Black_Mountain

Get Out! November 18 – November 24

Monday, November 18th

529: Swoll; Shepherds; Pree
THE BAKERY: Material Girls; Control Top
BUCKHEAD THEATRE: Beirut
CALEDONIA LOUNGE (Athens): Torche; Eye Flyes; Mandible Rider; Irist
CITY WINERY: Crissy Collins
EDDIE’S ATTIC: Songwriters Open Mic
MASQUERADE: The Dangerous Summer; Arms Akimbo; Locket; The BRKN; Fairshake (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Lola’s Jam
VARIETY PLAYHOUSE: Rob Bell

Tuesday, November 19th

40 WATT CLUB (Athens): Brendan Abernathy; Hotel Fiction; Aspen Anonda
529: Chastity Belt; Strange Ranger
AISLE 5: San Fermin; Wild Pink
CITY WINERY: The Flatlanders
THE EARL: King Buffalo; Reverends; Dead Now
EDDIE’S ATTIC: Baylee Littrell
INFINITE ENERGY CENTER (Duluth): Jonas Brothers
MASQUERADE: The Menzingers; Tigers Jaw; Culture Abuse (Heaven)
NORTHSIDE TAVERN: Swami
SMITH’S OLDE BAR: Roots of Creation; Treehouse! (upstairs); The Ries Brothers (downstairs)
STATE FARM ARENA: Ariana Grande
TABERNACLE: Conan Gray
TERMINAL WEST: Skizzy Mars; Yoshi Flower; Zaia
VARIETY PLAYHOUSE: The Pineapple Thief; Gavin Harrison

Wednesday, November 20th

40 WATT CLUB (Athens): Judah Friedlander
529: Exhalants; Twin Criminal; Small; Vangas
BUCKHEAD THEATRE: Ice Nine Kills
CITY WINERY: NuSoul
COBB ENERGY CENTRE: Straight No Chaser
EDDIE’S ATTIC: Bailey Bryan; Will Solomon; McKenzie Lockhart; Oh Jeremiah
MASQUERADE: The Building; Heather Woods Broderick (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Tyler Neal
RED LIGHT CAFÉ: Gordon Vernick Quartet
ROXY: Brockhampton; Slowthai; 100 Gecs
SMITH’S OLDE BAR: Clavicle; Stars Hollow; Pine Overcoat; Niice (downstairs)
TERMINAL WEST: The Dear Hunter
TIN ROOF CANTINA: Cover 2 Cover
VARIETY PLAYHOUSE: Jimmy Herring & the 5 of 7
WALLER’S COFFEE: Bluegrass Jam; Moira & Friends

Thursday, November 21st

529: Good Fuck
CALEDONIA LOUNGE (Athens): Crawford; Power
CITY WINERY: Crystal Bowersox
CLERMONT LOUNGE: Slow Parade; Mermaid Motorlounge; Tempest
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): John Tibbs
THE EARL: Evan Stepp & the Piners; Ben Trickey; Ryan Sheffield & the HighHills
EDDIE’S ATTIC: Joe Alterman
GEORGIA THEATRE (Athens): Jon Langston
MADLIFE STAGE & STUDIOS (Woodstock): Royal South
MASQUERADE: Quiz (Hell); Homesafe; Kayak Jones; Young Culture; Keep Flying; Maggie Schneider; Like Mike (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: The Breeze Kings
RED LIGHT CAFÉ: Sataraš Quartet
SMITH’S OLDE BAR: Ruen Bros (upstairs); Big Oaf; Kucoshka; Sex Farm; Help Computer! (downstairs)
TABERNACLE: Jonathan Van Ness
TERMINAL WEST: The Dear Hunter
VENKMAN’S: Atlanta Latin Jazz Orchestra
VINYL: Souly Had; 12AM; Foggierawl
WALLER’S COFFEE: Admiral Radio; The Runout; Tyler Key

Friday, November 22nd

BUCKHEAD THEATRE: As I Lay Dying
CENTER STAGE THEATER: Key!; Swoosh God
CITY WINERY: Who’s Bad
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): The Royal South
THE EARL: James Hall & the Steady Wicked; Young Antiques; Darling Machine
EDDIE’S ATTIC: The Ain’t Sisters; Granville Automatic; Anna Rose
FURNACE 41 (Jonesboro): El-Amin; Culture Cough
GEORGIA THEATRE (Athens): Ekali; Jon Langston
HOBNOB (Brookhaven): Anthony Crane
HOBNOB (Perimeter): David McPherson
INFINITE ENERGY CENTER (Duluth): Miranda Lambert
MADLIFE STAGE & STUDIOS (Woodstock): Molly Hatchet; Vintage Vixens; 2 Broke Kings
MASQUERADE: Dave East (Heaven); Pigface (Hell); Arin Ray (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: The Vipers
NOWHERE BAR (Athens): Andrea & Mud
RED CLAY MUSIC FOUNDRY (Duluth): Chi-Town Transit Authority
RED SKY TAPAS & BAR (Marietta): Ty Reynolds & Daniel Deal
ROXY: Kidz Bop
SMITH’S OLDE BAR: Peachtree Peppers;  Flannel Nation; House of Thomas (upstairs); Free Hat; Buzzard Cult; Mr. Christian (downstairs)
STAR BAR: Catfight! 6X; The Accidents
TERMINAL WEST: White Denim; Spaceface
TIN ROOF CANTINA: Bleach Garden; Another Showdown; Black Knight Satellite
VENKMAN’S: Yacht Rock Revue
VARIETY PLAYHOUSE: CAAMP; Parker Louis
VINYL: Ryan Caraveo
WALLER’S COFFEE: Daniel Hearn

Saturday, November 23rd

AISLE 5: From Indian Lakes; Queen of Jeans; Yummm
CITY WINERY: Regina Belle
THE CRAZY BULL (Macon): Michael Ray; Jimmie Allen
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Granville Automatic; Anna Rose
THE EARL: Stavros Halkias
EDDIE’S ATTIC: Gareth Asher; Will Kimbrough; Bradley Cole Smith
FURNACE 41 (Jonesboro): Stonefist; The Sunsets
GEORGIA THEATRE (Athens): Rumours
THE HIGHLANDER: Palaces; Irist; Apostle
MADLIFE STAGE & STUDIOS (Woodstock): The Four Horsemen
MASQUERADE: Chelsea Grin; The Acacia Strain; Spite; Left Behind; Traitors (Heaven); Rittz; Dizzy Wright; Ekoh; Whitney Peyton; Oren Major (Hell)
MONDAY NIGHT BREWING GARAGE: Tennis; DJ Windows 98; Of Montreal; Neighbor Lady; Kebbi Williams & the Wolfpack; Quiet Hounds; Controllerise; Troop Brand (4pm)
NORTHSIDE TAVERN: The Breeze Kings
RED SKY TAPAS & BAR (Marietta): Daniel Deal & Michael Godwin
SMITH’S OLDE BAR: Thomas Fountain; Charlotte Pike (upstairs); Josh Rennie-Hynes; Kirby Brown (downstairs)
STAR BAR: Petunia; Andrea & Mud; Rodeo Twister
TABERNACLE: Highly Suspect
TERMINAL WEST: Riot Ten; Yakz; Throwdown
TIN ROOF CANTINA: The Record Party
VARIETY PLAYHOUSE: Perpetual Groove
VENKMAN’S: Brandon Williams
WALLER’S COFFEE: Deb Rock & the Jam (4pm)

Sunday, November 24th

CENTER STAGE THEATER: Tevin Campbell; Tameka “Tiny” Harris; Q Parker
CITY WINERY: Matt Wertz
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Sarah Peacock; Elliott Bronson
EDDIE’S ATTIC: Brendan James; Joshua Davis
JOHNNY’S HIDEAWAY: Cosmic Gypsies
MASQUERADE: Bayside; Sincere Engineer (Hell)
NORTHSIDE TAVERN: Uncle Sugar
SMITH’S OLDE BAR: The Graduates (upstairs); Strumbrush; Student Driver; Dart; Old Sweater; Buggin’ Out (downstairs)
TERMINAL WEST: Black Mountain
TIN ROOF CANTINA: Risky Biscuit