Filthy_Friends

Get Out! May 13 – May 19

Monday, May 13th

529: Cloven Hoof; Tombstone; Black Candle
BUCKHEAD THEATRE: Whitechapel; Dying Fetus; Revocation; Fallujah; Spite; Uncured; Burial Above Ground
CITY WINERY: Brian McKnight
THE EARL: Noisem
EDDIE’S ATTIC: Songwriters’ Open Mic
FAT MATT’S: Dry White Toast
GEORGIA THEATRE (Athens): Lukas Nelson & Promise of the Real; The Vegabonds (theater); William Matheny (rooftop)
MASQUERADE: Dizzy Wright; James Cornelia (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Lola’s Jam
SMITH’S OLDE BAR: MC Lars; Frontalot; Mega Ran; Schaffer the Dark Lord (upstairs); Will & the W4VE; The Manly Hero; Malachi Mills; Erika JaNaé (downstairs)
STAR BAR: Rotknee’s Monday Night Comedy
TERMINAL WEST: Pup
WALLER’S COFFEE SHOP: Silkworm Smugglers

Tuesday, May 14th

BUCKHEAD THEATRE: Higher Brothers
CITY WINERY: Brian McKnight
THE EARL: Klaus Johann Grobe; Vinyl Williams
EDDIE’S ATTIC: Henry Jamison
FAT MATT’S: Crosstown Allstars
MASQUERADE: Sum 41; Assuming We Survive (Hell)
NORTHSIDE TAVERN: Swami
RED LIGHT CAFÉ: Tease Tuesday Burlesque
THE ROXY: Lil Pump; Lil Skies
SMITH’S OLDE BAR: Cris Jacobs; Seth Winters; Clint Roberts (upstairs); Evan Stepp & the Piners; William Matheny; Pony League; Tyler Scruggs (downstairs)
STAR BAR: DJ MP3PO; DJ Quasi Mandisco
VARIETY PLAYHOUSE: Lukas Nelson & Promise of the Real
VINYL: Roo Panes; Casey Harper
WALLER’S COFFEE SHOP: Open Mic

Wednesday, May 15th

529: Profantica; Maha Prayala; Tomarum; Canopy
CITY WINERY: Sara Evans & the Barker Family
EDDIE’S ATTIC: LOLO; Garrison Starr
FAT MATT’S: Frankie’s Blues Mission
GEORGIA THEATRE (Athens): Nordisa Freeze; Shane T; Elijah Johnston; Jay Gonzalez (rooftop)
MASQUERADE: Listener; Birds in Row; Quentin Sauve; The Callous Daoboys; Apostle (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Tyler Neal
RED LIGHT CAFÉ: Gordon Vernick Quartet
SMITH’S OLDE BAR: Antoine JaQuard; Aria Lanelle; Mariama Tatum (downstairs)
STAR BAR: Chelsea Faith; Bridget Leen; B.E.N.; Sydney Morse
TERMINAL WEST: The Drums
VARIETY PLAYHOUSE: Chromatics; Desire; In Mirrors
VENKMAN’S: Joe Gransden’s Jazz Jam
WALLER’S COFFEE SHOP: Bluegrass Jam; Moira & Friends

Thursday, May 16th

AMERIS BANK AMPHITHEATRE (Alpharetta): Chris Young; Chris Janson; Dylan Scott
BUCKHEAD THEATRE: A R I Z O N A
CITY WINERY: Tony Terry
COBB ENERGY CENTRE: Ben Platt
THE EARL: Uniform; Hash Redactor; Nag; BLAMMO
EDDIE’S ATTIC: Carla Winter; Emily Ann Roberts
FAT MATT’S: Chickenshack
THE FOUNDRY (Athens): David Lowery; Boo Ray; Palace Doctor; Linqua Franqa; Lydia Brambila; Don Chambers; Carla Joy King; Greg Meredith
MASQUERADE: TV Girl; Yohuna (Hell); Sherman Nerdofficial; Remi Lekun; MaliFromCali; BigBreeze; Doneze (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: The Breeze Kings
RED LIGHT CAFÉ: Jackie Bristow; Konner Scot; Ryan Winslow
SMITH’S OLDE BAR: Radio Cult; Up From Here; Another Year Unknown; Landt (downstairs)
STAR BAR: The Carolyn; Rough Dreams; Resident One; Breaux
TABERNACLE: Gunna
VARIETY PLAYHOUSE: Michael Schenker Fest
VENKMAN’S: These Crowded Streets
VINYL: Kara Frazier; The Colour Negative; Rick Wilkerson

Friday, May 17th

40 WATT CLUB (Athens): Filthy Friends; Dressy Bessy
529: Pile; CHEW
BUZZY’S GRILLE (Kennesaw): Garrett Wheeler
CENTER STAGE THEATER: Tomorrow X Together
CITY WINERY: The Producers
COBB ENERGY CENTRE: Amanda Palmer
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Alex Williams
DRUNKEN UNICORN: Goatwhore; Cloak; Withered
THE EARL: Smithsonian; Rosser
EDDIE’S ATTIC: Arielle
FAT MATT’S: The Rockoholics
THE FOUNDRY (Athens): Back in Time
FREDERICK BROWN JR. AMPHITHEATER (Peachtree City): Dennis DeYoung
HOBNOB (Brookhaven): Joshua Nunn
HOBNOB (Midtown): Adam Patterson
HOBNOB (Perimeter): Chip McGuire
MASQUERADE: Hot Mulligan; Belmont; Kayak Jones; Fredo Disco; Future Teens (Purgatory)
MORTON THEATRE (Athens): Desi Banks; Ronnie Jordan; Big Homie
NORTHSIDE TAVERN: Zydefunk
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Peter Bradley Adams
SMITH’S OLDE BAR: The Holly Street Band; Jess Goggans Band; Our Outlaw Outfits (upstairs); Table for Two; Sarah Mootz; Aspen Anonda (downstairs)
SWEETWATER BAR & GRILL (Duluth): Deadblo; Rosa Asphyxia; Voltagehead; Tokers; Blue Tower
TERMINAL WEST: John Paul White
VENKMAN’S: Saved by the Band; The Foothill Brothers
VINYL: The Brother Brothers; Brian Revels
VISTA ROOM: Color Me Badd; Bogey and the Viceroy
WALLER’S COFFEE SHOP: Heather Luttrell

Saturday, May 18th

ACWORTH AMERICAN LEGION: Treephort; The Superstation; Undead Viking Mafia; Danger Woman; Total Bummer; Brett Schieber
AISLE 5: Lady Lamb
BUZZY’S GRILLE (Kennesaw): No Sweat
CENTER STAGE THEATER: Jupiter Coyote; Bloodkin
CHASTAIN PARK AMPHITHEATRE: The 1975; Pale Waves; No Rome
CITY WINERY: Austin Coleman & Payton Kashdan (patio); The Producers
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Joe Robinson
THE EARL: Filthy Friends; Dressy Bessy
EDDIE’S ATTIC: The Bitteroots & Friends
FAT MATT’S: The Juke Joint Dukes
FIRST EXISTENTIALIST CONGREGATION: Adam Miller; Mark Dvorak
GEORGIA THEATRE (Athens): The Booty Boyz (rooftop)
THE HIGHLANDER: Voltage; Stunner; Murder Van
HOBNOB (Perimeter): Joshua Nunn
THE LOFT: BBMak
MASQUERADE: Mattiel; Hommeboy (Hell)
NORTHSIDE TAVERN: Fishmouth Fools
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Chuck McDowell; Matthew Kahler; Wyatt Easterling; Eliot Bronson
RED LIGHT CAFÉ: Joe M. Turner; Gusto
THE ROXY: Christian Nodal
SMITH’S OLDE BAR: Jerome Newton & the Band Who Fell to Earth; Roxy Rex (upstairs); Robot Party; Jon Worthy & the Bends; Eureka Failure; Dropzone; Kick the Dog (downstairs)
SOUTHBOUND BREWING CO. (Savannah): Cats Under the Stars; Grass is Dead; Pluff Mudd (12pm)
STAR BAR: The Unsatisfied; Zodiac Panthers; Night Terrors; Elzig
SWEETWATER BAR & GRILL (Duluth): St. Sitra Chamber; Bridges to Burn; Candle Burns White
TERMINAL WEST: Superorganism
VARIETY PLAYHOUSE: Perturber; Gost; Gregorio Franco
WALLER’S COFFEE SHOP: The Amblers Band; Nikki Speake; The Great Dying (5pm)

Sunday, May 19th

#3 RAILROAD ST. (Arnoldsville): Alias Patrick Kelly
AISLE 5: 88Glam
BUZZY’S GRILLE (Kennesaw): Mike Osier’s Southern Cross
THE EARL: shame; Disq
EDDIE’S ATTIC: Eric “Ricky” McKinnie
THE FOUNDRY (Athens): Dead Letter Office
THE HIGHLANDER: Bigfoot; Bitch
JOHNNY’S HIDEAWAY: Home Brüh
MABLE HOUSE AMPHITHEATRE: Con Funk Shun; Bar Kays; Brick
MASQUERADE: Frenchie! (Hell); The Greeting Committee; Haley Blais; flipturn (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Uncle Sugar
PARK TAVERN: Rhett Price
SMITH’S OLDE BAR: Jet Black Alley Cat; All the Rest; Glass House Point (downstairs)
TERMINAL WEST: Knuckle Puck; Citizen
VARIETY PLAYHOUSE: Josh Ritter & the Royal City Band; Penny & Sparrow
VINYL: Eric Biddines; Malc Stewy
WALLER’S COFFEE SHOP: Carly Gibson