AllisonMoorer_creditHeidiRoss

Get Out! November 4 – November 10

Monday, November 4th

529: Go Betty Go; Year of the Fist; Eat Defeat; Motorloaf
AISLE 5: Mating Ritual; Carver Commodore
CALEDONIA LOUNGE (Athens): Screaming Females; Dusk; Nihilist Cheerleader
CITY WINERY: Jana Kramer; Michael Caussin
DRUNKEN UNICORN: The World is a Beautiful Place and I Am No Longer Afraid to Die; Harmony Woods; Clavicle
THE EARL: Omni; Yukons; Kibi James
EDDIE’S ATTIC: Songwriters Open Mic
GEORGIA THEATRE (Athens): The Neighborhood; Slow Hollow; Claud
MASQUERADE: Dreamers; Arrested Youth (Hell); Pale Lips; Bad Waitress; Ozello; Adoral (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Lola’s Jam
ROXY: Kevin Gates
SMITH’S OLDE BAR: Trashcan Sinatras (upstairs); Mary Grace Comber; Folk is People; Cheer!
TABERNACLE: King Diamond
VARIETY PLAYHOUSE: Angel Olson; Vagabon

Tuesday, November 5th

529: The Zeta; Boss’ Daughter; House of Now; Heel Turn
AISLE 5: Alex Cameron; Holiday Sidewinder
BUCKHEAD THEATRE: Jidenna
CITY WINERY: Rhonda Ross; Rodney Kendrick
THE EARL: The KVB; Numb.er; Anticipation
EDDIE’S ATTIC: Nick Wayne; AHI
GEORGIA THEATRE (Athens): Yoke Lore; Future Generations
MASQUERADE: My Life With the Thrill Kill Kult; Curse Mackey (Hell); Royal Bliss; Dead Deads; The Ides of June; The Rovers (Purgatory
NORTHSIDE TAVERN: Swami
ROXY: Elvis Costello & the Imposters
SMITH’S OLDE BAR: Missy Flapjack & the Butterworth Blues Band; Nathan Nelson; Montie Esworthy (downstairs)
SYMPHONY HALL: Ta-Nehisi Coates
TERMINAL WEST: Chelsea Wolfe; Ioanna Gika
VARIETY PLAYHOUSE: Frank Turner; Kayleigh Goldsworthy
VINYL: Chris Renzema; Jervis Campbell

Wednesday, November 6th

529: Chad Price; Sammy Kay; Chuck Coles; Iron Kingdom; Voltage; Moonshield
CENTER STAGE THEATER: Lil Tecca; Pi’erre Bourne
CITY WINERY: The Purple Madness
THE EARL: Southern Culture on the Skids; Dexter Romweber
EDDIE’S ATTIC: Nora Jane Struthers; Anita Aysola
GEORGIA THEATRE (Athens): Koe Wetzel
MASQUERADE: Asian Doll; Miss Money; $toney; Suni Mf; Trey Monroe (Hell); The Second After; Alone I Walk; Rest Easy; Safety Net (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Tyler Neal
RED LIGHT CAFÉ: Gordon Vernick Quartet
SMITH’S OLDE BAR: Tunnel Vision; Kayas Embrace; Blackberry Breeze (upstairs); Songs from the Road Band; Brad Parsons (downstairs)
SYMPHONY HALL: Hologram Roy Orbison; Hologram Buddy Holly
TIN ROOF CANTINA: Mike Veal Band
VARIETY PLAYHOUSE: Leo Kottke
VINYL: Futuristic; Ray Vans; Scribe Cash; NobigDYL

Thursday, November 7th

529: Rollingchild; Baby Brains; Mammabear
AISLE 5: Aqueous
THE BAKERY: Shana Falana
BUCKHEAD THEATRE: Scarypoolparty
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): Hogslop String Band
THE EARL: Protex; Dinos Boys; Tiger! Tiger!
EDDIE’S ATTIC: Alex Hall; Jack Schneider
GEORGIA THEATRE (Athens): Riley Green; Travis Denning
MADLIFE STAGE & STUDIOS (Woodstock): J.D. Shelburne
MASQUERADE: Exhumed; Gatecreeper; Necrot; Judiciary (Hell); Dirtwire (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: The Breeze Kings
SMITH’S OLDE BAR: Jamie McLean Band; Seth Winters (downstairs)
VARIETY PLAYHOUSE: Big Thief; Palehound
VINYL: Charlotte Lawrence; Goody Grace
WALLER’S COFFEE: Truckstop Opry

Friday, November 8th

40 WATT CLUB (Athens): Susto; Baby Yaga; Frances Cone
529: Dead Elvis; Lust; Spectremen; The Crush
AISLE 5: Defunk
BUCKHEAD THEATRE: Joshua Radin; The Weepies
CENTER STAGE THEATER: ONE US
CITY WINERY: Karla Bonoff
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): EmiSunshine & the Rain
THE EARL: Je Suis France; Small Reactions; Air Sea Dolphin; Sunset Pig
EDDIE’S ATTIC: Jack Klatt; Monday Night Social; Allison Moorer
GEORGIA THEATRE (Athens): Riley Green; Travis Denning
HOBNOB (Brookhaven): Mark Lusk
HOBNOB (Perimeter): Billy Florkowski
THE LOFT: Sinead Harnett; ILHAM
MADLIFE STAGE & STUDIOS (Woodstock): The Purple Madness; Chi-Town Transit Authority
MASQUERADE: Shoreline Mafia; 1TakeJay; AzChike (Heaven); Katastro; Bikini Trill; Dylan Reese (Hell)
MILL TOWN MUSIC HALL (Bremen): Rhonda Vincent; The Cross Ties Band
NORTHSIDE TAVERN: Grant Green
RED SKY TAPAS & BAR (Marietta): Mark Kovaly & Paul Therrell
ROXY: Judah & the Lion
SMITH’S OLDE BAR: Webster; The Bitteroots (upstairs); Jeremy; Antonio Long; Grace Conley (downstairs)
TABERNACLE: Thievery Corporation
TERMINAL WEST: Koe Wetzel; Kody West
TIN ROOF CANTINA: GrooveMoose; The Bea Arthurs; The Relics
VARIETY PLAYHOUSE: Wild Nothing; Kate Bollinger
WALLER’S COFFEE: Which Dave

Saturday, November 9th

40 WATT CLUB (Athens): Wild Nothing; Kate Bollinger
529: The Evils; The Unsatisfied; The El Caminos; The Casket Creatures
BUCKHEAD THEATRE: Schoolboy Q; NAV
CENTER STAGE THEATER: Saint JHN; Kodie Shane
CITY WINERY: Gaelic Storm
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): EmiSunshine & the Rain
THE EARL: All Night Drug Prowling Wolves; Skin Jobs; Don’t Scare the Animals; The Preakness
EDDIE’S ATTIC: Cristela Alonzo; Kris Allen
FURNACE 41 (Jonesboro): Feather Machete; Driven Towards Chaos; StoneLighter; Pull No Punches; Moirai
GEORGIA THEATRE (Athens): Jimmy Herring & the 5 of 7; Roosevelt Collier
MADLIFE STAGE & STUDIOS (Woodstock): The Dirty Doors; Chi-Town Transit Authority
MASQUERADE: Yung Baby Tate (Heaven); The Movement; The Elovators; The Late Ones (Hell)
NORTHSIDE TAVERN: The Electromatics
RED LIGHT CAFÉ: Joe M. Turner; Shane Wilbanks
RED SKY TAPAS & BAR (Marietta): Marty Gassner & Paul Therrell
SMITH’S OLDE BAR: Vinyl Suns; The Get Right Band; The Family Recipe (upstairs); Fevergreen; The Wake Up Kids; Deadset; Mitch Haney; Katie Ruvane (downstairs)
STATE FARM ARENA: The Black Keys
TERMINAL WEST: Neon Indian; Kibi James
TIN ROOF CANTINA: Green Eggs & Pam
VARIETY PLAYHOUSE: Rising Appalachia
VENKMAN’S: Kayte Burgess & Friends; Captain Crimmins
VINYL: Truett; Kate Barnett; Tyler Jarvis
WALLER’S COFFEE: Matthew Kahler; Jason Waller; Scott Hall

Sunday, November 10th

529: Vital Remains; Savage Master; Silver Talon; Black Candle
CITY WINERY: Conya Doss
CRIMSON MOON CAFÉ (Dahlonega): EmiSunshine
THE EARL: Stonefield; Goon
EDDIE’S ATTIC: The Cleverlys
JOHNNY’S HIDEAWAY: TMV
THE LOFT: Japanese House; Our Girl
MASQUERADE: This Will Destroy You; Christopher Tigner (Hell); The Dude Ranch; Get Those Nerds; Hyperspace (Purgatory)
NORTHSIDE TAVERN: Uncle Sugar
SMITH’S OLDE BAR: Password Password; Case Sensitive; Pleasure Plateau (downstairs)
SYMPHONY HALL: Emmylou Harris
TERMINAL WEST: Caspa; Coki
TIN ROOF CANTINA: Risky Biscuit
VARIETY PLAYHOUSE: Mini Ladd; Bigjigglypanda
WALLER’S COFFEE: Mudcat (12pm)

Allison Moorer photo by Heidi Ross.