MorrisDay_Time

Get Out! May 20 – May 26

Monday, May 20th

BUCKHEAD THEATRE: LÉON
CITY WINERY: J. Holiday
EDDIE’S ATTIC: Songwriters’ Open Mic
FAT MATT’S: Dry White Toast
MASQUERADE: Sacred Reich; Sworn Enemy; Anger Within (Hell); Taylor Phelan; J.A.; Bird Laww; Clayton Wyatt (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Lola’s Jam
RED LIGHT CAFÉ: Andy Gold
SMITH’S OLDE BAR: My Brother Skyler; ozello; Chloe Kay (downstairs)
STAR BAR: Rotknee’s Monday Night Comedy
TERMINAL WEST: Nick Waterhouse
VARIETY PLAYHOUSE: Mura Masa

Tuesday, May 21st

CITY WINERY: Slippery When Wet
EDDIE’S ATTIC: Morgan Logan Vasquez
FAT MATT’S: Crosstown Allstars
MASQUERADE: Basement; Nothing; Gouge Away (Hell); Archspire; Inferi; Virvum; Wormhole (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Swami
RED LIGHT CAFÉ: Open Mic
SMITH’S OLDE BAR: Nathan Nelson; Anne Elise Hastings & Her Revolving Cast of Characters; The Wirelight (downstairs)
STAR BAR: DJ MP3PO; DJ Quasi Mandisco
TERMINAL WEST: Nitzer Ebb
VARIETY PLAYHOUSE: Art Alexakis
VENKMAN’S: Joe Gransden’s Jazz Jam
WALLER’S COFFEE SHOP: Randy Steele; KB Skunkweed Juju

Wednesday, May 22nd

CITY WINERY: Nu Soul ATL
DRUNKEN UNICORN: Tacocat
EDDIE’S ATTIC: Rainbow Girls
FAT MATT’S: Frankie’s Blues Mission
THE FOUNDRY (Athens): David-Jacob Strain; Bob Beach
GEORGIA THEATRE (Athens): Jay Gonzalez (rooftop)
MASQUERADE: Pacific Dub; The Ries Brothers; Seranation (Hell)
NORTHSIDE TAVERN: Tyler Neal
RED LIGHT CAFÉ: Gordon Vernick Quartet
SMITH’S OLDE BAR: Sarah and the Safe Word; LOKELLA; Hail Your Highness; Moreland the Shooting (downstairs)
STAR BAR: Kenny Howes
TERMINAL WEST: AJ Mitchell
WALLER’S COFFEE SHOP: Morris Less and the Lessermores; Moira & Friends

Thursday, May 23rd

CLERMONT LOUNGE: Meagan Jean & the KFB; Nikki & the Phantom Callers; Mathis Hunter
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Kim Richey
EDDIE’S ATTIC: Alejandro Escovedo; Front Country; Sydney Morse
FAT MATT’S: Chickenshack
THE FOUNDRY (Athens): Simple Life Band
MASQUERADE: Animals As Leaders; The Contortionist; Moon Tooth (Heaven); Palace Royale; Weathers; Starbenders (Hell); The Veer Union; NeverWake; Them Damn Kings; Days to Come (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: The Breeze Kings
SMITH’S OLDE BAR: Josh Bagwell; Jordan Rowe (downstairs)
STAR BAR: Genki Genki Panic; Coach N Commando; Chrome Castle; Roadkill Debutante
TERMINAL WEST: The Japanese House
VENKMAN’S: Alyssa Olson & Peter Olson
VINYL: Jacob Latimore
WALLER’S COFFEE SHOP: Threadbare Skivvies

Friday, May 24th

40 WATT CLUB (Athens): White Rabbit Collective; The Pierres; Sono; Moon Chief
529: Zen Mother
BUCKHEAD THEATRE: Departure; Head Games
BUZZY’S GRILLE (Kennesaw): Garrett Wheeler
CITY SPRINGS (Sandy Springs): Steep Canyon Rangers
CITY WINERY: Cydnei Chyan (patio); Who’s Bad
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Trout Steak Revival
THE EARL: Reconciler; Shehehe; New Junk City; DJ Burdon
EDDIE’S ATTIC: Chinua Hawk
FAT MATT’S: Big C
GEORGIA THEATRE (Athens): Carla Lefever and the Rays (rooftop)
HOBNOB (Brookhaven): Clayton Beaumont
HOBNOB (Midtown): Austin Walls
LAKE OLMSTEAD PARK (Augusta): Greensky Bluegrass; Deer Tick; The Steeldrivers; Ghost of Paul Revere; Front Country; Hackensaw Boys; Matt Dahlimer (4pm)
MASQUERADE: Aly & AJ (Heaven); Emo Night (Hell); Blessed; Student Driver; Volcano; Open (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Tyler Neal w/ Caleb Tokarska
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): J.A. Etchison; EMILYE; Two by Two Celtic
RED LIGHT CAFÉ: Willie Zlavino
SMITH’S OLDE BAR: Winston Ramble; Little Raine Band; Taylor Hunnicutt (upstairs); Alias Patrick Kelly; Dreaded Marco; Paper Walls (downstairs)
SOUTHBOUND BREWING CO. (Savannah): Knot Done (5:30pm)
STAR BAR: Rod Hamdallah; James Leg; El Capitan & the Reluctant Sadists; The Tomb Tones
SWEETWATER BAR & GRILL (Duluth): House of Now; The Warsaw Clinic; The Summersets
VARIETY PLAYHOUSE: Piff the Magic Dragon
VENKMAN’S: Jill Rock Jones
VINYL: Grace Conley; MIGHTY; Indee Killed the Pop Star

Saturday, May 25th

BUZZY’S GRILLE (Kennesaw): It’s a Band
CITY WINERY: Bonnie Blue (patio)
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Hughes Taylor Band
THE EARL: Mono; Emma Ruth Rundle
EDDIE’S ATTIC: Taylor Ray Holbrook; Tyler Steel
FAT MATT’S: The Vipers
GEORGIA THEATRE (Athens): The Booty Boyz; Gimme Hendrix (rooftop)
HOBNOB (Brookhaven): Honeybone
HOBNOB (Perimeter): Clayton Beaumont
LAKE OLMSTEAD PARK (Augusta): Old Crow Medicine Show; The Infamous Stringdusters; Leftover Salmon; Steep Canyon Rangers; Pert Near Sandstone; Trout Steak Revival; Little Roy & Izzy; Teddy & the Rough Riders; Honeysuckle; Royal Johnson; The Mason Jars; Jaycie & Taylor (12pm)
THE LOFT: Backpack Kid & Friends
MABLE HOUSE AMPHITHEATRE: Zapp; SOS Band; Case
MASQUERADE: Young Nudy; Drako (Heaven); Felix Martin; Sarah Longfield (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Debbie Bond
PIEDMONT PARK: Lizz Wright; Richard Bona; Marcus Strickland ft. Pharoahe Monche; Makaya McCraven; Takuya Kuroda; Rhonda Ross & Rodney Kendrick; Christian Sands; Delfeayo Marsalis; Stefon Harris + Blackout; Joel Ross; Ofer Assaf Quartet; Alicia Olatuja; Avery Dixon (12:30pm)
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Highbeams; Kate Coleman
SMITH’S OLDE BAR: Ashley Walls; rodeo twister (upstairs); Control Nurse; Endiana; Pinky Doodle Poodle; Jimi Davies & Bruce the Guitar; The Smoking Flowers (downstairs)
STAR BAR: Delusionaires; Ghost Riders Car Club; The Wildtones; Andrea & Mud; JJ & the Hustlers; Al Shelton & the Bar Community Stars
SWEETWATER BAR & GRILL (Duluth): The Casket Creatures; DDC; Elzig
VARIETY PLAYHOUSE: Rumours
WALLER’S COFFEE SHOP: Blackfoot Daisy; Ross Pead

Sunday, May 26th

BUZZY’S GRILLE (Kennesaw): Mike Osier’s Southern Cross
CHASTAIN PARK AMPHITHEATRE: Styx
CITY WINERY: Big Apple Village (patio); Nils Lofgren
THE EARL: Dead Meadow
EDDIE’S ATTIC: The Bittersweets; Amber Rubarth
THE FOUNDRY (Athens): Prime Time ft. Leonard Julien III
MABLE HOUSE AMPHITHEATRE: Morris Day and The Time; Sheila E
NORTHSIDE TAVERN: Uncle Sugar
PIEDMONT PARK: The Royal Krunk Jazz Orchestra; Kandace Springs; Rhonda Thomas; Michael Mayo; Freelance; Gary Motley; Slim Gambill; OKCello; Alex Lattimore; Nicole Banks Long; The Kenny Banks Jr. Trio; The Milkshake Quintet; Rialto Jazz for Kids (12:30pm)
TERMINAL WEST: Beatles for Kids
VARIETY PLAYHOUSE: David Crosby & the Sky Trails Band
VISTA ROOM: John Waite