The Keepsake (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: The Breeze Kings
RED LIGHT CAFÉ: Minos the Saint
SMITH’S OLDE BAR: Tyler Goforth Band; Mango Season; The Cal Brown Quartet (upstairs); Tyler Lee Frush; Foster; Lauren Anderson (downstairs)
STAR BAR: Alias Patrick Kelly
TERMINAL WEST: Man Man; Rebecca Black
VENKMAN’S: Bona Marra; Justin Kerenyi
WALLER’S COFFEE SHOP: Andy Browne Troupe

Friday, July 19th

40 WATT (Athens): Ryne Meadow; Honeychild; Greg
BUCKHEAD THEATRE: Howard Jones
CITY WINERY: Chinua Hawk
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Courtney Patton
DRUNKEN UNICORN: Holy Grail; Striker; Bewitcher; Paladin
THE EARL: Ultrababyfat; Alternative Champs; The Husbians
EDDIE’S ATTIC: The Pussywillows; Dan Baird & Homemade Sin
THE FOUNDRY (Athens): Sensational Sounds of Motown
GEORGIA THEATRE (Athens): Man Man; Rebecca Black (theater)
MASQUERADE: Long Beach Dub Allstars; The Aggrolites; Mike Pinto (Heaven); Icon for Hire (Hell)
MILL TOWN MUSIC HALL (Bremen): Neal McCoy
NORTHSIDE TAVERN: Swami Gone Bananas; Nathan Nelson
PARK TAVERN: Electric Avenue
SMITH’S OLDE BAR: Lauren Morrow; Have Gun Will Travel; Zach Schmidt (upstairs); Ria 706; C Blaq; Breallwood Blackk; C. Ali (downstairs)
STAR BAR: Spoondogs; Rude Dude & the Creek Freaks; Bero Bero; Deadly Lo-Fi
SYMPHONY HALL: Kirk Franklin
TERMINAL WEST: Runaway Gin
VENKMAN’S: Party on the Moon; The Coonhounds
WALLER’S COFFEE SHOP: Canyon Ladies

Saturday, July 20th

40 WATT (Athens): Cannon and the Boxes; Max Marshall; Ozello
CENTER STAGE THEATER: Ru Paul’s Drag Race
CITY WINERY: Chinua Hawk
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Alexandra Kay
THE EARL: Neighbor Lady; Material Girls; Gustaf; Karaoke; Pike Co.
EDDIE’S ATTIC: Michelle Malone & Linda Bolley; Morgan Wade
FIRST EXISTENTIALIST CONGREGATION: The Radio Rangers; Redwine Jam
THE FOUNDRY (Athens): Strawberry Flats
FREDERICK BROWN JR. AMPHITHEATER (Peachtree City): Spin Doctors; 10,000 Maniacs
GEORGIA THEATRE (Athens): Chad Prather (theater); Human Resources; Chris Wilcox; Booty Boyz (rooftop)
LAKEWOOD AMPHITHEATRE: Iron Maiden
MASQUERADE: L.A. Guns (Hell); Cayucas; Cape Francis (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: The Rainmen; Bill Sheffield
RAY’S (Killer Creek): Will Scruggs Trio
THE ROXY: The Baseball Project (5pm)
SMITH’S OLDE BAR: Student Driver; Strumbrush; Hippodrome (upstairs); The Head; The Titos; Me Me Me (downstairs)
TERMINAL WEST: Roger Clyne & the Peacemakers
VENKMAN’S: Lady and the Champ
VINYL: Emily Wolfe
WALLER’S COFFEE SHOP: Jason Bible; A.M. Rodriguez; Brandon Nelson McCoy; Corner Pocket Quartet (2pm)

Sunday, July 21st

529: Nasty Savage; Tombstone; Nemesis; Murder Van
AISLE 5: Julia Holter
BUCKHEAD THEATRE: Ana Barbara
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Sylvia
THE EARL: Tag Team; Dang Dang Dang
EDDIE’S ATTIC: Jerry Castle; Bryan Haraway; Spinster
THE FOUNDRY (Athens): Isaac Byrd Jr.
MASQUERADE: Echo Black; Optic Oppression; Ravel (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Uncle Sugar; Swami and Dave
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Songwriters Open Mic
SMITH’S OLDE BAR: Styrofoam Turtles; Fury in Few; Visc (downstairs)
TERMINAL WEST: Phish for Kids
VENKMAN’S: Nick and Tim
WALLER’S COFFEE SHOP: The Jazz Standard w/ Sweet Lu Olotosin