Hollis_Brown

Get Out! July 8 – July 14

Monday, July 8th

CENTER STAGE THEATER: Carlinhos Maia Em Fiquei Famoso
CITY WINERY: Oleta Adams
EDDIE’S ATTIC: Songwriters Open Mic
GEORGIA THEATRE (Athens): Calliope Musicals; NSM (rooftop)
MASQUERADE: Mayday Parade; State Champs; Stand Atlantic; worlds greatest dad (Heaven)
NORTHSIDE TAVERN: Lola’s Jam
STAR BAR: Rotknee’s Monday Night Comedy
STATE FARM ARENA: Rob Thomas; Abby Anderson
TERMINAL WEST: Yeasayer
WALLER’S COFFEE SHOP: Silkworm Smugglers

Tuesday, July 9th

529: Paralyzer; Wash; Swingset; Highriders
CITY WINERY: Jane Monheit
EDDIE’S ATTIC: Brother Band; Danny Leggett; Carter Home
GEORGIA THEATRE (Athens): The Pink Stones; Georgia Dish Boys; Little Gold (rooftop)
LAKEWOOD AMPHITHEATRE: Wiz Khalifa; French Montana; Playboi Carti; Moneybagg Yo; Chevy Woods; DJ Drama
MASQUERADE: The Maine; The Wonder Years; Mom Jeans; Just Friends (Heaven); Distinguisher; Ghost Key; Wiltwither; City of Ruins (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Swami
RED LIGHT CAFÉ: Tease Tuesday Burlesque
SMITH’S OLDE BAR: Lena Gardinea and the Mood Swings; Infamous Hitlist; Broken Meter (downstairs)
STAR BAR: DJ MP3PO; DJ Quasi Mandisco
VENKMAN’S: Joe Gransden’s Jazz Jam
WALLER’S COFFEE SHOP: Open Mic

Wednesday, July 10th

529: Lesser Glow; Dayglo Mourning; Stoneman; Dead Vibes Ensemble
AISLE 5: The Marias
AMERIS BANK AMPHITHEATRE (Alpharetta): Train; Goo Goo Dolls; Allen Stone
ATLANTA BOTANICAL GARDEN: The Wood Brothers
CITY WINERY: The Kipper Jones Experience; Icarus Movement; The Black Bettys
THE EARL: WAND; Dreamdecay; Shepherds
EDDIE’S ATTIC: Wood & Wire; Max Gomez
GEORGIA THEATRE (Athens): Flying Fish Cover; Immaterial Possession; Lydia Brambila; Satisfiers of Alpha Blue; Z (rooftop)
NORTHSIDE TAVERN: Tyler Neal
RED LIGHT CAFÉ: Gordon Vernick Quartet
SMITH’S OLDE BAR: Undead Viking Mafia; Treephort; Them Fantasies; Picture Perfect Skylines (downstairs)
STAR BAR: The Grey A; Graduates Rise; Year of October
WALLER’S COFFEE SHOP: Mutant County Line

Thursday, July 11th

THE BASEMENT: Sanctuary; Ghost Ship Octavius; Halcyon Way; Prime Mover
BUCKHEAD THEATRE: Genessa & the Selena Experience
CITY WINERY: Taylor Hicks
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Wood & Wire
THE EARL: Abby GoGo; Mathis Hunter Band; Thousandaire
EDDIE’S ATTIC: Sinclair; John Baumann
THE FOUNDRY (Athens): Minglewood
GEORGIA THEATRE (Athens): DJ Osmose; TJ Oscar (rooftop)
MASQUERADE: Myster Skulls; Phangs; Snowblood (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: The Breeze Kings
RED LIGHT CAFÉ: Josh Nolan
SMITH’S OLDE BAR: Jackie Venson (upstairs); Erika JaNae; Elisabeth Beckwitt; Tyler Jarvis (downstairs)
STAR BAR: Galactic Engineers of Magnetic Sounds; Reptile Room
STATE FARM ARENA: New Kids on the Block; Salt-N-Pepa; Tiffany; Debbie Gibson; Naughty by Nature
VENKMAN’S: Yacht Rock Revue Unplugged
VINYL: PRXZM; Party Nails; Rodes Rollins
WALLER’S COFFEE SHOP: Aviva and the Flying Penguins

Friday, July 12th

529: USNEA; CHRCH; Vale; Canopy; Benthopelagic
AMERIS BANK AMPHITHEATRE (Alpharetta): Luke Combs; Cody Johnson; Ray Fulcher
CITY WINERY: Dave Hollister
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Circus No. 9
THE EARL: Ruby Velle & the Soulphonics; Elijah Jones & the Tenderness
EDDIE’S ATTIC: John Berry
ELLIOTT STREET DELI & PUB: All the V Words; Ghetto Blasters
THE FOUNDRY (Athens): Grains of Sand
GEORGIA THEATRE (Athens): Night Glitter (rooftop)
THE HIGHLANDER: Bless the Dead; Baker Street; Septarian; Kamikaze Zombie
MASQUERADE: Trap Karaoke (Heaven); Iann Dior (Hell); Khemmis; Cloak; The Figurant (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Stoney Brooks; Nathan Nelson
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Chi-Town Transit Authority
SMITH’S OLDE BAR: Deep Shag; Rare Birds; Glen Pridgen Band (upstairs); DiP; PimpTrizkit; Michael Myerz (downstairs)
SYMPHONY HALL: Leela James
TERMINAL WEST: Built to Spill
VENKMAN’S: Yacht Rock Revue
WALLER’S COFFEE SHOP: Josephine Johnson & Morgan Rowe

Saturday, July 13th

AISLE 5: Jacob Lee
CITY WINERY: Departure
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Emi Sunshine & the Rain
DRUNKEN UNICORN: Rarity; Anyone Anywhere; Meet Me at the Altar
THE EARL: Get Up Kids; Great Grandpa
THE FOUNDRY (Athens): Holman Autry Band
GEORGIA THEATRE (Athens): Booty Boys (rooftop)
THE HIGHLANDER: Southern Ska Syndicate; BSOL; The Sideburners
NORTHSIDE TAVERN: Allman Brothers Tribute; Bill Sheffield
RAY’S (Killer Creek): Lilac Wine
RED LIGHT CAFÉ: Junior Ascanio; Chris Moorman
SMITH’S OLDE BAR: Gurufish; The Longshot Saints (upstairs); The Endangered Species; Too Many Peachtree Streets; Sick Ride; The Bluebird Two; James Worsham (downstairs)
SOUTHERN GROUND AMPHITHEATRE (Fayetteville): Amy Grant
STAR BAR: Princess; The Jays; The Carolyn; Word Problems; Light Sequence
TERMINAL WEST: Built to Spill
VARIETY PLAYHOUSE: The Connells
VENKMAN’S: The Dirty Doors; Questionable at Best
WALLER’S COFFEE SHOP: Throckmorton Uke Band & Friends

Sunday, July 14th

529: Black Tusk; Tomb Mold; Superstition; Old Thrones
BUCKHEAD THEATRE: Anberlin
CHASTAIN PARK AMPHITHEATRE: Young the Giant; Fitz and the Tantrums; COIN
CITY WINERY: Ashlee Haze
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Emi Sunshine
THE EARL: Amyl & the Sniffers; Dinos Boys; Upchuck
EDDIE’S ATTIC: The Cleverlys
HERITAGE GREEN (Sandy Springs): Departure
NORTHSIDE TAVERN: Uncle Sugar; Swami and Dave
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Songwriters Open Mic
SMITH’S OLDE BAR: Hollis Brown; Tyler Key Band (upstairs); Ashley Heath & Her Heathens; Pickxen; Death Beard (downstairs)
VINYL: Janine